MYE Å SPARE: Kjøper du 18 egg i stedet for 6 på Meny, sparer du to kroner og 44 øre per egg. Foto: Tore Neset
MYE Å SPARE: Kjøper du 18 egg i stedet for 6 på Meny, sparer du to kroner og 44 øre per egg. Foto: Tore NesetVis mer

Pris på matvarer

Du sparer over to kroner per egg ved å velge riktig pakke

Det lønner seg å kjøpe store pakker.

I juli i fjor sjekket Dinside et stort antall dagligvarer for å finne ut om du hadde noe å spare på å kjøpe i stort.

Konklusjonen var nedslående. En rekke produkter var slett ikke billigere dersom du kjøpte dem i store pakninger. Og noen var til og med dyrere enn om du kjøpte i smått.

Men dagligvarehandlen endrer seg raskt, og konkurransen er hard. Derfor fant vi ut at vi skulle gjøre en ny test.

Helt annerledes siden juli

Denne gangen tok vi stikkprøver av noen av de samme varene, men også varer vi ikke sjekket prisen på i fjor sommer.

DEN LILLE VAR BILLIGST: Hos Kiwi var literprisen på den store melkekartongen høyere enn hos den lille i juli i fjor. Foto: Hanna Sikkeland.
DEN LILLE VAR BILLIGST: Hos Kiwi var literprisen på den store melkekartongen høyere enn hos den lille i juli i fjor. Foto: Hanna Sikkeland. Vis mer

Vi fant ut at bildet ser helt annerledes ut i dag, bare et halvt år seinere. Med de fleste produkter som kommer i store og små pakker sparer du nå faktisk betydelig når du kjøper den største.

Ett eksempel er Prior-eggene hos Meny. Her sparer du hele 2,44 kroner per egg dersom du velger den store pakka med 18 egg i stedet for standardpakka på 6. Her må det likevel påpekes (takk til observant leder) at eggene i den store pakken har størrelsen S/M, mens de i den lille er M/L.

Et annet eksempel er Tine Meierismør. Hos Rema 1000 betaler du godt over hundrelappen for kiloen dersom du velger standardpakka på 250 gram. Velger du derimot den som er dobbelt så stor, får du smøret for nær halv pris.

Du kan se alle priseksemplene i tabeller lenger nede i artikkelen.

Men noe er fortsatt dyrere i stort

Noen unntak fant vi likevel. Hos Rema 1000 lønner det seg å velge fire små begere framfor ett stort om du vil ha yoghurt. Differansen på kiloprisen er sju kroner og 30 øre i begerets favør.

Og med Mills kaviar lønner det seg å velge 185 grams tube framfor 245 gram. Her er forskjellen per kilo 86 øre i den lille tubens favør.

VARIERER: Hvilke varer som koster hva, avhenger av forholdene der butikken er, mener diretør Invikk Størksen i Virke dagligvare. Foto: Virke
VARIERER: Hvilke varer som koster hva, avhenger av forholdene der butikken er, mener diretør Invikk Størksen i Virke dagligvare. Foto: Virke Vis mer

Det er med andre ord kilo- og litersprisen du skal se på for å finne ut hva en vare egentlig koster. og hvilken som er billigst. Eventuelt stykkpris på varer som egg eller vasketabletter.

- Hard konkurranse

Direktør Ingvill Størksen i Virke dagligvare har ingen umiddelbar forklaring på hvorfor vi fant så stor forskjell i forholdet mellom liten og stor forpakning i henholdsvis juli i fjor og januar i år.

I en e-post til Dinside påpeker hun at matprisene i desember i fjor var på samme nivå som i begynnelsen av året. Dette på grunn av den harde konkurransen.

- Dagligvarekjedene gjør sitt beste for å tilby kundene varene de vil ha, til lave priser. Hvilke varer som er på tilbud vil henge sammen med både sesong, og med typiske tilbudsperioder som jul og skolestart, skriver Størksen.

Hun mener at lokale variasjoner og befolkningssamensetning kan avgjøre hvilke varer som er utsatt for prispress.

- Den enkelte butikk kan også velge å prise ned varer, for å få solgt dem før de går ut på dato. Dette kan også påvirke prisforholdet mellom de store og de små forpakningene.

NORMALT: Du sparer som oftest penger på å kjøpe større pakker, mener Grete Fossum. Foto: Rema 1000
NORMALT: Du sparer som oftest penger på å kjøpe større pakker, mener Grete Fossum. Foto: Rema 1000 Vis mer

- Som regel er stort billigst
​Rema 1000 er representert med flest varer i testen. Med unntak av yoghurt er alle varene vi testet hos dem billigere i store pakker, enn i små.

Dette er helt normalt, mener kommunikasjonsdirektør Mette Fossum.

- Som hovedregel er det slik at store forpakninger har lavere kilopris enn små. Generelt er det slik at prisene kan variere i sesong og ut fra geografi. Det er trolig dette Dinside har erfart i sine undersøkelser, skriver Fossum til Dinside i en e-post.

Sjekk forskjellene

I tabellene under ser du prisene vi fant. Prisforskjellen på varer du sparer penger på å kjøpe i store pakker er markert med grønt. De to vareslagene du taper penger på i store pakker er markert med rødt.

I SMÅTT: Frokosteggene koster 26 kroner i sekspakning på Rema 1000, mens 12-pakningen bare koster fire kroner mer. Foto: Tore Neset
I SMÅTT: Frokosteggene koster 26 kroner i sekspakning på Rema 1000, mens 12-pakningen bare koster fire kroner mer. Foto: Tore Neset Vis mer

Egg:

Vare Antall egg Pris Stykkpris Butikk
Prior egg frittgående (M/L)6kr 27,90kr 4,65Meny
Prior egg frittgående (S/M)18kr 39,90kr 2,22Meny
Differanse pr. eggkr 2,43
Frokostegg6kr 26,00kr 4,33Rema 1000
Frokostegg12kr 29,90kr 2,49Rema 1000
Differanse pr. eggkr 1,84
TILBUD: Kilostykker med Norvegia-ost koster bare 16 kroner mer enn halvkilostykker på Rema 1000. Foto: Tore Neset
TILBUD: Kilostykker med Norvegia-ost koster bare 16 kroner mer enn halvkilostykker på Rema 1000. Foto: Tore Neset Vis mer

Pålegg:

Vare Vekt Pris Kilopris Butikk
Norvegia ost i skiver150 gramkr 25,10kr 167,33Rema 1000
Norvegia ost i skiver300 gramkr 35,90kr 119,67Rema 1000
Differanse per kilokr 47,66
Norvegia ost i stykkerca. 500 gramca. kr. 53kr 105,80Rema 1000
Norvegia ost i stykker (tilbud)ca. 1 kiloca. kr. 69kr 69,00Rema 1000
Differanse pr. kilokr 36,80
Mills kaviar185 gramkr 19,70kr 106,49Kiwi
Mills kaviar245 gramkr 26,30kr 107,35Kiwi
Differanse pr. kilo-kr 0,86
BEGER LØNNER SEG: 600 gram yoghurt fordelt på fire begere er over sju kroner billigere pr. kilo enn 500 gram i ett beger. Foto: Tore Neset
BEGER LØNNER SEG: 600 gram yoghurt fordelt på fire begere er over sju kroner billigere pr. kilo enn 500 gram i ett beger. Foto: Tore Neset Vis mer

Meierivarer:

Vare Vekt/antall Pris Pris per kilo/liter Butikk
Q lettmelk1 literkr 16,70kr 16,70Rema 1000
Q lettmelk1,75 literkr 27,00kr 15,83Rema 1000
Differanse pr. literkr 0,87
Tine Tradisjonell yoghurt4 X 150 gramkr 15,90kr 26,50Rema 1000
Tine Tradisjonell yoghurtBeger 500 gramkr 16,90kr 33,80Rema 1000
Differanse pr. kilo-kr 7,30
Bremykt margarin390 gramkr 24,69kr 63,00Rema 1000
Bremykt margarin500 gramkr 27,50kr 55,00Rema 1000
Differanse pr. kilokr 8,00
Tine Meierismør250 gramkr 25,20kr 100,80Rema 1000
Tine Meierismør500 gramkr 27,40kr 54,80Rema 1000
Differanse pr. kilokr 46,00

Diverse:

STORT ER BILLIGST: Du sparer 1,55 pr. tablett om du kjøper 66 oppvasktabletter istedet for 18. Foto: Tore Neset
STORT ER BILLIGST: Du sparer 1,55 pr. tablett om du kjøper 66 oppvasktabletter istedet for 18. Foto: Tore Neset Vis mer
Vare Vekt/antall Pris Pris per kilo/liter Butikk
Evergood Classic filtermalt250 gramkr 34,90kr 139,60Kiwi
Evergood Classic filtermalt500 gramkr 49,80kr 99,80Kiwi
Differanse pr. kilokr 39,80
Pepsi Max1 X 0,5 literkr 25,90kr 51,80Meny
Pepsi Max6 X 0,5 literkr 118,00kr 39,33Meny
Differanse pr. literkr 12,47
Sun oppvasktabletter18 stkkr 42,90kr 2,38 pr. stkKiwi
Sun oppvasktabletter66 stkkr 54,50kr 0,83 pr. stkKiwi
Differanse pr. tablettkr 1,55