Valuta: Noen har blitt dyrere - andre billigere.
Valuta: Noen har blitt dyrere - andre billigere.Vis mer

Hvilke land er blitt dyrere/billigere?

Valutakursene har endret seg siden forrige reisesesong. Vi gir deg oversikten over hvilke av våre populære reisemål som har blitt dyrere - og hvilke som har blitt billigere siden i fjor.

Skal du ut på reise benytter du gjerne tommelfingerregler for å regne ut cirka vekslingskurs. Men siden i fjor har kursene til dels endret seg kraftig. Det er derfor ikke sikkert huskereglene dine dekker godt nok lenger. Noen valutaer har blitt merkbart dyrere og andre har blitt noe billigere i forhold til norske kroner. Her får du oversikten:

Populære reisemål - mye dyrere

Flere av våre mest populære reisemål har blitt langt dyrere i år enn de var i fjor. Mens snittkursen i april i fjor lå på 7,77 kroner for én US dollar, koster det deg på samme tid i år nesten én krone mer å kjøpe den samme dollaren. Også britiske pund har blitt mer enn én krone dyrere enn i fjor. Og glem den gamle regla om at ett pund er verdt ca. ti kroner. Det kan nemlig koste deg dyrt. Pundet koster mer enn 13,6 kroner i snitt (april), og titallet har vi ikke sett siden mars 1997! Svenske kroner har også blitt mer verdt i løpet av året. Selv om det fortsatt koster under hundrelappen å kjøpe 100 svenske, har prisen steget med mer enn fem kroner sammenlignet med samme tid i fjor (april).

Her ser du oversikten over de viktige valutaene som har steget i forhold til norske kroner siden i fjor. I disse landene får du altså mindre per krone enn hva som var tilfellet om du reiste hit for ett år siden.

Her er det dyrere!
ValutaLandApril 00Juni 99April 99
1 USDUSA8,60817,87017,7742
1 GBPStorbritannia13,63012,56112,519
100 SEKSverige98,6292,5193,22
100 CZKTsjekkia22,44822,01821,934
1 AUDAustralia5,13195,16784,9986
1 SGDSingapore5,03204,60044,5445
100 THBThailand22,66421,32420,687
100 JPYJapan8,15386,51736,5006
Kurser fra Norges Bank, månedlige representative markedskurser mot norske kroner.

Litt billigere i Syden

Men selv om mange populære reise- og handlemål har blitt dyrere: Det er også blitt billigere flere steder. Det betyr at du i år får kjøpt mer for hver krone enn du fikk i fjor. Dette gjelder flere av våre mest populære sommerreisemål som Hellas, Spania, Italia og Frankrike. Det gjelder også for land mange fotballglade vil besøke snart - Belgia og Nederland.

Her er oversikten over de viktigste valutene som har sunket i verdi siden i fjor. I disse landene får du altså mer lokal valuta per krone enn hva tilfellet var for ett år tilbake. Det vil som regel også bety at du får mer varer og tjenester for pengene.

Her er det billigere!
ValutaLandApril 00Juni 99April 99
100 DKKDanmark109,44109,9111,86
100 GRDHellas2,432,522,55
100 BEF/LUFBelgia/Luxembourg20,21320,24620,610
100 DEMTyskland416,9417,58425,10
100 ESPSpania4,9014,9094,997
100 FIMFinland137,14137,36139,83
100 FRFFrankrike124,3124,51126,75
100 ITLItalia0,42110,42180,4294
100 NLGNederland370370,61377,28
Kurser fra Norges Bank, månedlige representative markedskurser mot norske kroner.

Følg med

Det er viktig for lommeboken at du følger med på hva valutaen er verdt. Du kan tape mye på å benytte antikvariske huskeregler og gamle fordommer i valutaomregning. Reiser du til Storbritannia i troen på at britiske pund er verdt ti kroner, vil nok kredittkortregningen komme som et sjokk ved hjemkomsten. For eksempel har den stilige dressen du trodde kostet 3.000 kroner egentlig en prislapp på mer enn fire tusen!

Hos DinSide Reise finner du en enkel valutakalkulator med oversikt over noen av de vanligste valutaene. Men husk at disse kursene gjelder i Norge. Alle banker kan ha ulike kurser og gebyrer ved veksling. Og det kan være stor forskjell i kursene fra land til land.

Mer om reisevaluta

Vil du vite mer om reisevaluta kan du lese artikkelen om de forskjellige 10260>betalingsmulighetene du kan velge blant i utlandet, hva de 10371>koster, og hvordan du kan risikere å bli svindlet og hva du gjør for å sikre deg mot å bli 10332>lurt. Reiseeksperten har også tatt opp i en artikkel hvorvidt det blir 9813>dyrere å reise til USA på grunn av den sterke dollaren. Er du interessert i tips om billige reiser kan du lese vår artikkelsamling om å 9514>reise billig.