BILLIG PÅLEGG? Du kan spare mye på å velge butikkenes egne merkevarer når du handler pålegg - i stedet for å gå for merkeproduktene. Foto: Kristin Sørdal

Pristest pålegg

Mye å spare på å velge butikkenes egne merkevarer

Den billigste påleggskurven får du ved å velge butikkenes egne merkevarer. Da kan du få pålegget til under halv pris.

Rema 1000, Kiwi og Extra kniver stadig om teten som Norges billigste dagligvarebutikk.

Om du legger merke til prisene når du er i de ulike butikkjedene, vil du se at det kun er marginale forskjeller, om noen, på sammenliknbare produkter.

Gilde kokt skinke koster for eksempel nøyaktig det samme i alle tre butikkene - og da snakker vi om på øret lik pris:

  • Gilde kokt skinke (110 g) koster 22,90 kroner i alle butikkene
  • Grilstad jubelsalami (175 g) koster 49,90 kroner i alle butikkene

Men velger du butikkenes egne merkevarer, som ofte er butikkenes billigste alternativ innenfor en varegruppe, kan du slippe mye billigere unna:

Butikkenes egne merkevarer er MYE billigere

Her er noen eksempler på prisforskjeller mellom kjente merkevarer og butikkenes egne merkevarer:

  • Kokt skinke: 72 kroner kiloen for butikkens egne merkevare vs. 208,18 kroner kiloen for merkevaren
  • Salami: 159 kroner kiloen vs. 285,14 kroner kiloen
  • Servelat: 51,60 kroner kiloen vs. 140 kroner kiloen
  • Gulost: 98,90 kroner kiloen vs. 78,90 kroner kiloen
  • Gulost i skiver: 112,25 kroner for butikkens egen merkevare vs. 96,67 kroner kiloen for merkevare - men da er det kampanjepris på merkevaren
  • Majones: 22,40 kroner kiloen vs. 115 kroner kiloen
  • Leverpostei: 70,72 kroner per kilo vs. 123,78 kroner per kilo
  • Makrell i tomat: 45 kroner per kilo vs. 80,59 kroner per kilo

Forskjeller på priser på butikkenes billigste

I likhet med at butikkene følger hverandres priser på identiske produkter, er det tydelig at de også følger hverandre ganske nøye når det kommer til priser på det som er butikkenes egne merkevarer.

Som du kan se av prisene nedenfor, er mange av de billigste produktene likt priset.

Men legg også merke til at det kan være forskjeller på prisene på butikkenes billigste alternativer, altså egne merkevareprodukter:

Kiwis First Price-leverpostei koster for eksempel 70,42 kroner per kilo mens billigste egen merkevarepostei hos Coop og Rema 1000 koster 103,24 kroner per kilo.

Vi har merket billigste produkt i egen merkevare med grønt i tabellen nedenfor.

Regner vi ut totalprisen for kun de produktene der alle kjedene har sammenliknbare produkter, kommer Kiwi ut som billigst, deretter Rema 1000 - tett fulgt av Extra.

Men det er ikke de helt store forskjellene, som du kan se.

Her er prisene:

Alle prisene er innhentet i butikker i Akershus 6. september 2018.

Alle priser i tabellen er er kilospris.

Produkt Kiwi Rema Extra
Gilde kokt skinke 110 g208,18208,18208,18
Kokt skinke egen merkevare72,0075,6072,00
Grilstad jubelsalami 175 g285,14285,14285,14
Gilde salami 150 g246,00256,00266,00
Salami egen merkevare159,60167,60Ikke i butikk
Gilde servelat139,09139,33140,00
Servelat egen merkevare*133,7551,6051,60
Norvegia stor bit98,9098,9098,90
Gulost stor, egen merkevare78,9078,9078,90
Norvegia skiver96,6796,6796,67
Synnøve gulost skiver115,00115,44115,00
Gulost skiver, egen merkevare112,00112,25*146,67
Mills lett majones113,53122,94113,53
Mills ekte majones115,00113,95114,88
Majones (ekte), egen merkevare72,9422,4072,94
Nora hjemmelaget jordbærsyltetøy62,2562,2562,25
Nora hjemmelaget most (jordbær)Ikke i butikk103,08103,08
Nora lett jordbærsyltetøy71,7871,7871,78
Jordbærsyltetøy egen merkevare17,6017,9018,60
Gilde ovnsbakt leverpostei87,37Ikke i butikk87,37
Mills ovnsbakt leverpostei123,78123,78123,78
Ovnsbakt leverpostei egen merkevare70,42103,24103,24
Stabburet makrell i tomat 6x22g260,61264,39260,61
Stabburet grovhakket makrell122,73122,73122,73
Stabburet makrell i tomat stor boks80,5980,5980,59
Makrell i tomat egen merkevare45,0045,0045,29

Merknader: Servelat EMV: Folkets, finner ikke First Price i butikk. Skivet ost EMV: Coop, finner ikke X-tra av varen i butikk.

Butikkens egne merkevare er ikke kun ett alternativ

Merk deg dette når du er ute i butikkene og hendler: Det er merkevarer - som Gilde, Grilstad, Norvegia og liknende - og så er det matvarene som butikkene kaller «EMV» - som står for «egen merkevare».

HVA ER BILLIGST? Sjekk prislappen i butikken når du handler - og se på kilos- eller litersprisen. First Price-salamien koster for eksempel 159,60 kroner kiloen - mens Grilstad Jubelsalami koster 285,14 kroner per kilo. Foto: Kristin Sørdal

Men det er ikke så enkelt som at butikkene kun har ett alternativ med egen merkevare:

Norgesgruppen, som Kiwi-kjeden hører med til, har for eksempel både First Price og Folkets.

Coop har både Coop, X-tra og Smak forskjellen. Og Rema 1000 har både Prima, Rema 1000 og andre merkevarer som selges inn som billigere alternativer.

Det er First Price, Prima og X-tra som skal være det ypperste lavprisproduktet til hver kjede. Men ja, det kan være vanskelig å finne fram blant alle ulike produktene med butikkenes egne merkevare.

Dermed er det én ting som gjelder, og som du alltid bør sjekke om du er ute etter de billigste produktene i butikken:

Sjekk enhetsprisen på varen!

Først og fremst: Sjekk prisen på varen. Alle varer skal være tydelig priset i butikk.

Men én ting er prisen på pakken - en helt annen ting er prisen per kilo, eller per liter.

Det er de færreste tingene innenfor en varegruppe som selges i samme pakkestørrelse - så for å se hvilket produkt som er billigst, må du sjekke enhetsprisen. Dette skal også være tydelig merket i butikken. Se etter den minste prisangivelsen på merkelappen i butikken - det er der du finner de egentlige prisforskjellene.

SAMME PRODUSENT: Det er Synnøve Finden som produserer Prima-osten til Rema. Foto: Kristin Sørdal

Merkevareprodusenter produserer billig-varene

Det kan også være interessant å lese på produktene for å se hvem som har produsert billig-varene.

SYNNØVE LAGER BÅDE REMA-OST OG COOP-OST: Produsenten står oppgitt bak på pakken. Kristin Sørdal

For det er merkevareprodusenter som produserer også EMV-varer for butikkene:

Remas Prima-leverpostei er for eksempel produsert av Grilstad, og Prima-gulosten er produsert av Synnøve Finden. Synnøve Finden produserer dessuten også Coop-gulosten du finner i hyllene hos blant annet Extra.

Les også
Vis flere

Dinsides verktøykasse