Enorme prisforskjeller på familieparker

960 kroner skiller dyreste og billigste familiepark i denne pristesten.

Det er klart for sommersesong hos landets familieparker. Noen har akkurat åpnet portene for årets moro, noen venter til litt lenger utpå sommeren, mens andre igjen har helårsåpent.

Vi har sjekket prisene i 13 av landets familieparker, fra fornøyelsesparker til dyreparker og sommerland. Prisforskjellene er store, og velger du de dyreste attraksjonene, må en familie på fire ut med et halvt månedsbudsjett med mat før de kommer seg gjennom dagen.

Tusenfryd er dyrest. Vis mer


Vi sammenlikner prisene for en familie på fire, med to voksne og to barn på 10 og 12 år. Noen parker setter billettprisene etter kundens høyde, og vi har tatt utgangspunkt i det man regner for gjennomsnittshøyde på barn i den alderen. En tiåring er gjennomsnittlig 140 centimeter, og en tolvåring er 152 centimeter.

    Dyrest for hele familien: Tusenfryd - 1.240 kroner
    Billigst: Snilsberg Familiepark - 280 kroner
    Prisdifferanse: 960 kroner

Parkene

Vi har innhentet priser fra 13 familieparker i Norge. Dette er både dyreparker, fornøyelsesparker og utendørs badeland/sommerland. Disse familieparkene er selvsagt ganske forskjellige, både i størrelse og innhold. Dette har vi ikke tillagt vekt i denne testen, dette er en ren prissammenlikning.

Har du testet noen av disse stedene, kan du skrive en vurdering eller en kommentar i debattforumet nederst i denne artikkelen. Det er selvsagt ingen av disse familieparkene som er like, og noen er større enn andre. Men for barnas del er det ikke alltid at størst er best ...

Slik takler du familieparken:

  • Velg lavsesong om mulig - det er billigere og mindre trengsel.
  • Merk at du f.eks. hos Tusenfryd får billigere billett om du bestiller på nett - og du slipper å stå i den laange køen for å kjøpe billett når du kommer frem. Det er en egen inngang for dem med nettbilletter.
  • Kom tidlig. Møt opp før de store hordene kommer. Alle er mer opplagte, og det er ofte mindre folk tidlig på dagen.
  • Ha med forfriskninger. Det blir dyrt å kjøpe forfriskninger som drikke og mat til en familie på fire, i alle fall når man allerede har betalt over tusen kroner i inngangspenger. Ha med drikke fra butikken, og gjerne en brødskive og frukt. Kaffe til mor og far, og kanskje en sjokoladebit til kaffen eller til brusen. Her er det gode penger å spare!
  • Ta med piknikteppe eller noe å sitte på, det kan være trangt om de få sitteplassene som finnes, i alle fall i høysesongen på de mest populære familieparkene.
  • Styr unna butikkene. Suvenirsjappene inne på familieparken er full av fristelser, i alle fall for de mindre barna. Styr unna, for familiefredens skyld. Dette er ofte ikke den billigste butikken i byen, i alle fall når du ikke hadde tenkt å fornye bamseparken i utgangspunktet ...
  • Størst er ikke alltid best. Og det kan være leit når parken stenger eller dere må gå før dere har rukket over alt dere hadde tenkt ... Med en mindre park er det i alle fall overkommelig å få sett og opplevd alt i løpet av dagen. Så slipper man å deppe over det man ikke fikk sett når dagen er over.
  • Prissammenlikning familieparker (Tabellen er sortert alfabetisk. Du kan sortere etter pris ved å klikke på kolonneoverskriftene - klikk på familiepris for at tabellen skal sortere seg etter totalpris for hele familien.
    Alle prisene er høysesongpriser. Du kan lese mer om høysesong/lavsesong under punkten om den enkelte park lenger ned på siden.)
    ParkBarn 10 år/140 cm.Barn 12 år/152 cm.Voksne Familiepris
    Atlanterhavsparken6060120360
    Bø Sommarland2402852851095
    Dyreparken Kristiansand2402403101100
    Foldvik Familiepark959595380
    Hardangertun Familiepark135135135540
    Hunderfossen Familiepark3003003001200
    Kongeparken225225225900
    Langedrag*100100150480
    Lilleputthammer160160160640
    Namsskogan Familiepark*180180200670
    Snilsberg Familiepark606080280
    Tusenfryd3103103101240
    Vassfaret Bjørnepark*8080110320
    Familiepris inkluderer to voksne og to barn på 10 og 12 år (140/152 cm.).
    * Parken har familiebillett som blir det rimeligste alternativet for denne familien.


    Atlanterhavsparken

    Hvor: Ålesund.
    Sesong: Hele året.
    Priser: Barn under tre år har gratis adgang. Barn fra tre til 15 betaler 60 kroner, og voksne betaler 120 kroner.
    På nett: atlanterhavsparken.no

    Bø Sommarland

    Hvor: 5 km. fra Bø.
    Sesong: 7. juni til 17. august.
    Priser: Varierer med sesong. Barn under 95 cm. går gratis inn. Barn 95 til 140 cm. bataler 205 kroner i lavsesong og 240 kroner i høysesong. Alle over 140 cm. betaler 240 kroner i lavsesong og 285 kroner i høysesong. Det er høysesong fra 21. juni til 10. august, samt helgene i forkant og etterkant av dette.
    På nett: sommarland.no

    Dyreparken

    Hvor: 11 km. øst for Kristiansand.
    Sesong: Dyreparken er åpen hele året, men det er ikke alle delene av parken som er tilgjengelige i lavsesong.
    Priser: Varierer med sesong. Barn under 3 år går gratis. Barn fom. 3 år tom. 13 år betaler 100 kroner i lavsesong og 240 kroner i høysesong. Voksne (fom. 14 år) betaler 120 kroner i lavsesong og 310 kroner i høysesong. Det er høysesong i helgene fra 31. mai og daglig fra 21. juli til 10. august.
    På nett: dyreparken.com

    Foldvik familiepark

    Hvor: Foldvik, sør for Larvik og vest for Stavern.
    Sesong: 24. mai til 31. august.
    Priser: Gratis for barn under tre år. Alle personer fra tre år betaler 95 kroner.
    På nett: Foldvik.com

    Hardangertun Familiepark

    Hvor: I Kinsarvik, 160 kilometer øst for Bergen, i retning Oslo.
    Sesong: 10. mai til 14. september.
    Priser: Barn under tre år har gratis adgang. Barn og voksne betaler 135 kroner.
    På nett: Hardangertun.no

    Hunderfossen

    Hvor: Fåberg, 13 km nord for Lillehammer.
    Sesong: 24. mai til 7. september.
    Priser: Barn under 95 cm. går gratis. Barn mellom 95 og 139 cm. betaler 210 kroner i lavsesong og 245 kroner i høysesong. Voksne fom. 140 cm. betaler 260 kroner i lavsesong og 300 kroner i høysesong. Lavsesongpriser gjelder 9.-13/6, 16.-19/6 og 11. -15/8.
    På nett: hunderfossen.no

    Kongeparken

    Hvor: Rogaland, 30 km. sørøst for Stavanger.
    Sesong: 19. april til 21. september.
    Priser: Alle under 90 cm. har gratis adgang. Barn og voksne betaler 185 kroner i lavsesong og 225 kroner i høysesong. Høysesong er fra 21. juni til 17. august.
    På nett: kongeparken.no

    Langedrag

    Hvor: På Tunhovd, 34 kilometer fra Nesbyen. Det er 210 kilometer fra Oslo til Langedrag.
    Sesong: Hele året.
    Priser: Barn under 3 år gratis. Barn 3-15 år betaler 100 kroner, voksne betaler 150 kroner. Familiebillett med to voksne og egne barn betaler 480 kroner.
    På nett: Langedrag.no

    Lilleputthammer

    Hvor: Hafjell.
    Sesong: 24. mai til 31. august.
    Priser: Barn under to år har gratis adgang. Barn fom. to år og voksne betaler 160 kroner.
    På nett: lilleputthammer.no

    Namsskogan Familiepark

    Hvor: Ved Tronestjønna midt mellom Trondheim og Mo i Rana. Det er 25 mil fra Trondheim til familieparken.
    Sesong: 31. mai til 31. august.
    Priser: Barn under fire år går gratis. Barn fra fire til 15 år betaler 170 kroner i lavsesong og 180 kroner i høysesong. Voksne betaler 190 kroner i lavsesong og 200 kroner i høysesong. Familiebillett for mor, far og barn (ubegrenset antall barn) koster 640 kroner i lavsesong og 670 kroner i høysesong.
    På nett: Namsskogan-familiepark.no

    Snilsberg Familiepark

    Hvor: Ved Gaupen, en liten avstikker fra E6 mellom Oslo og Lillehammer, rundt 150 kilometer fra Oslo.
    Sesong: 11. mai til 31. september.
    Priser: Barn under 2 år går gratis. Barn 2-15 år betaler 60 kroner, voksne betaler 80 kroner.
    På nett: Snilsberg.no

    Tusenfryd

    Hvor: Vinterbro, 20 km. fra Oslo sentrum.
    Sesong: 27. april til 5. oktober.
    Priser: Varierer med høysesong/lavsesong. Under 95 cm. gratis adgang. Under 120 cm. betaler 170 kroner i lavsesong og 245 kroner i høysesong (235 kroner ved billettkjøp på nett). Over 120 cm. betaler 210 kroner i lavsesong og 310 kroner i høysesong (295 kroner ved billettkjøp på nett). Lavsesong er noen ukedager i juni, før skoleferiestart, og helger i september/oktober - ellers er det høysesongpriser som gjelder.
    På nett: tusenfryd.no

    Vassfaret Bjørnepark

    Hvor: Flå i Hallingdal, to timer nord-vest for Oslo.
    Sesong: 16. mars til 12. oktober 2008.
    Priser: Barn under tre år går gratis. Barn mellom tre og 14 år betaler 70 kroner i lavsesong og 80 kroner i høysesong. For voksne er prisen 100 kroner i lavsesong og 110 kroner i høysesong. Familiebillett for familie med opptil tre barn betaler 300 kroner i lavsesong og 320 kroner i høysesong. Høysesong er 20. juni til 24. august.
    På nett: Vassfaret-bjornepark.no