<b>FARLIGE VEIER:</b> Hellas har blant de farligste veiene i Europa, når det kommer til trafikkdrepte. Bildet er fra øya Lesbos. Foto: Stephen Eastop
FARLIGE VEIER: Hellas har blant de farligste veiene i Europa, når det kommer til trafikkdrepte. Bildet er fra øya Lesbos. Foto: Stephen EastopVis mer

Verdens farligste veier

Et av våre favorittferieland er blant Europas farligste.

Mer enn 3.000 mennesker dør på veiene hver dag. I løpet av et år dør 1,2 millioner mennesker på veiene, og mer enn 50 millioner blir skadd.

Hellas er et av nordmenns mest elskede ferieland, men har også noen av Europas farligste veier, veier som dessverre krever mange menneskeliv.

Nedenfor kan du se listen over landene med verdens og Europas farligste veier.

Her kan du lese om DinSide-journalistens opplevelser på noen av verdens farligste veier: Fulle sjåfører og livsfarlig kjøring etter mørkets frembrudd i Tunisia.

Verdens tryggeste

Norge ligger heldigvis i den gode enden av tabellen når det gjelder trafikkdød på veiene, og kommer seg såvidt inn på ti-på-topp-listen med lavest dødsrate per 100.000 innbyggere.

Hva synes du om norske veier? Si din mening i debatten nedenfor!

Dårlig veistandard er det som irriterer norske bilister mest, ifølge denne uhøytidelige avstemmingen på DinSide.

Som du kan se av tabellen nedenfor, finner vi de desidert tryggeste veiene i verden på Marshalløyene - en øygruppe i Stillehavet som hører med under Fransk Polynesia. San Marino og Malta seiler opp som andrebeste og tredjebeste.

Japan har samme dødsrate som Norge: 5 per 100.000 innbyggere. Som du også kan se av tabellen, har de i Japan 0,71 bil per innbygger, mens vi i Norge har 0,5 bil per innbygger. På Marshalløyene, som altså har den laveste raten trafikkdrepte, har de en god del færre biler per innbygger: Her er tallet 0,04 bil per innbygger.

De tryggeste landene (Landene med det laveste antallet trafikkdrepte per 100.000 innbyggere.)
Land Befolkningstall (2007) Ant. registrerte kjørtøy Dødsrate trafikkdrepte per 100.000 innbyggere
Marshalløyene1)5928624871,7
San Marino30926515903,2
Malta4065823461183,4
Uruguay33397009520004,3
Singapore44362818513364,8
Nederland1641882488629354,8
Sveits748397353560004,9
Vestbredden og Gaza4018000786094,9
Japan127966709913786365,0
Norge469809725997125,0
Kilde: Global status report on road safety, WHO
1)Øygruppe i Stillehavet, høyrer til Fransk Polynesia


Verdens verste veier

Men etter de gode nyhetene kommer de dårlige nyhetene, og det kan være dårlige nyheter å kjøre bil i et av landene på de to tabellene nedenfor. Dette er nemlig landene med flest trafikkofre per 100.000 innbyggere.

Vi har delt inn i verdens ti verste veier og Europas ti verste - med utgangspunkt i offisiell statistikk fra Verdens Helseorganisasjon.

Over 90 prosent av trafikkdødsfallene skjer i land med inntektsnivå lav eller middels, på tross av at kun 48 prosent av alle registrerte kjøretøy er hjemmehørende i disse landene.

Det vil si at du finner de farligste veiene i land utenfor Europa. Men også i Europa er det stor forskjell på hvor trygge eller farlige veiene er - dette kan du se i avsnittet nedenfor.

Verdens 23 farligste veistrekninger

Verdens farligste veier (Landene med det høyeste antallet trafikkdrepte per 100.000 innbyggere.)
LandBefolkningstall (2007)Ant. registrerte kjøretøyDødsrate trafikkdrepte per 100.000 innbyggere
Eritrea48507636084948,4
Cookøyene133251069245
Egypt75497913430000041,6
Libya6160483182653340,5
Afghanistan2714527573160739
Irak28993374224226938,1
Angola1702408467106037,7
Niger142255217606137,7
Forente arabiske emirater4380439175442037,1
Gambia17086811445036,6
Kilde: Global status report on road safety, WHO


Hellas blant Europas verste

Hellas, som er nordmenns desiderte feriefavoritt ved Middelhavet, har noen av de verste veiene i Europa når det kommer til trafikkdrepte. De er på en 8. plass på topp-ti-listen over landene med Europas farligste veier. De desidert farligste veiene i Europa finner du i Litauen, der er dødsraten for trafikkdrepte 22,4 per 100.000 innbyggere. I Hellas er den 14,9 - som er ganske mye mer enn Norges 5,0.

Dersom du skulle undre på hvordan det ligger an i de øvrige populære ferielandene i Europa for nordmenn, Frankrike, Spania, Tyrkia og Italia, forholder det seg slik (tallene refererer til dødsrate per 100.000 innbyggere):

Tyrkia: 13,4
Italia: 9,6
Spania: 9,3
Frankrike: 7,5

Europas farligste veier (De europeiske landene med det høyeste antallet trafikkdrepte per 100.000 innbyggere.)
LandBefolkningstall (2007)Ant. registrerte kjøretøyDødsrate trafikkdrepte per 100.000 innbyggere
Litauen3389937178168622,4
Montenegro59798319901420,4
Latvia2277040106293517,9
Georgia439542056790016,8
Hviterussland9688795314762515,7
Moldova379360444820215,1
Slovakia5390035203974515,1
Hellas11146918721223614,9
Estland133533370879414,7
Polen380819711803504714,7
Slovenia2001506128690314,6
Kilde: Global status report on road safety, WHO


Se bilder fra Bolivias dødsvei: Yungasveien

Økende tendens

I 2004 var veitrafikkulykker den 9. største dødsårsaken i verden. Dette var hovedårsak til 2,2 prosent av dødsfallene, hele verden sett under ett. Dersom det ikke tas grep om trafikksikkerhet og veitrafikkulykker, viser prognosene at trafikulykker vil krabbe opp på en 5. plass over de største dødsårsakene i 2030 - og de vil da stå for 3,6 prosent av verdens dødsfall.

Kun hjerte- og karsykdommer, samt lunge- og luftveissykdommer vil dermed ta flere menneskeliv i 2030. Nesten halvparten av de som dør i trafikkulykker, er forøvrig myke trafikanter: fotgjengere, syklister og førere av tohjulte motoriserte kjøretøy.

Med andre ord: Ta det med ro i trafikken.