DEN LILLE ER BILLIGST: Hos Kiwi er faktisk literprisen på den store melkekartongen høyere enn hos den lille. Foto: Hanna Sikkeland.
DEN LILLE ER BILLIGST: Hos Kiwi er faktisk literprisen på den store melkekartongen høyere enn hos den lille. Foto: Hanna Sikkeland.Vis mer

Pris på dagligvarer - små og store pakker

Niks, store pakker er ikke billigere. Sjekk oversikten!

Konkurransesituasjonen i norske matbutikker gir utslag i rare priser som kan være vanskelig å forstå for deg som forbruker.

Har du lagt merke til at det noen ganger er høyere kilo- eller literpris på varer som selges i store pakker?

Ifølge tidligere uttalelser til Dinside fra folk i dagligvarebransjen, er noe av grunnen til dette at det kan oppstå et prispress på populære varer. Fordi det selges mye av en enkelt vare, presses prisene presses ned, og større pakker blir stående igjen med en høyere pris.

I tillegg har vi de siste årene sett en økning i antall priskriger, der prisene presses ned til et ekstremt lavt nivå. Billigkjedene overvåker hverandre og har folk som hver dag sjekker tusenvis av priser – slik at de kan justeres slik at kjeden ikke kommer dårlig ut når butikkene prissjekkes. Dette kan også bidra til at prisene på enkelte varer presses ned.

Men vær obs: Vi har tidligere også skrevet om hvordan disse priskrigene ikke er noe butikkene setter i gang for å være snill mot deg som kunde.

Hva trenger du egentlig?

Først og fremst må vi understreke at det er viktig at du tenker over hvilket behov du har. Det vil jo aldri lønne seg å kjøpe den store pakken, hvis du ikke klarer å spise den opp før den blir dårlig. Så for noen vil det økonomisk sett være bedre å kjøpe den lille pakken, selv om den har høyere kilopris en den store.

Et godt råd når du handler (og har god tid), er uansett å sjekke kilo- eller literprisen som er oppgitt på hyllekanten.

I listen under har vi, med god hjelp fra dere som følger oss på Facebook, lett oss fram til noen eksempler på varer det økonomisk sett som oftest vil lønne seg å kjøpe i liten pakke, i stedet for i stor. Vi har sjekket varene i tilfeldige butikker, men det kan være lurt å være obs på alle disse produktene uansett hvilken butikk du handler i.

Melk 1 liter og 1,75 liter

KIWI: Da vi sjekket prisene hos Kiwi kostet 1 liter melk fra Q-meieriene 13,40, mens 1,75 liter kostet 27,70. Det vil si 15,83 per liter. Vis mer

Norvegia 300 gram og 2x275 gram

MENY: Hos Meny bør du faktisk heller kjøpe en pakke med Norvegia, enn å kjøpe to-pakningen. En pakke har en kilopris på 138,33, mens to-pakningen har en kilopris på 154,55. Foto: Hanna Sikkeland. Vis mer

Makrell i tomat 110 gram og 170 gram

REMA: Spiser du mye makrell i tomat, lønner det seg derimot å velge den store. Du sparer over 36 kroner per kilo på å kjøpe den store. Dette er et av produktene mange tror er billigere å kjøpe i liten pakke. Du finner mer info i tabellen under. Foto: Hanna Sikkeland. Vis mer

Solegg 6 stykk og 12 stykk

MENY: Den store pakken med solegg koster mer enn den lille pakken med solegg. Foto: Hanna Sikkeland. Vis mer

Rema-juice 1 liter og 1,5 liter

REMA: Disse kartongene har nøyaktig samme innhold. Likevel lønner det seg å kjøpe den lille kartongen. Men da får du heller ikke med den praktiske helletuten. Foto: Hanna Sikkeland. Vis mer

Lambi toalettpapir 6 ruller og 12 ruller

MENY: Det er ikke mye du sparer på å velge den lille pakken, men det kan være greit å vite at du i hvert fall ikke sparer noen å ta med deg den store pakken. Foto: Hanna Sikkeland. Vis mer

Vaniljeyoghurt 4x150 gram og 500 gram

KIWI: På Kiwi koster 4x150 gram 26,50 per kilo, mens 500 gram vaniljeyoghurt koster 34,20 per kilo. Foto: Hanna Sikkeland. Vis mer

Her er en oversikt over varene vi har prissjekket:

Vare Vekt Pris Pris per kilo/liter Butikk
Melk, Q-meieriene1 liter13,4013,40Kiwi
Melk, Q-meieriene1,75 liter27,7015,83Kiwi
Differanse per kilo-2,43
Vaniljeyoghurt,Tine4x150 gram15,9026,50Kiwi
Vaniljeyoghurt, Tine500 gram17,1034,20Kiwi
Differanse per kilo-7,70
Norvegia, Tine300 gram41,50138,33Meny
Norvegia, Tine2x275 gram85,00154,55Meny
Differanse per kilo-16,22
Makrell i tomat, Stabburet110 gram14,90135,45Rema
Makrell i tomat, Stabburet170 gram16,9099,41Rema
Differanse per kilo36,04
Solegg, Prior6 stykk24,9065,53Meny
Solegg, Prior12 stykk51,9068,65Meny
Differanse totalt-3,12
Rema eple juice1 liter8,908,90Rema
Rema eple juice1,5 liter20,4013,60Rema
Differanse-4,70
Rema appelsinjuice1 liter8,908,90Rema
Rema appelsinjuice1,5 liter20,8013,87Rema
Differanse-4,97
Lambi toalettpapir6 ruller32,5025,49Meny
Lambi toalettpapir12 ruller65,9025,84Meny
Differanse-0,35

Noen varer koster omtrent det samme

Noen ganger er det også slik at det rett og slett koster det samme uansett om du kjøper den store eller lille pakken. Det kan det være greit å være klar over dersom du egentlig ikke har behov for en stor pakke.

Her er et par eksempler:

SAMME PRIS: I samtlige butikker vi har vært innom koster det like mye per kilo for hvetemel, uavhengig om du velger en eller to kilo. Foto: Hanna Sikkeland. Vis mer
MÅ IKKE KJØPE DEN STORE: Hos Rema koster det noen få øre mer hvis du kjøper dobbeltpakken av dette knekkebrødet fra Wasa. Du kan altså like gjerne kjøpe den lille. Foto: Hanna Sikkeland. Vis mer

Kort oppsummert

For å si det enkelt og greit; Ta alltid en titt på kiloprisen når du er i butikken og handler. Ikke la deg lure av butikkenes plassering av varer, eller at varene er merket med «økonomipakke». Det trenger altså ikke bety at den store versjonen er billigere.

I tillegg er det greit å være obs på at prisene på disse produktene varierer hele tiden. Så det gjelder å være oppmerksom.

Har du flere tips til varer det ikke lønner seg å kjøpe i stor versjon? Tips oss om vare og butikk i kommentarfeltet under, eller send en e-post til journalisten som har skrevet denne saken. Du finner adressen øverst i artikkelen.