HER SPISER DU BILLIGST PÅ FERIE: En tre-retters middag i Algarve, Portugal, koster 190 kroner - da er en flaske med husets vin inkludert. Det er billigste feriedestinasjon ifølge denne ferske prisoversikten. Foto: Shutterstock/NTB Scanpix
HER SPISER DU BILLIGST PÅ FERIE: En tre-retters middag i Algarve, Portugal, koster 190 kroner - da er en flaske med husets vin inkludert. Det er billigste feriedestinasjon ifølge denne ferske prisoversikten. Foto: Shutterstock/NTB ScanpixVis mer

Priser på ferieutgifter 2017

Her får du billigst øl, vin og mat i ferien

Nei, det er ikke Bulgaria som er billigst! Her ser du hvor du kan leve billigst blant 44 feriedestinasjoner verden over.

Du kan gjøre mye for å kutte ferieutgiftene allerede fra start: Du kan spare mange tusen kroner på å bestille hotell og flyreise selv i stedet for en pakkereise.

Tar du med pølser på termos eller annen varmmat for å spise på flyet - eller nistepakke hjemmefra - i stedet for å bestille flymat om bord eller kjøpe med dyr baguette fra flyplassen, er det også mye å spare.

Du kan også spare endel på å leie privat i stedet for å sjekke inn på hotell - og velger du leilighet på reisemålet kan du også spare mye på å lage noen av måltidene selv - bare du ligger unna norske matvarer i butikkene.

Men det generelle prisnivået på reisemålet har også veldig mye å si for totalprisen på ferien din - og det er noe du bør lese deg opp på før du bestiller reisen.

BILLIG ØL: Du kan drikke lokal øl for 7 kroner flaska i Bulgaria. Til sammenlikning koster en 0,33 l. flaske lokalt øl hele 109 kroner i Dubai! Foto: Shutterstock/NTB Scanpix Vis mer

Nei, Bulgaria er ikke billigst!

Mange forbinder Bulgarias Sunny Beach som det billigste du kan finne av charterdestinasjonene.

Men se prisene nedenfor: Det er ikke Bulgaria som er billigst når det kommer til mat- og drikkepriser.

Billigst totalt når vi summerer mat- og drikkeprisene, er Algarve i Portugal!

I Algarve er prisen for en 3-retters middag for to, inkludert en flaske husets vin, 190 norske kroner.

I Sunny Beach, Bulgaria, er prisen for det samme 241 kroner.

Men rett skal være rett:

Det er ved Sunny Beach i Bulgaria du får den billigste ølen: Der er prisen for en 0,33 boks med lokalt øl 7 norske kroner.

Tilsvarende koster 11 kroner i Algarve - og 18 kroner ved populære Costa del Sol i Spania.

Sjekk prisene!

Her er prisene på mat og drikke, på 44 feriedestinasjoner over hele verden.

Nedenfor tabellen kan du lese mer om de billigste og dyreste.

Du kan sortere tabellene etter dyrest/billigst ved å klikke på kolonneoverskriftene.

Sted Kaffe Øl Cola Vin Vann Middag SUM
Portugal/ Algarve71110143190234
Bulgaria/ Sunny Beach10710144241286
Spania/ Costa del sol121811183272334
Tyrkia/ Marmaris152317284313400
Tsjekkia/ Praha161218254352426
Kypros/ Paphos242419273366461
Ungarn/ Budapest172213324354442
Japan/ Tokyo2043232912395523
Malta/ Sliema112015235434507
Hellas/ Korfu233223279407520
Sør-Afrika/ Cape Town131610328471549
Mexico/ Cancun192117529452569
Indonesia/ Bali17126483483570
Kroatia/ Porec121919227499579
Thailand/ Phuket242811415566676
Kenya/ Mombasa2225184317519644
Peru/ Lima3328174417498637
Italia/ Sorrento182318239588679
USA/ Orlando1743266117562727
Malaysia/ Penang286014687503681
Vietnam/ Hoi An273122506630766
Sør-Korea/ Seoul233115577689822
Mauritius/ Grand Baie253425516546688
Tobago2016104810707810
Frankrike/ Nice143232325679792
Den domini-kanske rep./ Punta Cana152613694692818
Canada/ Vancouver1639125316690827
Costa Rica/ Tamarindo1726196126645795
Singapore/ Chinatown376228746619827
USA/ New York154317789736898
Kina/ Beijing393316463788925
USA/ San Fransisco4150196917779976
USA/ Austin21421776308441029
Chile/ Santiago3545218214727923
Brasil/ Rio de Janeiro1734237111824980
USA/ Boston22522478159521143
Australia/ Darwin28472549109781138
Barbados/ St Lawrence373718742110131199
New Zealand/ Auckland264924551511621331
Jamaica/ Montego Bay254523461111351285
St Lucia/ Rodney Bay223120683111961369
USA/ Washington DC266126781712111419
Antigua/ English Harbour382520481713671514
Dubai/ Jumeirah4310953109416922009

Om tabellen: Kaffe: 1 kopp filterkaffe på kafé/bar. Øl: Flaske 0,33 l. lokalt øl på kafé/bar.Cola: Flaske/boks 0,33l. Pepsi el Cola, på kafé/bar. Vin: 175 ml. vinglass, på kafé/bar. Vann: 1,5 l. vannflaske på supermarked. Middag: 3-retters middag for 2 voksne, inkludert en flaske husets vin.

Billigst og dyrest

De topp fem billigste stedene, når vi også inkluderer en flaske solkrem og insektsmiddel i handlelisten, er følgende (prisen er totalprisen for mat, drikke og solkrem/insektsmiddel):

  1. Algarve, Portugal: 346 kroner
  2. Sunny Beach, Bulgaria: 349 kroner
  3. Costa del Sol, Spania: 404 kroner
  4. Marmaris, Tyrkia: 518 kroner
  5. Praha, Tsjekkia: 532 kroner
SUNNY BEACH, BULGARIA: Det er ikke her, i Sunny Beach, Bulgaria, det er aller billigst. Det er faktisk Algarve, Portugal som er billigste destinasjon, ifølge prisoversikten fra britiske Post Office. Foto: Shutterstock/NTB Scanpix Vis mer

I den andre enden av skalaen er det mye dyrere:

Du slippe unna med 190 kroner for en treretters middag i Portugal - men du må ut med hele 1.692 kroner i Dubai!

Her er de dyreste, rangert med pristoppen på 1. plass (prisen er totalprisen for mat, drikke og solkrem/insektsmiddel):

  1. Jumeirah, Dubai: 2.299 kroner
  2. English Harbour, Antigua: 1.710 kroner
  3. Washington DC: 1.523 kroner
  4. Rodney Bay, St. Lucia: 1.509 kroner
  5. Montego Bay, Jamaica: 1.505 kroner
DUBAI ER DYREST: Kanskje ikke overraskende, men Dubai er altså dyrest av de destinasjonene som er pristestet. Her må du ut med 1.692 kroner for en tre-retters middag med vin. De er også dyrest på vin. øl og brus - men skal du drikke noe i Dubai, så bør du drikke vann: Dubai er en av de billigste destinasjonene du kan kjøpe vann på flaske! Det koster bare 4 kroner for halvannen liter - det er én krone dyrere enn de aller billigste landene! Foto: Shutterstock/NTB Scanpix       Vis mer

Legg også merke til prisene på populære norske turistdestinasjoner, som for eksempel prisene for en treretters middag med vin for to:

  • San Fransisco, USA: 779 kroner
  • New York, USA: 736 kroner
  • Nice, Frankrike: 679 kroner
  • Sorrento, Italia: 588 kroner
  • Phuket, Thailand: 566 kroner
  • Orlando, USA: 562 kroner
  • Korfu, Hellas: 407 kroner
  • Paphos, Kypros: 366 kroner
  • Budapest, Ungarn: 354 kroner

Her kan du se totalprisene på både mat og solkrem og insektsmiddel:

Sted Solkrem og insektsmiddel totalt Mat og drikke totalt SUM
Portugal/ Algarve112234346
Bulgaria/ Sunny Beach63286349
Spania/ Costa del sol70334404
Tyrkia/ Marmaris118400518
Tsjekkia/ Praha106426532
Kypros/ Paphos90461551
Ungarn/ Budapest111442553
Japan/ Tokyo85523608
Malta/ Sliema144507651
Hellas/ Korfu140520660
Sør-Afrika/ Cape Town130549679
Mexico/ Cancun122569691
Indonesia/ Bali128570698
Kroatia/ Porec137579716
Thailand/ Phuket67676743
Kenya/ Mombasa174644818
Peru/ Lima194637831
Italia/ Sorrento154679833
USA/ Orlando113727840
Malaysia/ Penang164681845
Vietnam/ Hoi An104766870
Sør-Korea/Seoul53822822
Mauritius/ Grand Baie229688917
Tobago133810943
Frankrike/ Nice154792946
Den dominikanske republikk/ Punta Cana128818946
Canada/ Vancouver122827949
Costa Rica/ Tamarindo162795957
Singapore/ Chinatown144827971
USA/ New York1048981002
Kina/ Beijing1459251070
USA/ San Fransisco1549761130
USA/ Austin15810291187
Chile/ Santiago2789231201
Brasil/ Rio de Janeiro2569801236
USA/ Boston11711431260
Australia/Darwin13211381270
Barbados/ St Lawrence20011991399
New Zealand/ Auckland16813311499
Jamaica/ Montego Bay22012851505
St Lucia/ Rodney Bay14013691509
USA/ Washington DC10414191523
Antigua/ English Harbour19615141710
Dubai/ Jumeirah29020092299

Om tabellen: Solkrem og insektsmiddel: 200 ml solkrem med solfaktor 15. Insektsmiddel: 50 ml flaske. Begge priser fra supermarked.

Hva koster typiske turistutgifter?

Det er britiske Post Office som har kartlagt prisene på typiske ferieutgifter, på 44 destinasjoner rundt i verden. De gjør slike pristester hvert år.

De har sjekket prisene på:

En kaffekopp, en brus, en øl, et glass vin, solkrem, insektsmiddel, vann på flaske fra butikken, og tre-retters middag for to med en flaske husets vin inkludert.

Tabellen fra Post Office er opprinnelig i britiske pund, med valutakurs fra 3. januar 2017.

Vi har regnet om til norske kroner med kurs fra samme dato:

1 £=10,3990 kroner.

Vi tar forbehold om feil i priser og endringer i valutakurser.

LES OGSÅ: