Antibiotika gir innsnevring i magen

Antibiotikumet erythromycin ser ut til å øke risikoen for at spedbarn får innsnevret mageport, noe som innebærer kraftige brekninger.

Antibiotika gir innsnevring i magen

Antibiotikumet erythromycin ser ut til å øke risikoen for at spedbarn får innsnevret mageport, noe som innebærer kraftige brekninger.

I en studie av nesten 15 000 amerikanske spedbarn er det funnet sammenheng mellom et antibiotikum og innsnevring i mageporten. Mageporten er overgangen mellom magesekk og tarm. Når denne har innsnevringer, fører det til at barnet får kraftige brekninger og går ned i vekt.

Undersøkelsen fra Indiana-universitetet i USA viser at barn som har fått erythromycin i de første to leveukene, har mer enn ti ganger økt risiko innsnevring i mageporten. Erythromycin ble som regel gitt på grunn av at moren hadde clamydia-infeksjon. Legene bak studien sier man nå må være tilbakeholden med å bruke dette antibiotikumet i barnas første to leveuker. Barn som fikk øyedråper med erythromycin, hadde ikke høyere risiko for mageport-innsnevring. Studien publiseres i tidsskriftet Journal of Pediatrics.

HH, mozon.no 02.10.2001