DOMINERER BILSALGET I JUNI: Elbiler som Tesla Model S, Nissan Leaf (nyere versjon enn på bildet), Hyundai Ioniq Electric og BMW i3 tar stadig mer av nybilmarkedet i Norge. Foto: Jamieson Pothecary
DOMINERER BILSALGET I JUNI: Elbiler som Tesla Model S, Nissan Leaf (nyere versjon enn på bildet), Hyundai Ioniq Electric og BMW i3 tar stadig mer av nybilmarkedet i Norge. Foto: Jamieson PothecaryVis mer

Bilsalget i juni og første halvår 2018

Elbilene gjør rent bord i nybil-salget

Elbilene stod alene for 25 prosent av nybilsalget i juni, mens hybridbilene nådde 36 prosent til sammen.

Med juni tar 2018 innpå 2017 i antall biler solgt. Hele 11,4 prosent er salgsøkningen i juni i år, sammenlignet med samme måned i fjor. Etter halve 2018 ligger salget 1,6 prosent bak rekordåret 2017.

Dette viser de ferskeste tallene fra Opplysningsrådet for veitrafikken (OFV), etter at juni har blitt talt opp. Slik var salget i mai.

Mye strøm

Takket være en oppgang i salget av ladbare hybrider utgjør dessuten ladbare biler alene mer enn 50 prosent av det norske bilsalget i juni.

Tar vi med de ikke-ladbare hybridene og hydrogenbilene (som det kun ble solgt tre av den siste måneden) gikk 62 prosent av alle de solgte bilene i juni på strøm. I løpet av første halvår har tallet dermed økt til 58 prosent.

Drivstofftoppen

Drivstoff Juni Andel 1. halvår Andel
Elbiler397025%2012326%
Ladbar hybrid400325%1564420%
Bensin377524%1858824%
Diesel231615%1357818%
Hybrid177811,2%877811,4%
Hydrogen30%220%
Totalt15845100%76745100%
Elmotor975462%4456758%
Bensin/diesel609738%4456742%

Biler med elmotor er merket grønn. De uten, er merket rødt.

Elbiltoppen

# Modell juni 1. halvår
1.Nissan Leaf11525791
2.Volkswagen Golf6143194
3.BMW i33352785
4.Tesla Model X6452193
5.Tesla Model S4671853
6.Renault Zoe1831368
7.Hyundai IONIQ1821041
8.Kia Soul62590
9.Opel Ampera-e117393
10.Volkswagen up!25209
Totalt397020123

Elbiler dominerer topp 10

Som den har gjort gjennom hele året til nå, ligger elbilen Nissan Leaf på topp i juni (1.152). Et godt stykke bak, men likevel på andreplass, kommer Volkswagen Golf (876) - dominert av elbilversjonen. e-Golf (614) ville alene tatt denne plassen.

På tredjeplass kommer BMWs elbilmodell, i3, med 335 solgte i juni. Plassen bak den igjen havner SUV-en til elbilkongen Elon Musk, Tesla Model X.

Først på femteplass finner vi en ikke-elbil, nemlig Toyota Yaris. Men den topper til gjengjeld hybridlista.

Tabellene over mestselgende modeller og bilmerker ser du litt lenger ned i saken.

Bak Yaris kommer Mitsubishi Outlander, SUV-en som topper ladbar-hybrid-lista. Så følger nummer to på hybridlista, Toyota Rav4.

Også Volvo V90, på niendeplass, har et stort volum av ladbare hybrider. Og naturligvis er Tesla Model S (nr. 10) ren elbil.

Første fossil på 14. plass

Først på 14. plass finner vi bilen som er bestselger blant diesel- og bensinbiler, nemlig Skoda Octavia. Den solgte 294 biler på fossilt drivstoff i juni. På andreplass i fossilligaen endte VW Golf (134).

Modelltoppen

# Modell Juni 1. halvår
1.Nissan Leaf11525791
2.Volkswagen Golf8764810
3.BMW i33352785
4.Tesla Model X6452193
5.Toyota Yaris3462032
6.Mitsubishi Outlander6031996
7.Toyota Rav44131929
8.Volvo V902951912
9.Tesla Model S4671853
10.Volvo XC603581759
11.Toyota C-HR3431610
12.Mercedes-Benz GLC4341569
13.Volkswagen Passat3161527
14.Skoda Octavia2941516
15.Toyota Auris3011477
16.Renault Zoe1831368
17.Hyundai IONIQ2441329
18.Volkswagen T-Roc3091043
19.Mazda CX-5150971
20.Kia Niro179926

Rene elbiler er merket grønn.

Merketoppen

# Merke Juni 1. havlår
1.Volkswagen223810145
2.Toyota15617910
3.Nissan13466783
4.BMW14546678
5.Volvo10406188
6.Mercedes-Benz10254059
7.Tesla11124046
8.Skoda6893803
9.Ford5433153
10.Peugeot5122936
11.Audi5842804
12.Kia3902356
13.Mitsubishi6762345
14.Mazda3782023
15.Hyundai3821991
16.Renault3121757
17.Opel3801724
18.Suzuki2891386
19.Citroen1941019
20.Subaru151858

Rene elbilmerker er merket grønn.

Bruktimporten økte

Også på importsiden er elbilene mest polulære. Økningen i antall bruktimporterte biler økte kraftig i juni i år (2.275), sammenlignet med fjoråret (1.814).

Det er mye takket være elbilen Kia Soul Electric, som blir hentet inn av bilimportør Bertel O. Steen. Nissan Leaf inntar en klar andreplass, mens elbilene Fiat 500e, Hyundai Ioniq Electric og BMW i3 også viser seg på importtoppen.

Importtoppen

# Modell Juni 1. halvår
1.Kia Soul4252070
2.Nissan Leaf2971544
3.Mitsubishi Outlander179697
4.Volkswagen Golf127676
5.Fiat 50057292
6.Hyundai IONIQ50272
7.BMW i343271
8.Mercedes-Benz E-klasse67222
9.Volvo V6054176
10.BMW 5-serie36150
TOTALT227510154

Rene elbiler er merket grønn. Storparten av Fiat 500- og Hyundai Ioniq-importen er elbiler, med et lite fåtall som går på fossilt drivstoff.