DANSK MAT: Prisene på diverse ferskvarer kan være lavere i Danmark enn på danskebåten, men slett ikke alle. Foto: Berit B. Njarga
DANSK MAT: Prisene på diverse ferskvarer kan være lavere i Danmark enn på danskebåten, men slett ikke alle. Foto: Berit B. NjargaVis mer

Priser på mat på danskebåten og i Danmark:

Se hvor du kjøper kjøtt- og ferskvarene til lavest pris

Vi har sjekket priser på bacon, andebryst og kyllingfilet. Se hvor det er billigst å handle; på danskebåten eller i danske supermarkeder.

Reiser du til og fra Danmark med danskebåten, er det mange som benytter anledningen til å handle kjøtt og andre ferskvarer enten på danskebåten eller på et dansk supermarked, siden alt fra bacon til andebryst er kjent for å være billigere enn i Norge.

Men hva lønner seg av å handle kjøttvarene på danskebåten eller på land i Danmark?

Vår prissjekk viser at det kan være store forskjeller på prisene, og taxfree kan være et godt alternativ framfor lokale, danske priser.

Så mye koster matvarene

Vi har sammenliknet priser på mat på Stena Line og Color Line, med prise rfra supermarkedkjedene Spar, Fakta og Føtex i Danmark. Der det har vært mulig, har vi valgt produkter med tilsvarende størrelse.

Prisene er regnet om til kilospris.

Under ser du priser på de åtte varene vi har sammenlignet priser på, hvor den laveste prisen er markert med grønt og den høyeste prisen er rødfarget.

Matvare Color Line Stena Line Fakta Føtex Spar
Gøl røde pølser106,4104106,82115,5
Tulip bacon106,4104128,75127138,9
Tulip Pulled Pork81,64107,2799,2280,96
Gräddost99,7597,568,37563,563,45
Dansk salami166166,7141,92
Andebryst, fryst166,33168,57203,28
Kyllingfilet fryst/fersk59,564,581,7972,772,68
Gudbrandsdalsost119,8116137,26

Prisene er innhentet i perioden 18. - 20. juni på Color Line mellom Larvik og Hirtshals, Stena Line mellom Frederikshavn og Oslo, og supermarkedene Fakta i Hirtshals, Spar på Skullerup Seaside Resort og Føtex i Frederikshavn. Prisene er regnet om til kilospris på varer som der det er mulig, har lik eller liknende størrelse på forpakningen. Danske priser er regnet om til norsk krone 16. juli.

Tre av åtte varer billigst på Stena Line

Som man kan se i tabellen, er det Stena Line som har den rimeligste prisen på tre av de åtte varene vi har sammenlignet priser på. Det skal samtidig sies at prisen hos Color Line på de samme tre varene kun er noen få kroner dyrere.

Er du derimot ute etter rimelig gräddost, er danske supermarkeder stedet å handle dette - hvor prisene mellom de forskjellige butikkene ligger veldig jevnt.

Ønsker du derimot å hamstre kyllingfilet eller andebryst, er det Color Line som gir deg de beste prisene på disse middagsvarene.