<strong>DYREST I LANDET:</strong> Drammen har fått landets høyeste byggesaksgebyrer etter kommunesammenslåingen: Der koster en byggesaksbehandling nå over 40.000 kroner - som er en økning på 10.000 kroner. Billigste kommune tar 3000 kroner etter sammenslåingen. Foto: Shutterstock/NTB scanpix
DYREST I LANDET: Drammen har fått landets høyeste byggesaksgebyrer etter kommunesammenslåingen: Der koster en byggesaksbehandling nå over 40.000 kroner - som er en økning på 10.000 kroner. Billigste kommune tar 3000 kroner etter sammenslåingen. Foto: Shutterstock/NTB scanpix Vis mer

Kommunale gebyrer: 10.000 kr dyrere

27 av 47 kommuner har fått høyere gebyrer etter at kommunene ble slått sammen. Drammen er verst: Der har byggesaksgebyret økt med 10.000 kroner - til rekordhøye 40.000 kroner.

Publisert
Sist oppdatert

Et viktig argument for kommunereformen og at kommuner skulle slås sammen, var at det skulle gjøre kommunedriften mer effektiv.

En fersk undersøkelse av kommunale byggesaksgebyrer, viser imidlertid at kommunesammenslåingen har ført til høyere gebyrer i 27 av 47 kommuner.

- Hvordan kan det ha blitt 10.000 kr dyrere?

Anne Kristin Vie, fagdirektør i Forbrukerrådet, viser til at regjeringen har lovet lavere gebyr på å søke om byggetillatelse.

Ny kommunelov, og å slå sammen kommuner skulle gjøre susen, skriver Forbrukerrådet i en pressemelding.

– Vår rapport viser dessverre at det tvert imot er blitt dyrere i over halvparten av de nye kommunene. For eksempel er nye Drammen kommune landets dyreste med et byggesaksgebyr på over 40.000 kroner. For opprinnelige drammenserne blir det faktisk en prisøkning på over ti tusen kroner, sier Vie.

Det synes hun det er vanskelig å se grunnlaget for - også fordi gebyret for å få behandlet en søknad om byggetillatelse skal bli bestemt etter selvkostprinsippet:

Kommunene har etter Plan- og bygningslovens § 33–1 kun lov til å «omfatte kommunens arbeid fram til det blir avgjort om forslaget skal fremmes» i gebyret, og det kan ikke «være høyere enn de nødvendige kostnadene kommunen har med i slike saker».

Det vil si at kommunene ikke har lov til å kreve mer penger enn de trenger til å dekke utgiftene til saksbehandlingen.

– Hvordan kan de faktiske utgiftene ha steget med 10.000 kroner, spør Vie.

Dette er undersøkt

Forbrukerrådet har kartlagt kommunenes byggesaksgebyrer i 47 sammenslåtte kommuner.

Gebyrene i undersøkelsen er for å søke om å få bygge enebolig på 120 kvadratmeter. 2020-gebyrene er sammenliknet med 2018-beløpet, som er er et gjennomsnitt av gebyrene i de aktuelle kommunene før sammenslåing.

Kilde: Forbrukerrådet

- Strengere kontroll

På bakgrunn av resultatene i undersøkelsen, ber det nå om strengere kontroll av kommunene.

– Dette var dårlige nyheter. Presiseringer i kommuneloven og sammenslåing av kommuner har ikke hjulpet. Vi vil derfor få på plass en mye strengere kontroll med at kommunene ikke tar seg bedre betalt enn de har lov til, sier fagdirektør Anne Kristin Vie.

Forbrukerrådet sier de hadde regnet med at avgiftene skulle gå ned, ikke opp, da kommuner ble sammenslått i kommunereformen.

– Det går i helt feil retning av det vi hadde forventet, sier hun til NRK.

Dette koster det

Drammen er dyrest i landet med et gebyr på 40.180 kroner.

Det er nær tre ganger så mye som gjennomsnittskommunen.

Billigste kommune er Heim, som tar 3000 kroner for samme jobb.

Billigst: 3000 kr. Dyrest: 40.000 kr

En gjennomgang av de nye kommunenes byggesaksgebyrer viser at de 47 kommunene i gjennomsnitt krever nesten 18.400 kroner for å behandle en byggesøknad.

De dyreste er 3005 Drammen og 3020 Nordre Follo, som begge tar vel 40.000 kroner. Det er mer enn 13 ganger så mye som den rimeligste.

Den rimeligste er 5054 Heim, som bare krever 3000 kroner.

Det store flertallet krever mellom 15.000 og 25.000.

Kilde: Forbrukerrådets rapport om byggesaksgebyrer

To kommuner skiller seg også ut med over 100 prosent prisøkning av gebyret etter kommunesammenslåing: Det er Lyngdal og Bjørnafjorden. Begge har mer enn fordoblet sine gebyrer, også etter at gebyrene er justert for inflasjonen.

Her kan du se gebyrene i de sammenslåtte kommunene - og hvor mye det har endret seg etter kommunesammenslåinger:

Byggesaksgebyrer

Ny kommune Gebyr 2020 Gebyr 2018 Endring
Lyngdal160006882132,5%
Tjeldsund15600806693,4%
Bjørnafjorden208001081792,3%
Ørlandet220001411855,8%
Hitra153211025649,4%
Stad10800781138,3%
Sunnfjord204001501735,8%
Hammerfest11719881532,9%
Senja147021113132,1%
Sandefjord220631703529,5%
Kinn231201822926,8%
Lindesnes154001238024,4%
Midt-Telemark162001310923,6%
Drammen401803293222,0%
Indre Fosen120501008319,5%
Nordre Follo400003379618,4%
Asker359603151514,1%
Narvik187001639114,1%
Steinkjer160401414413,4%
Kristiansand276002454212,5%
Molde226002025711,6%
Øygarden143931296011,1%
Volda145001314510,3%
Namsos17000155689,2%
Alver17500162267,9%
Stavanger25500243834,6%
Tønsberg23580226574,1%
Lillestrøm31000300993,0%
Indre Østfold18150176632,8%
Larvik22680220762,7%
Ullensvang800078292,2%
Sogndal16800164462,2%
Nærøysund16000159300,4%
Moss2180022679-3,9%
Holmestrand2181024188-9,8%
Åfjord1450016186-10,4%
Sandnes2520029326-14,1%
Færder1959024095-18,7%
Trondheim2283028739-20,6%
Fjord900011467-21,5%
Hamarøy810011013-26,5%
Orkland1430019945-28,3%
Ålesund1293018299-29,3%
Voss1182117204-31,3%
Hustadvika876015597-43,8%
Aurskog-Høland996020557-51,6%
Heim300010445-71,3%

Kilde: Forbrukerrådet

Vi bryr oss om ditt personvern

dinside er en del av Aller Media, som er ansvarlig for dine data. Vi bruker dataene til å forbedre og tilpasse tjenestene, tilbudene og annonsene våre.

Les mer