Hva koster lovlydig handsfree til bilen?

Håndholdte mobiltelefoner i bil blir sannsynligvis forbudt etter 15. mars neste år. Hva koster det å bli lovlydig?

For eksempel var dyreste butikk for Cark91 ("Car-kit") fastmonteringssett for Nokia hele 89 prosent dyrere enn billigste butikk. Noen butikker tok seg inn med billigere montering. Likevel var forskjellen med montering 50 prosent for billigste og dyreste alternativ. Den dyreste løsningen med headset var også nesten dobbelt så dyr som den billigste.

Lovforslag på vei

Lovforslaget som forbyr bruk av håndholdte mobiltelefoner i bil i fart ble ferdig behandlet i Odelstinget 1. desember og er nå sendt til Lagtinget. Temmelig sikkert blir loven vedtatt med virkning fra 15. mars 2000. Hensikten er å forhindre ulykker forårsaket av uoppmerksomhet ved bruk av mobiltelefonen under fart.

Prisen for å bli lovlydig

Vi vil her vise deg en billig løsning med headset og en dyrere med fastmontert mobiltelefon. Vi må ta forbehold om at det ikke er sikkert begge løsningene godkjennes i forskriften som kommer. Vi har valgt å ta utgangspunkt i Nokia mobiltelefoner i serien 6110/5110/6150 med originaltilbehør. Dermed skulle prisene være direkte sammenlignbare. Vi antar at prisforskjellene i de fleste tilfeller også gjenspeiler tilsvarende forskjell mellom butikkene også for annet mobiltelefontilbehør.

1: Billig løsning med headset

I tillegg til mobiltelefonen trenger du et handsfree-sett (F.eks Nokia HDC-9) som består av ørepropp med mikrofon på ledningen til mobiltelefonen. Selve mobiltelefonen smekkes fast i en bilholder plassert på dashbordet. Hvis du ikke vil skru holderen direkte fast i din nye fine bil, finnes det klips som kan festes sikkert uten skruer. Men den koster 200-300 kroner.

Dette er en løsning som du fikser selv. Men du får en ledning mellom deg og telefonen, og du må sette på deg øreproppene hver gang før du starter. Utvendig antenne mangler. Dermed kan mottakerforholdene variere. Det er meldt tilfeller der en mistenker at strålingen fra mobiltelefonene under sending har påvirket den avanserte elektronikken i nye biler. Eventuell strømforsyning må du ordne med ladekabel fra sigarettenneruttaket.

Fastmontering av Nokia 6110/5110/6150 i bil
BedriftHDC-9 Headset*MBC1 bilholder**Sum
123tele AS, Oslo366183549
Ingar Løvaas, Oslo395295690
Bil og Tele, Bergen490150640
PA Berg, Tromsø490165655
Televarehuset490190680
Klart Svar, Lilleakervn, Oslo490190680
Telebutikken, Ruseløkkvn., Oslo495199694
Commit, Moelv495240735
Klart Svar, Trondheim495295790
Commit, Majorstua, Oslo498170668
Nokia, Store, Oslo498298668
Teleutstyr AS, Fredrikstad598398996
GSM-senteret, Stavanger699299998
Priser Nokia originalvarer med moms: *) Headset med ørepropp, mikrofon på ledningen til mobiltelefonen. **) holder for mobiltelefonen.
Eventuelt klips/holder for skrueløs festing av bilholder fra kr 250-350

Priser for billigløsningen:

2: Fastmontering

Bruker du ofte mobiltelefon i bilen, vil et sett for fastmontering (f.eks Nokia Cark 91) være å anbefale. Da får du et fastmontert stativ med alle nødvendige kontakter. Du bare smekker telefonen ned i stativet og alt blir automatisk koblet til mikrofonen, høytaleren, ekstern antenne og bilens strømforsyning. Alle ledninger blir skjult.

Handsfrisett for Nokia 6110/5110/6150, permanent montert i bil
ButikkCark 91*Montering**Sum
Telebutikken, Ruseløkkvn, Oslo16958002495
123 Tele AS, Oslo159912182817
GSM-senteret, Stavanger29908003090
Teleutstyr AS, Fredrikstad199011003090
PA Berg, Tromsø165014503100
Klart Svar, Trondheim199512303225
GSM-senteret, Oslo27495013250
Bil og Tele, Bergen210011503250
Nokia Store, Oslo199012903280
Klart Svar, Lilleakervn, Oslo189014643354
Commit, Moelv199514503445
Televarehuset, Oslo199015303520
Ingar Løvaas, Oslo249012003690
Commit, Majorstuen, Oslo229814643762
Priser med moms for Nokia originaltilbehør: *) Typebetegnelse på originalt Nokiasett for fastmontering i bil med holder, høytaler, mikrofon og strøm fra bil. **) Pris uten ekstern antenne, men med montering når antenne er valgt.
(Eventuelt klips/holder for skrueløs festing av bilholder fra kr 250-350).

Priser for fastmontering:

Det er å anbefale at godkjente fagfolk monterer utstyret - selv om det koster noen kroner. Da blir det gjort på forskriftsmessig måte. Monterer du selv, og har ødelagt noe, kan du få problemer med garantien.

Antenne er utelatt i undersøkelsen

Ekstern antenne finnes i svært mange varianter og prisklasser. Derfor har vi ikke tatt med pris for det her. Likevel er montering av antenne inkluderdet i monteringsprisen.

Bedriftskunder har en del fordeler ved at de har tilgang på gunstige pakketilbud som inkluderer både fastmonteringssett, antenne og montering.

Reagerer på anrop

Når mobiltelefonen står i holderen, klarer den seg selv. Du kan for eksempel bruke funksjonen som slår mobilen automatisk på ved anrop.

Tøft med automatisk demping av radio

De fleste nye mobiltelefoner kan dempe bilradioen ved anrop. Kravet er at radioen har en "radio mute"-utgang. Pass på det hvis du kjøper deg ny radio.

Håndholdt når bilen står stille blir lov

Men for ordens skyld, du kan bruke din gamle håndholdte mobil i bilen etter 15. mars. Kravet er at du står dønn stille og parkert.

Det finnes svært mange butikker som selger mobiltilbehør. Våre tilfeldig utvalgte butikker en ment å være et utgangspunkt for egne undersøkelser.