Bilfarger og trender i Norge 2018:

Store endringer

Hvitt og sølv har gått i hver sin ekstreme retning, mens både rødt og blått er i frammarsj blant norske nybilkjøpere.

STORE FORADRINGER I BILFARGER: Mens majoriteten kjøper svart og grått, er røde biler i skuddet som aldri før. Foto: Øystein B. Fossum
STORE FORADRINGER I BILFARGER: Mens majoriteten kjøper svart og grått, er røde biler i skuddet som aldri før. Foto: Øystein B. Fossum Vis mer

Mer enn halvparten av bilene som ble nyregistrert i 2018 var enten grå eller svarte. Det viser statistikk som Statens vegvesen offentliggjorde i forrige uke.

Ifølge statistikken var det hele 46.236 grå og 39.971 svarte biler - til sammen 86.207 (52 %) - av de totalt 166.394 registrerte nybilene i fjor. Akkurat dette er imidlertid lite nytt, om ikke annet enn at grått har passert svart, mot statistikkene fra de tidligere årene.

Én «farge» - i den grad man kan si at de mest populære bilfargene faktisk har farger - som derimot er i vinden som aldri før er hvitt (17 %). På tredjeplass i 2018 var det hele 27.879 som valgte hvit bil - nesten fem ganger flere enn for ti år siden (5.767).

Den mest populære bilfargen, som faktisk er en farge, er blå. På fjerdeplass troner den foran rød, på femte. Både blå og rød har gjort store sprang på statistikken de siste årene, som du kan se i tabellen litt lenger ned.

Mest populære bilfarger i 2018

# Farge 2018
1Grå46236
2Svart39971
3Hvit27879

Nederst i saken kan du se den fullstendige oversikten over antall registrerte bilfarger i 2009, 2014 og 2018.

HVITT: På bare ni år har det vært nesten en femdobling i antall hvit-registrerte nybiler i 2018. Foto: Espen Stensrud
HVITT: På bare ni år har det vært nesten en femdobling i antall hvit-registrerte nybiler i 2018. Foto: Espen Stensrud Vis mer

Én farge dabber kraftig av

Det er ikke bare ens egen foretrukne farge en bør tenke på ved kjøp av ny bil - for man må nemlig også ha videresalg i bakhodet, når man velger bil. Da kan det være greit å notere seg at sølv er markant mindre populært enn tidligere.

11.721 valgte sølv i 2018, mot 17.163 i 2014 og hele 19.263 i 2009. For ti år siden var sølv den tredje mest populære bilfargen, mot en sjetteplass i 2018. Den negative utviklingen har vært på hele 40 prosent, på bare ni år, for sølvfargede biler.

Da vi besøkte Nissans designsenter i London tidligere i år, fikk vi vite at grønne biler skal bli populære. Slik ser det definitivt ikke ut på statistikken for 2018. Da ble det bare registrert 884 grønne biler - en klar negativ tendens målt opp mot 2014 og 2009, da det for ti år siden ble registrert godt over 1.500 grønne biler i Norge.

OPP- OG NEDTUR: Sølvfargede biler har stupt på nybilstatistikken, mens rødt går framover. Svart er nest mest solgt, til tross for en nedadgående tendens sammenlignet med 2014. Foto: Øystein B. Fossum
OPP- OG NEDTUR: Sølvfargede biler har stupt på nybilstatistikken, mens rødt går framover. Svart er nest mest solgt, til tross for en nedadgående tendens sammenlignet med 2014. Foto: Øystein B. Fossum Vis mer

Mest populære bilfarger

# Farge 2018 2014 2009
1Grå462363989529915
2Svart399714130137234
3Hvit27879272995767
4Blå171791267712677
5Rød12209114696907
6Sølv117211716319263
7Brun462588462346
8Beige149826532916
9Oransje1207686274
10Svart-F11811721161
11Grønn88411021570
12Gul466332413
13Hvit-F36429232
14Blå-F22919551
15Grå-F22614124
16Fiolett179357733
17Rød-F13711962
18Sølv-F683315
19Gull61201306
20Oransje-F24914
21Brun-F14637
22Grønn-F96023
23Beige-F6527
24Gul-F61314
25Turkis6114
26Rosa52014
27Rosa-F200
28Gull-F155
29Fiolett-F114
30Ikke oppgitt01161507
31Turkis-F020
Totalt166394166916122255

Tabellforklaring: Innholdet er i utgangspunktet sortert etter mestselgende farge for 2018. Mest populære farge for det gitte året er i tillegg skrevet i fet skrift. Farger som har blitt mer populære i 2018 er markert med grønt i tabellen, mens de med negativ utvikling på samme måte er farget rødt. Vil du ha tallene sortert etter mestselgende farge i 2014 eller 2009 trykker du bare på det gitte årstallet. Bokstaven «F» betyr at det er flere farger på bilen. Kilde: Statens vegvesen