Hva koster det å leie ski?

Vi har sjekket prisene på skileie hos de 15 største skisentrene

Finn ut om det lønner seg å låne, leie eller kjøpe eget utstyr.

SLALÅMKJØRING: Bør du låne, leie eller kjøpe eget skiutstyr til vinterferien? Dinside har sjekket prisene på skiutleie, samt hva ski koster i butikk, så får du avgjøre hva som er mest lønnsomt for deg og din bruk. Bildet er fra Hemsedal. Foto: Halvard Alvik/NTB Scanpix.
SLALÅMKJØRING: Bør du låne, leie eller kjøpe eget skiutstyr til vinterferien? Dinside har sjekket prisene på skiutleie, samt hva ski koster i butikk, så får du avgjøre hva som er mest lønnsomt for deg og din bruk. Bildet er fra Hemsedal. Foto: Halvard Alvik/NTB Scanpix. Vis mer

I dag tar halve Norge vinterferie, og i den anledning planlegger mange å ta turen til fjells for å gå skitur eller stå i alpinbakken.

For deg som står mye på ski, er det helt klart mest lønnsomt, og kanskje morsomst, med eget utstyr.

Men bruker du ski kun få dager i året, kan du kanskje spare mer på å låne eller leie skiutstyr. Har du eget utstyr, må du gjerne regne med noen vedlikeholdskostnader også.

Dette koster det å leie utstyr

Dinside har sjekket hva det koster å leie slalåm-, snowboard- og langrennsutstyr hos de 15 største skisentrene i Norge basert på heiskortsomsetningen i sesongen 2017/2018.

Det skiller på det meste 305 kroner for samme utstyrspakke.

Vi har tatt utgangspunkt i leieprisene for en voksen person som trenger komplett skiutstyr (ski/brett, staver, sko og hjelm) for to dager. Det er lavest mulig pris vi har oppgitt i tabellen, så dersom du ønsker spesielt utstyr, må du gjerne betale mer. Prisene er hentet inn 14. februar 2019.

Skisenter Komplett alpinutstyr Komplett snowboardutstyr Komplett langrennsutstyr voksen
Skistar Trysil530635530
Skistar Hemsedal530635530
Hafjell Alpinsenter554*662*437*
Oslo Vinterpark650650350
SkiGeilo Vestlia482*576*482*
Norefjell Skisenter540640520
Kvitfjell Alpinanlegg Østsiden Fåvang715795350
Myrkdalen Fjellheiser AS605605410
Hovden535535325
Kongsberg Skisenter AS570570-
Voss Resort Fjellheisar550550350
Rauland Skisenter AS490490330
Gaustablikk580730315
Sirdal Skisenter540540-
Skeikampen Skisenter510510330

* Prisen er oppgitt med ti prosent rabatt, som gjelder hvis du bestiller utstyret på nettsiden til skisenteret. Gjør du ikke det, vil det koste noe mer.

Som du ser er det ikke ett skisenter som er billigst eller dyrest over hele linja:

  • SkiGeilo har billigst slalåmpakke til 482 kroner for to dager, såfremt du bestiller via nett. Det er 233 kroner billigere enn den dyreste slalåmutleien: Kvitfjell Alpinanlegg.
  • Snowboard-leie hos Rauland Skisenter er billigst med sine 490 kroner for to dagers leie, mot den dyreste utleien på Kvitfjell til 795 kroner, som er 305 kroner dyrere.
  • Langrennsutleie på Gaustablikk er billigst med sine 315 kroner for to dager, sammenlignet med dyreste utleie av langrennsutstyr hos Skistar Trysil og Hemsedal på 530 kroner for et par dager, hvilket er 215 kroner mer.

Dette koster det å kjøpe skiutstyr

Vi har også sjekket hva skiutstyrspakker koster hos de to største sportskjedene i landet per 14. februar 2019. Pakkene som er tatt med i oversikten skal inkludere det viktigste du trenger til lavest mulig pris.

Hos XXL kan du få:

  • Slalåmpakke som inkluderer ski, bindinger og sko for dame til 2.999 kroner eller unisex til 4.499 kroner. Staver og hjelm må du kjøpe utenom, som har lavest pris på henholdsvis 399 og 200 kroner. Det vil si at du kan få minste totalpris på rundt 3.598 kroner.
  • Snowboardpakke som inkluderer brett, bindinger og sko til 4.499 kroner. Med billigste hjelm, ender minste totalprisen på 4.699 kroner.
  • Langrennspakke som inkluderer ski, bindinger og sko til 1.699 kroner. Sammen med staver til 150 kroner, blir minste totalpris 1.849 kroner.

Hos Gsport kan du få:

  • Slalåmpakke som inkluderer ski, bindinger og sko til 2.999 kroner. Med billigste staver og hjelm til henholdsvis 249 og 449 kroner, blir minste totalpris 3.697 kroner.
  • Gsport har ikke snowboardpakker, men du kan kjøpe brett, bindinger og sko for henholdsvis 899, 1.999 og 2.999 kroner. Sammen med den billigste hjelmen ender minste totalpris på 6.346 kroner.
  • Langrennsski med binding koster fra 1.998 kroner, samt sko og staver fra henholdsvis 499 og 399 kroner. Da blir minste totalpris 2.896 kroner.

Som du ser koster skipakkene minst hos XXL, men merk at i noen tilfeller må du betale ekstra for klargjøring av utstyr og lignende, som kan endre prisforholdet mellom sportskjedene.

Gratis utlån og bruktkupp

Til slutt vil vi minne deg om BUA, en gratis utlånstjeneste av alt mulig sportsutstyr, deriblant slalåm-, snowboard- og langrennsutstyr.

BUA har 80 utlånssteder i 68 kommuner over hele landet. Hele 61 av utlånsstedene er i full drift, mens 19 skal åpne i løpet av vinteren.

Daglig leder Monica Vogt anbefaler de som vil låne fra BUA om å sjekke at det de vil låne er tilgjengelig på utlånsnettsiden og opprette profil. Da sparer de seg for bomtur, og det går raskere å registrere lånet når de kommer for å hente utstyret.

FINN DET PÅ FINN: Et enkelt søk i ditt nærområde kan avsløre at skiutstyret du trenger kan befinne seg i nabohuset. Foto: skjermdump.
FINN DET PÅ FINN: Et enkelt søk i ditt nærområde kan avsløre at skiutstyret du trenger kan befinne seg i nabohuset. Foto: skjermdump. Vis mer

I tillegg kan du finne mye fint brukt skiutstyr på Finn.no til en god pris. Dette er spesielt greit hvis du har barn som vokser fra skiutstyret sesong for sesong. På Finn kan du også selge skiutstyr som barnet vokser fra, eller som du ikke bruker lenger, men andre fortsatt kan få glede av.

Det arrangeres i tillegg skibyttemarked flere steder i landet, hvor du kan ta med utstyr barna vokser fra og bytte mot utstyr større barn ikke bruker lenger.