<b>BILLIGSTE SKISENTER:</b> Meråker Alpinsenter, som avbildet ovenfor, og Eikedalen Skisenter, har de billigste dagskortene i vår pristest. Foto: Meråker Alpinsenter
BILLIGSTE SKISENTER: Meråker Alpinsenter, som avbildet ovenfor, og Eikedalen Skisenter, har de billigste dagskortene i vår pristest. Foto: Meråker AlpinsenterVis mer

Her står du billigst på ski

Familien på fire kan spare opptil 36 prosent.

Prisforskjellen på et dagskort i skibakken varierer fra 375 kroner i det dyreste skianlegget, til 300 kroner i det rimeligste. Det er priser for en voksen.

I tillegg kommer utgifter til KeyCard eller liknende for deg som ikke har det fra før.

Et KeyCard kan koste fra 100 kroner til 45 kroner, og bakken med det billigste dagskortet har ikke et slikt system - og du slipper dermed den utgiften akkurat der.

Det dyreste dagskortet for voksne finner vi i Hemsedal, og det billigste i Eikedalen og Meråker.

Husk å sjekke hvorvidt skisenteret faktisk holder åpent, før du setter deg i bilen og kjører. Det kan hefte noe usikkerhet rundt hvorvidt bakkene er åpne, på grunn av værforholdene som har vært hittil i vinter. Du kan sjekke vær og føreforhold på alpinsentrenes nettsider.

SE PRISOVERSIKTEN: Priser for heiskort 2011/12

Sjekk prisen!

Som du kan se av tabellen nedenfor, er det store prisforskjeller på dagskort i skibakken. Spesielt fremtredende blir selvsagt prisforskjellen dersom hele familien skal på tur i bakken.

Billigste skisenter for hele familien er Meråker Skisenter, der blir totalprisen for to voksne og to barn (eller "ungdom", som alle mellom 7 og 15 år kalles i skiheisenes prislister) 1.040 kroner.

Dyreste bakke for den samme familien på fire er Kvitfjell. Der en dag i bakken koster 1.630 kroner. Prisene inkluderer kjøp av KeyCard eller liknende, som du må kjøpe dersom du ikke allerede er i besittelse av et slikt.

Dette er en prisforskjell på 590 kroner, eller 36 prosent.

Du kan selv se totalprisen for familien på fire, i 30 norske skisenter, i tabellen nedenfor.

Vi gjør oppmerksom på at vi her kun snakker om pris. Hvilket skisenter du velger, vil selvsagt i stor grad avhenge av hvor i landet du bor - og avstand til de ulike skibakkene. Noen vil også ha preferanser i forhold til topografi og løypeutvalg hos de ulike skisentrene.

For de som bor i det sentrale østlandsområdet, kan det imidlertid være flere skisenter som kan være aktuelle: Tryvann, Kongsberg og Norefjell er alle innenfor en dagsturetappe for mange her.

Blant disse er Norefjell dyrest, med en totalpris på 1.530 kroner for familien på fire. Tryvann tar 1.520 kroner, mens Kongsberg er billigst for familien, med en totalpris på 1.460 kroner. Kongsberg skisenter gir i tillegg 20 prosent familierabatt ved kjøp av dagskort eller flerdagerskort, for minst tre familiemedlemmer. Dermed blir totalprisen ytterligere lavere: Kun skipassene kommer på 1.008 kroner, plus utgifter til KeyCard (200 kroner) - og vi ender opp med 1.208 kroner for hele familien. Dette er 322 kroner mindre enn på Norefjell.

Prisen for en dag i bakken
SkisenterDagskort voksenDagskort ungdomSkipassTotalt 2 voksne + 2 ungdom
Meråker300220Har ikke1040
Eikedalen300250501300
Hurdal310250701400
Sauda310235751390
Tyin-Filefjell310250751420
Valdres320260601400
Vassfjellet320260751460
Røldal320245751430
Nesbyen320250751440
Narvikfjellet3302301001520
Rauland335255501380
Beitostølen340260501400
Uvdal340270801540
Myrkdalen340250501380
Strandafjellet345275751540
Bjorli350290751580
Skeikampen350285501470
Kongsberg350280501460
Vrådal350280751560
Voss Resort355265751540
Gaustablikk355280751570
Hovden360275601510
Geilo360270501460
Oppdal360290751600
Trysil360295451490
Hafjell360290751600
Tryvann370300451520
Kvitfjell370295751630
Norefjell370295501530
Hemsedal375310451550
Med forbehold om feil og endringer. Prisene benyttet i denne artikkelen er de som er hentet inn i forbindelse med prisoversikten for heiskort 2011/12.


I denne artikkelen har vi sett på dagskortprisene i skiheisene. Du kan sjekke prisene på weekendkort/2-dagerskort, ukeskort og sesongkort, i prisoversikten Priser for heiskort 2011/12

Sjekk aldersgrensene

De fleste skisentrene lar barn under 7 år kjøre gratis ved bruk av hjelm og i følge med en betalende voksen. Barn og ungdom på mellom 7 og 15 år faller stort sett i gruppen ungdom(barn), og alle fra og med 16 år må betale voksenpris.

Men du skal legge merke til at det er noen unntak (blant de 30 sentrene vi har prissjekket):

  • Hovden har to prisgrupper for barn; en for 7-9-åringer, og en for 10-15-åringer.
  • Bjorli, Strandafjellet og Valdres tar voksenpris fra og med 15 år.
  • Strandafjellet og Gaustablikk lar barn kjøre gratis tom. 7 år.
  • Meråker lar ungdom kjøre på ungdomsbillett tom. fylte 17 år.