Det billigste landet i verden!

Ifølge nye satser fra statens reiseregulativ holder Mali stand som det billigste landet i verden. Japan er dyrest. På listen over de dyreste byene er Tokyo og Osaka på topp. London og Paris er et godt stykke ned på listen. Norge er overraskende nok det billigste landet i Norden.

Reiseregulativet er en oversikt over hva norske tjenestemenn får utbetalt i kost og losji når de er på tjenestereiser i utlandet.

- Regulativet er et resultat av omfattende arbeid og undersøkelser i samarbeid med våre utenriksstasjoner, ambassader, utenriksdepartementet og kollegaer i Sverige, Danmark og Finland, sier rådgiver Kim Raubakken i Arbeids og Administrasjonsdepartementet.

Kost og losji

Satsene i regulativet skal gjenspeile hvor mye det koster å bo på et hotellrom med norsk standard, samt hvor mye det koster å spise mat som tilfredsstiller norsk kvalitet.

Kostsatsen skal dekke frokost, 2 retters lunsj og en 3 retters middag, laget av ingredienser nordmenn forhåpentligvis ikke blir syk av.

- Det betyr at vi holder oss unna lokale matspesialiteter, og at vi finner restauranter som har europeisklignende matretter på menyen, sier Raubakken.

Dersom du ikke har noe imot å bo blant kakelakker og spise ris, kan du selvfølgelig finne hotellrom og mat som er langt billigere enn satsene i reiseregulativet. Norsk standard på et hotellrom tilsier at det skal være hygienisk, rent, enkelt, og sikkert.

Svekket krone gjør reisen dyrere

Man kan stusse over hvorfor prisnivået er høyt i India og enkelte afrikanske land.

- De eneste hotellene som kan tilby tilfredsstillende sikkerhet og hygiene er de desiderte topphotellene. Situasjonen i mange av de afrikanske land er slik at vi kun innlosjerer tjenestemenn på hoteller med vakter, noe som er ensbetydende med de aller dyreste hotellene.

Billigst i Mali

 

PlasseringLandLosjiKostTotalt
1Mali450270720
2Lesotho550250800
3Botswana550330880
4Senegal620320940
Alle tall i kroner, kilde: Statens Reiseregulativ 1999

Dyrest i Japan

 


PlasseringLandLosjiKostTotalt
1Japan150012002700
2Filippinene16508002450
3Israel14808402320
4Sør-Korea13508002150
Alle tall i kroner, kilde: Statens Reiseregulativ 1999

Tokyo dyreste storby

PlasseringByLosjiKostTotalt
1Tokyo195014303380
2Osaka (Japan)185013703220
3New York City18909002790
4Washington D.C.18009002700
5Hong Kong16209902610
6Sao Paulo155010502600
7London155010202570
8Roma13008502150
9Milano12508302080
10Brüssel12008102010
11Geneve12307301960
12Düsseldorf12207301950
12Zürich12007501950
14Paris11007201920
Alle tall i kroner, kilde: Statens Reiseregulativ 1999

Norge billigst i Norden


PlasseringLandLosjiKostTotalt
1Island13408102150
2Sverige12705501820
3Finland11806301810
4Danmark10806301710
5Norge10904401530
Alle tall i kroner, kilde: Statens Reiseregulativ 1999

Ønsker du den fulle oversikt med priser fra de fleste landene i verden går du til Statens Reiseregulativ