Bilsalget 2019:

Ny rekord for Tesla

Ettertraktede Tesla Model 3 har passert over 10.000 norske registreringer på rekordtid.

NY REKORD: Tesla Model 3 har allerede etter fire måneder på det norske markedet nådd 10.000 nybil-registreringer. Foto: Øystein B. Fossum
NY REKORD: Tesla Model 3 har allerede etter fire måneder på det norske markedet nådd 10.000 nybil-registreringer. Foto: Øystein B. FossumVis mer

Onsdag 26. juni passerte Tesla nok en milepæl i Norge. I mars gikk tallene helt til himmels da den elektriske sedanen, Model 3, satte ny norsk månedsrekord før det var gått 20 dager.

Og som det pleier å gå med Tesla, som er kjent for å avslutte kvartalene med mange registreringer, sank registreringstallene vesentlig i april og mai. Men nå som andre kvartal er i ferd med å avsluttes slår Tesla Model 3 tilbake - nok en gang - med ny norsk rekord:

  • Én bilmodell med 10.000 norske nyregistreringer i løpet av bare fire måneder.
  • Samtidig har storebror, Model S (lansert i 2012), nådd 20.000 norske registreringer.

Mest registrerte elbiler

# Modell Reg juni Reg 2019 Reg totalt
1.Nissan Leaf578415954566
2.VW Golf802535037538
3.BMW i3361314923213
4.Tesla Model S33068820100
5.Kia Soul10891116749
6.Tesla Model X273124512431
7.Renault Zoe239144811045
8.Tesla Model 326701021910221
9.VW Up!454649137
10.Hyundai Ioniq20418227781
Totalt718539157244887

Tabellen viser liste over de ti mest registrerte elbilene i Norge gjennom tidene, samt registreringene på disse bilene i juni i år og hele 2019 samlet. Tallene er hentet fra Elbilstatistikk kl 13.43 torsdag 27. juni 2019. De inkluderer bruktimporterte elbiler.

40.000 nye elbiler

Dermed er Tesla Model 3 tidenes åttende mest solgte elbil i Norge. Model S er den fjerde mest populære elbilen, til tross for sin relativt stive pris - i hvert fall sammenlignet med de andre elbilene på topp 10-listen.

- Det er gøy å se. Model 3-salget sier noe om at bilen treffer godt i det norske markedet. Det er noe med pris, rekkevidde og andre egenskaper, som nordmenn gjerne vil ha. Vi er i all ubeskjedenhet stolte av bilen vår, sier kommunikasjonssjef Even Sandvold Roland i Tesla Norge til Dinside.

Det totale antallet registrerte elbiler i Norge er også meget sterkt i juni, noe Tesla-tallene naturligvis er med på å påvirke. På ettermiddagen torsdag 27. juni hadde tallet nådd 7.185 registreringer.

Totalt i år er antall nye elbiler på norske veier oppe i 39.157, samtidig som all time-tallet har strukket seg helt til nærmere 245.000 elbiler. Av disse er snart nesten 43.000 Tesla-er.

Kan få ny opptur i høst

Med få unntak har så godt som alle de som bestilte Tesla Model 3 før bilen kom til Norge nå fått sitt eksemplar. Men da er det kun snakk om de dyreste versjonene av «Folke-Teslaen», Performance og Long Range.

Til høsten - trolig i august - kommer nemlig Model 3 Standard Range Plus, til 82.900 kroner under Long Range-prisen og 141.000 kroner mindre enn Performance. Med en frapris på 367.700 kroner, pluss levering, vil den trekke enda flere norske Tesla-kunder.

GODT FORNØYD: Kommunikasjonssjef Even Sandvold Roland i Tesla Norge sier det blir registrert mange Tesla Model 3 til høsten også, når Standard Range Plus kommer til landet. Foto: Henrik Skolt / NTB scanpix
GODT FORNØYD: Kommunikasjonssjef Even Sandvold Roland i Tesla Norge sier det blir registrert mange Tesla Model 3 til høsten også, når Standard Range Plus kommer til landet. Foto: Henrik Skolt / NTB scanpix Vis mer

Tesla Norge uttaler seg som vanlig ikke veldig konkret om hvor mange som har bestilt den versjonen.

- Vi kan si at det blir en god del skilter på Standard Range Plus til høsten og at det kommer et ikke ubetydelig antall biler da. Den er interessant for mange, med lavere innstegspris. På den andre side er det ingen hemmelighet at nordmenn er opptatt av firehjulsdrift, som de bare kan få på Long Range, sier Even Sandvold Roland.

- Har du tro på at tredje kvartal også blir veldig bra for dere?

- Jeg lar det være opp til andre å se inn i glasskula og estimere seg fram til det. På generelt grunnlag er vi fornøyde med responsen for Model 3 i Norge.