BULGARIA ER BILLIGST: Sunny Beach i Bulgaria er billigste feriedestinasjon i 2018 ifølge en britisk prisundersøkelse av mat, drikke og andre typiske turistvarer på 42 turistdestinasjoner verden over. Foto: Shutterstock/NTB scanpix
BULGARIA ER BILLIGST: Sunny Beach i Bulgaria er billigste feriedestinasjon i 2018 ifølge en britisk prisundersøkelse av mat, drikke og andre typiske turistvarer på 42 turistdestinasjoner verden over. Foto: Shutterstock/NTB scanpixVis mer

42 feriedestinasjoner prissjekket

Her er årets billigste ferieland

Har du bestemt årets ferier allerede? Her kan du sjekke prisnivået dit du skal.

Er du klar for det beste ferieåret på veldig, veldig lenge? 2018 kan by på maks uttelling av ekstra fridager i form av helligdager og offentlige fridager.

Makser du ferien smart, kan du se fram mot 49 dager ferie kun ved å ta ut 20 feriedager!

Men hvor skal årets feriereiser gå? Og hvor er det smart å reise med tanke på å få mest mulig valuta for pengene?

Bulgaria og Japan topper listene

Britiske Post Office kommer hvert år med et feriebarometer som kan fortelle hvor det kan være rimelig å oppholde seg.

De sjekker priser på noen typiske produkter som turister må ha når de er på ferie, som drikke og mat.

Nedenfor kan du se en liste med de billigste og dyreste ferielandene i verden, rangert av britiske Post Office.

Prissjekken er gjort på 42 feriedestinasjoner verden over.

Bulgaria er billigst i Europa og Japan er billigst for langdistansereisende.

Post Office bemerker at både Cape Town i Sør-Afrika og Porec i Kroatia klatrer inn på 10-på-topp-listen over stedene du får mest for pengene.

Og: Prisene i Karibia og andre langdistansedestinasjoner har falt med over 20 prosent – så det er destinasjoner som har blitt billigere å reise til.

TOKYO BILLIGST AV LANGDISTANSEDESTINASJONENE: Ifølge britiske Post Office er Tokyo den billigste langdistansedestinasjonen å reise til i 2018. Totalprisen i prisindeksen er for eksempel 474 kroner i Tokyo mens den er 948 kroner i Phuket. Foto: Shutterstock/NTB scanpix
TOKYO BILLIGST AV LANGDISTANSEDESTINASJONENE: Ifølge britiske Post Office er Tokyo den billigste langdistansedestinasjonen å reise til i 2018. Totalprisen i prisindeksen er for eksempel 474 kroner i Tokyo mens den er 948 kroner i Phuket. Foto: Shutterstock/NTB scanpix Vis mer

Merk deg imidlertid at boutgifter, som utgjør er en stor del av feriekostnadene, ikke er inkludert i prisundersøkelsen.

Husk også at prisene fra feriedestinasjonene er fra typiske feriesteder med mange turister – ofte dyrere steder å oppholde seg enn mer atypiske feriedestinasjoner i samme land.

Vil du gjøre ferien så billig som mulig, kan det være en idé å styre unna de mest populære feriedestinasjonene.

Men feriebarometeret kan likevel si noe om hvordan de ulike landene ligger i forhold til hverandre, i prisnivå.

JODA, SPANIA ER GREIT BILLIG: Spania er en stor feriefavoritt for nordmenn, og ifølge den ferske prisindeksen er det ikke dyrt å oppholde seg der heller. Costa del Sol ligger på 6. plass på listen over verdens billigste feriedestinasjoner - vel og merke av 42 prissjekkede populære feriesteder. Foto: Shutterstock/NTB scanpix
JODA, SPANIA ER GREIT BILLIG: Spania er en stor feriefavoritt for nordmenn, og ifølge den ferske prisindeksen er det ikke dyrt å oppholde seg der heller. Costa del Sol ligger på 6. plass på listen over verdens billigste feriedestinasjoner - vel og merke av 42 prissjekkede populære feriesteder. Foto: Shutterstock/NTB scanpix Vis mer

Sjekk prisene selv:

Nedenfor angir vi kafé/bar-priser for en kopp kaffe, en flaske lokalt øl (330 ml) og en boks cola (330 ml) – samt en 3-retters middag for to personer inkludert en flaske vin.

I totalprisen inngår i tillegg til de nevnte varene også et glass vin, en flaske vann, solkrem og insektmiddel.

Prisene er i norske kroner:

Land Sted Kaffe Øl Cola 3-retters Totalt
BulgariaSunny Beach8811319417
JapanTokyo886358474
PortugalAlgarve71113330486
TsjekkiaPraha231520341587
Sør-AfrikaCape Town151712376604
SpaniaCosta del Sol132012452607
TyrkiaMarmaris162316409612
KyprosPaphos292621379634
KroatiaPorec172522435676
UngarnBudapest171715510719
VietnamHoi An162416538724
IndonesiaBali23156514732
KenyaMombasa182517484734
Dominikanske republikkPunta Cana142712555741
USAOrlando174225523789
Sri LankaColombo212114524793
MalaysiaPenang305615540837
HellasKorfu253525570855
MaltaSliema152520600862
MexicoCancun182018675887
Costa RicaTamarindo244523583895
ThailandPhuket16238747948
ItaliaSorrento2025207201006
USANew York1450277111054
MauritiusGrand Baie2534207951055
St LuciaRodney Bay1923198301095
Sør-KoreaSeoul2533178911133
New ZealandAuckland2748308261152
JamaicaMontego Bay2735188461160
FrankrikeNice2350398511170
CanadaVancouver1842188931170
PeruLima3328168621207
TobagoForskjellige2017119901226
AntiguaJolly Beach3626199251255
AustraliaDarwin3053269881322
KinaBeijing47342010811389
ChileSantiago3944229911509
BrasilRio de Janeiro19412410871522
BarbadosSt Lawrence35351811441530
OmanMuscat6890239771549
DubaiJumeirah28901611601552
SingaporeChina Town29842613011689

Prisene i tabellen er hentet fra Post Office. Du kan selv sjekke prisene på flere av enkeltproduktene ved å klikke deg inn på nettsidene til britiske Post Office.

Vi har regnet om prisene fra britiske pund til norske kroner med kurs fra 2. januar (1 GBP=10,9887 NOK) som var da Post Office regnet om alle prisene til britiske pund.

Ja, vi vil til utlandet i sommer!

Ifølge Virke planlegger 72 prosent av oss å reise på sommerferie, og 62 prosent av disse oppgir at de vil reise til utlandet. Spania trekker flest nordmenn på sommerferie med Hellas som en god nummer to. I tillegg kommer helgeturene, som nordmenn også er glade i å legge til utlandet.

Forbrukerøkonomene i bankene anbefaler å velge utradisjonelt og tenke på helheten når du skal bestemme deg for reisemål: Det hjelper nemlig ikke om flybilletten er billig dersom det er svinedyrt å oppholde seg der.

Da kan det være smartere å betale litt mer for flybilletten og heller reise til et sted det er billigere å være.