Mindre folk og kortere kø = flere runder i berg - og dalbanen. Illustrasjon. Foto: Colourbox.com
Mindre folk og kortere kø = flere runder i berg - og dalbanen. Illustrasjon. Foto: Colourbox.comVis mer

Kupp lavsesongen!

Det er det gode penger å spare på å utsette besøket i fornøyelsesparken til lavsesongen setter inn ...

Vi er inne i de siste ukene i det som gjerne er familie- og fornøyelsesparkenes høysesong. Når skolene sparker i gang timeplanene igjen, er det som oftest også slutt på høysesong i moroparkene - og badelandene.

Og med høysesongslutt kommer også lavsesongpriser, og det betyr hundrelapper å spare på inngangsbillettene. For en familie på fire, med to barn og to voksne, er differansen mellom høysesong- og lavsesongpriser opptil hele 660 kroner.

I tillegg kommer "frynsegodene": Mindre folk, du slipper de verste køene både i iskiosken, pølsebua og på fornøyelsene - og da rekker du mer i løpet av de timene du er der. Mer valuta for pengene, rett og slett.

Pristest på familieparker i Norge
Pristest på familieparker i Danmark, Sverige og Finland

Flere sesonger

Nedenfor kan du se høysesong- og lavsesongprisene i noen populære norske, svenske og danske familie- og fornøyelsesparker. Alle i denne oversikten har ulike priser i lavsesong og høysesong. Noen av parkene har opptil flere flere sesonger med differensierte billettpriser, men i prissammenlikningen ser du alltid de lavest mulige prisene, sammen med høysesongprisene. Nedenfor kan du også se en oversikt over når det er lavsesong i de forskjellige parkene.

Spar opptil 660 kroner ...

Det varierer fra park til park hvor store prisforskjellene er og hvor mye du kan spare på å velge lavsesong fremfor høysesong. I de "beste" tilfellene kan en familie på fire, med to voksne og to barn, spare opptil 660 kroner på å velge lavsesong, som i Dyreparken i Kristiansand. På Tusenfryd sparer familien glatt 350 kroner på å vente til lavsesongen setter inn.

Derfor er det forskjeller

- Prisene reflekterer ganske enkelt tilbudet i parken, sier administrerende direktør i Dyreparken, Per Arnstein Aamot. Denne uken er det for eksempel 70 kroner billigere for en voksen enn forrige uke, men da får man også noen færre aktiviteter, forteller Aamot. Dersom man vil oppleve alle aktiviteter i Kardemomme by og Kaptein Sabeltann, så må man bare komme i høysesongen, for det er da det er aktiviteter der. Men dersom man er mest dyreinteressert, er det kjempeøkonomi i å komme i lavsesongen, innrømmer Aamot. Det kommer an på hva man ønsker å oppleve her, fortsetter han.

Administrerende direktør på Tusenfryd, Thomas Nygård forklarer prisforskjellene mellom lavsesong og høysesong slik:

- Det er flere grunner til det, sier administrerende direktør på Tusenfryd, Thomas Nygård. Vår lavsesong er om høsten, og om høsten er det litt kaldere klima her enn på sommeren, dermed blir vannaktiviteter lite aktuelt. En annen grunn er at vi ønsker å gi familiene i nærområdet et tilbud; det koster ganske mye å gå på fornøyelsespark, og da er det mange som velger å ta den årlige turen på høsten. Høsten er det også vanskeligere å dra inn publikum, fortsetter Nygård.

2.000 vs. 15.000 besøkende ...

Lavsesong kan bety at du slipper unna de store hordene, selv om ingenting er absolutt. Thomas Nygård tør ikke love en mindre folkefull tusenfrydopplevelse selv om du velger lavsesong.

- Noe av det som er spesielt med Tusenfryd, er at vi kan ha like mange gjester i mai som i juli. Besøket vårt er ganske jevnt spredt over hele sesongen, forteller Nygård.

Men i Dyreparken i Kristiansand er bildet litt annerledes.

- Ja, vi kan nesten garantere mindre folk i lavsesongen enn i høysesongen, lover Per Arnstein Aamot i Dyreparken.

- I dag forventer vi for eksempel mellom 2.000 og 2.500 besøkende, mens vi i høysesongen forventer mellom 10.000 og 15.000 besøkende hver dag. Det er dessuten desidert flest besøkende på tirsdager, onsdager og torsdager i høysesongen, så dersom jeg skulle på besøk hit i høysesongen, og jeg hadde visst det jeg vet, ville jeg heller kommet på lørdag eller søndag, eller også fredag. I lavsesongen er det motsatt, da er det minst folk i uka, og mest i helgene, forteller dyreparksjefen.

Spar i Skandinavia

Det er besparelser å gjøre også på svenske og danske familie- og fornøyelsesparker. Hos Astrid Lindgrens Värld i Sverige kan familien på fire spare 590 svenske kroner, eller 495 norske kroner, på å velge lavsesong fremfor høysesong. Og på Skara Sommarland sparer familien 200 svenske kroner (170 nok) på å velge lavsesong. I tillegg bor du billigere utenfor sesong, så der er det ytterligere penger å spare.

Høysesong vs. lavsesong (Famileprisen er for to voksenbilletter og to barnebilletter.)
ParkHøysesong voksenLavsesong voksenHøysesong barnLavsesong barnFamilie høysesongFamilie lavsesong
Tusenfryd3102102451701110760
Dyreparken Kristiansand3101202401001100440
Bø Sommarland2852402402051050890
Hunderfossen3002602452101090940
Kongeparken225185225185900740
Vassfaret Bjørnepark1101008070380340
Namsskogan Familiepark200190180170760720
Atlanterhavsbadet1)105859575400320
Sørlandsbadet2)125959585440360
Prisene er innhentet fra parkenes nettsider. Vi tar forbehold om endringer i priser og tilgjengelighet. Merk at de forskjellige parkene har forskjellige definisjoner for hva som er "barn". Noen går etter høyde, mens andre går etter alder - og aldersgrensen for hva som er barn og hva som er voksne kan variere ...
1)Prisen for barn er fra 10-17 år, de har også en barnebillett for de mellom 3 og 9 år, dette koster 85 i helg/høysesong, eller 65 kroner på ukedager.
2)Sørlandsbadet har også to barnebilletter: en for de mellom 11 og 17 år, som oppgitt i tabellen, og en for de mellom 3 og 10 år: 75/90 kroner.
Spar på lavsesong i Skandinavia (Familieprisen er for to voksenbilletter og to barnebilletter. Priser i landets valuta.)
ParkVoksen høysesongVoksen lavsesongBarn høysesongBarn lavsesongFamilie høysesongFamilie lavsesong
Astrid Lindgrens Värld, Sverige1)2759016560880300
Borås Djurpark, Sverige15513511595540460
Skara Sommarland, Sverige220170220170880680
BonBon land, Danmark199169199169796676
Djurs Sommerland, Danmark195170195170780680
1)Differensierte priser også i lavsesong, med hansyn på ukedag/helg. Prisene i tabellen er for lavsesong helg, som er mest aktuelt for norske besøkende. Det er også mer underholdning/aktiviteter i helgene i lavsesongen, enn i ukedagene.


Nå blir det lavsesong:

Her er en oversikt over når de største familie- og fornøyelsesparkene går over til lavsesongpriser. Kan du ikke finne din aktuelle familiepark i denne oversikten, bør du sjekke med parken selv. Kanskje er det hundrelapper å spare på å utsette moroa med én helg ...

Tusenfryd: Lavsesongen starter i september, første dag med lavsesongpriser er lørdag 6. september. Kun åpent i helgene i september, samt daglig fra 27. september til 5. oktober (høstferien).

Dyreparken, Kristiansand: Dyreparken har hele fire sesonger med varierende billettpriser gjennom året. Høysesongen er fra 23. juni til 10. august. Lavsesongen setter inn 18. august. Dyreparken har åpent hele året, men merk at noen av aktivitetene, som i Kardemomme by og hos Kaptein Sabeltann, kun går om sommeren.

Bø Sommarland: Dette er utendørs badeland, så sesongen her er naturligvis kort, likevel er det noen dager med lavsesong både på forsommeren og sensommeren. Her er lavsesongdagene på sensommeren: 11. tom. 15. august.

Hunderfossen: Har "grønne priser" med billigere inngang på noen datoer, nærmere bestemt 9. til 13. juni, 16. til 19. juni og 11. til 15. august. I tillegg slipper du 30 kroner i parkeringsavgift før 21. juni og etter 10. august.

Kongeparken: Lavsesong i helgene fra 23. august til 21. september.

Vassfaret Bjørnepark: Hovedsesongen i bjørneparken er fra 20. juni til 24. august. Det betyr at du betaler lavsesongpriser fra 25. august og til sesongslutt 12. oktober.

Namsskogan Familiepark: 11. august er det klart for lavsesongpriser her. Parken har åpent til 31. august.

Atlanterhavsbadet: Som mange badeland, tar også Atlanterhavsbadet i Kristiansund helgepriser i skoleferiene. Spar penger på å ta dukkerten midtuke utenfor skoleferiene.

Sørlandsbadet: Sørlandsbadet i Lyngdal tar også helgepriser i skoleferiene, som dermed blir høysesong.

Astrid Lindgrens Värld, Sverige: Har flere sesonger, med varierende priser. 6. juni til 31. august er høysesong, og varierende grad av underholdning. Ytterste lavsesong er 11. oktober til 2. november.

Borås Djurpark, Sverige: Lavere priser i for- og ettersesong. Ettersesongen starter 18. august, og varer ut høstferien.

Skara Sommarland: Her gikk egentlig toget for sesongkupp på inngangsbillettene på tidligsommeren; i perioden 31. mai til 26. juni.

BonBon Land, Danmark: Lavsesongpriser fra 18. august og til parken stenger 19. oktober. Åpent kun helgene i september.

Djurs Sommerland: Her gikk egentlig toget for sesongkupp på inngangsbillettene på tidligsommeren; fra 1. mai til 27. juni. Vi tar det likevel med her, så kan du være forberedt til neste år.