Her varer pengene lengst

Dropp Danmark og Frankrike, velg Hellas eller Polen - der får du mest for pengene.

Tyske ADAC har gjennomført en stor prisundersøkelse på 48 typiske turistvarer på 50 populære feriesteder i 10 europeiske land. Produktene de har sjekket prisene på, er varer som solkrem, badebukse, øl, is, mineralvann, solstol og altså mange andre.

1.107 kroner skiller dyreste og billigste land

Pristesten viser er det er veldig store prisforskjeller både landene i mellom og innenfor de samme landene. Gjennomsnittsprisen for handlekurven, alle landene og stedene sett under ett, er 323 euro (2.535 kroner). Den billigste handlekurven får du i Polen, hvor du betaler 261 euro (2.048 kroner) for de samme varene. Dyrest er Frankrike, hvor alle varene koster 402 euro (3.155 kroner). Danmark er nest dyrest i testen, og får stempelet "svært dyrt" i testen.

Finn frem! Her er stortest av sommerens beste GPSer

Dyrere/billigere enn gjennomsnittet (Avvik i prosent)
LandBilligereDyrere
Polen-19 
Hellas-13 
Portugal-9 
Spania-8 
Tyrkia-7 
Tyskland-4 
Kroatia 5
Italia 12
Danmark 17
Frankrike 25
Kilde: ADAC


Billig-billigere-Ustka

Den absolutt rimeligste badebyen i testen, er polske Ustka på Østersjøkysten. Absolutt dyrest blant de 50 testede badebyene, er Arcachon på Frankrikes vestkyst, mot Atlanterhavet. Kanskje greit å styre unna sistnevnte, i alle fall om du er ute etter å få mest godis for pengene ...

Polen, Hellas, Portugal, Spania, Tyrkia og Tyskland hører alle hjemme på den gunstige siden av skalaen, som land der typiske feriefornøyelser er rimeligere enn det i denne sammenheng europeiske gjennomsnittet. Kroatia, Italia, Danmark og Frankrike er dyrere enn gjennomsnittet - noe som kanskje er overraskende for Kroatias del ...

Her får du mest ferievaluta for pengene

Dyrt å ha det deilig i Danmark ...

Spania er nordmenns feriemål nummer én: Ifølge Statistisk Sentralbyrå reiste vi på mer enn 600.000 feriereiser til Spania i 2006. Godt kan det da være å vite at levekostnadene for turister i Spania er på den gode siden av skalaen. Ifølge ADACs prisundersøkelse er Spania åtte prosent rimeligere enn det europeiske gjennomsnitter som funnet i denne testen.

Verre er det da med Danmark, som etter Spania og Sverige er nordmenns tredje favoritt når der kommer til utenlands feriereiser. Danmark er ifølge denne prissammenlikningen 17 prosent dyrere enn gjennomsnittet totalt sett. Mens eksempelvis en øl i Polen koster 1,47 euro (11,54 nok), må du i Danmark ut med 4,69 euro (36,82 nok). Danmark er dessuten desidert dyrest av alle landene på dette produktet. Og mens du betaler 9,25 euro (72,60 nok) for en badeshorts i Polen, må du betale 19,99 euro (157 norske kroner) i Danmark. Så glem ikke badebuksa, og innta kun måtelig med den danske folkedrikken ...

Hva får du for krona? Sjekk valutakalkulatoren

Prissammenlikning (Her er priser på ti utvalgte produkter. Alle priser er i euro. 1 euro er cirka 7,85 norske kroner (9. mai 2008). Tabellen er sortert alfabetisk, du kan sortere den etter billigst-dyrest for de enkelte varene ved å klikke på kolonneoverskriftene.)
LandSolkremHodepine-tabletterIsCappu-cinoMineral-vannØl Pommes Frites Strandstol Luft-madrass Bade-shorts
Danmark9,784,851,703,191,674,693,376,448,8819,99
Frankrike16,123,671,883,350,493,873,4511,507,1215,19
Hellas16,440,691,492,650,602,562,074,005,5212,21
Italia13,483,951,041,870,483,543,2310,118,2314,18
Kroatia12,793,340,811,570,902,632,153,227,6012,56
Polen5,743,560,661,650,521,471,075,577,099,25
Portugal12,253,111,451,950,491,501,938,117,579,99
Spania13,113,341,632,060,652,321,943,975,9410,18
Tyrkia12,440,790,712,690,843,502,083,1710,3210,62
Tyskland9,444,970,832,180,762,851,997,327,9714,18
Kilde: ADAC