Det er sesongstart i stadig flere skisenter. Husk at du kan spare penger på å bestille heiskort på nett, og sjekk gjerne aldersgrensene: Mens de fleste setter voksengrensen ved 16 år, vil noen ha voksenpris selv av 15-åringer. Foto: Colourbox
Det er sesongstart i stadig flere skisenter. Husk at du kan spare penger på å bestille heiskort på nett, og sjekk gjerne aldersgrensene: Mens de fleste setter voksengrensen ved 16 år, vil noen ha voksenpris selv av 15-åringer. Foto: ColourboxVis mer

Dette koster heiskortet

Mer enn 40 prosents prisforskjell.

Bjorli skisenter åpnet vintersesongen for norske skisenter som førstemann ut 17. oktober - som var ny rekord for Bjorli. I løpet av oktober og november har både Kvitfjell, Trysil, Geilo, Hemsedal og Uvdal kjørt igang heisene, og i helgen melder enda flere om sesongstart - dersom været ikke finner på fantestreker:

Åpent i helgen: Gaustablikk, Gålå, Nesbyen, Skeikampen, Rauland og Sjusjøen.

Sesongstart til helgen: Hafjell, Haukelifjell, Kongsberg, Oppdal, Tyin-Filefjell, Valdres, Voss (Myrkdalen).

Informasjonen om sesongstart er hentet fra Skiinfo.no - du kan se en større oversikt på Skiinfos nettsider.

Dette koster sesongkortene 2009/10

Prisforskjell for familien: 2530 kr

Vi har sjekket hva en dag i bakken koster - du kan se hele prisoversikten over 25 norske skisenter lenger ned på siden. Du kan se et utdrag med de største prisforskjellene i vårt utvalg, lenger ned på siden.

For en familie på fire, med to voksne og to betalende barn/ungdommer, er det en differanse på 2530 kroner mellom dyreste og billigste ukeskort for hele familien - dersom vi sammenlikner billigste og dyreste, kan altså familien spare inntil 41,5 prosent:

Billigst for hele familien: Eikedalen: 3560 kroner
Dyrest for hele familien: Hemsedal: 6090 kroner

Dagskort:
Barn/ungdom:
Billigst: Strandafjellet: 215 kroner
Dyrest: Hemsedal: 295 kroner
Prisforskjell: 80 kroner

Voksne:
Billigst: Eikedalen: 280 kroner
Dyrest: Hemsedal: 355 kroner
Prisforskjell: 75 kroner

Weekend/2-dagers-kort:
Barn/ungdom:
Billigst: Røldal: 390 kroner
Dyrest: Trysil: 550 kroner
Prisforskjell: 110 kroner

Voksne:
Billigst: Valdres: 500 kroner
Dyrest: Geilo: 640 kroner
Prisforskjell: 140 kroner


Ukeskort:

Barn/ungdom:
Billigst: Eikedalen: 790 kroner
Dyrest: Hemsedal: 1385 kroner
Prisforskjell: 595 kroner

Voksne:
Billigst: Eikedalen: 990 kroner
Dyrest: Trysil: 1690 kroner
Prisforskjell: 700 kroner

Slik lurer du skityvene - de er alltid på jakt

De største er jevne

Som du kan se, er det ganske store prisforskjeller - i alle fall dersom man ser på billigste og dyreste blant utvalget vi har i denne testen. Dette er imidlertid kun en prissjekk, og vi gjør oppmerksom på at det selvsagt er stor forskjell på størrelse på anleggene, antall heiser, antall bakker og andre kvaliteter ved de ulike alpintanleggene.

De største skistedene i antall nedfarter, er Trysil (65), Hemsedal (46), Sirdal (45), Rauland (43), Geilo (40) og Oppdal (39). I antall løypekilometer er Trysil fremdeles størst, med 71 kilometer med nedfarter - mens Oppdal har 56 km, Hemsedal 43 km, Hafjell 40 km, Geilo 34 km og Rauland 32 km.

Dersom vi sammenlikner prisene kun på disse anleggene som er de største i antall kilometer og antall nedfarter, ligger alle disse ganske likt i pris på dagskort - mellom 330 og 355 kroner for et dagskort for voksen. Der er noe større forskjeller på ukeskort, der er Oppdal rimeligst av de største blant vårt utvalg - og Trysil er dyrest: 1530 kroner vs. 1690 kroner for voksen - en prisforskjell på 160 kroner.

Tør ikke kreve hjelmpåbud

Sjekk alderen!

De aller fleste skisentrene lar barn under 7 år kjøre gratis - da gjerne sammen med et krav om at barnet må kjøre med hjelm. Videre sorterer de fleste sentrene barn fra og med 7 år til og med 15 år, som barn/ungdom - som må løse heiskort for å kjøre i skibakken. Alle fra og med 16 år må kjøpe heiskort for voksen.

Men vær oppmerksom på at noe få sentre setter voksengrensen allerede ved 15 år - det vil si at barn fra og med 15 år må kjøpe voksenbillett i heisen. Blant de skisentrene som vi har prissjekket denne gang, gjelder dette Bjorli, Valdres og Strandafjellet.

Dersom du har en 15-åring som skal i skibakken, kan dette altså utgjøre endel kroner - ser vi på for eksempel Strandafjellet, er det en differanse på 455 kroner mellom ukeskort for barn/ungdom, og ukeskort for voksen. På Bjorli er differansen 260 kroner (ukeskort), og i Valdres 210 kroner (også ukeskort).

Bratt prisøkning i skisentrene

Spar tid og penger

Mange, men langtfra alle, skisentrene som vi har pristestet denne gang, tilbyr nettbestilling. Det er flere gode grunner til at du bør overveie å bestille heiskortet via internett: For det første slipper du å bruke tid i heiskortkø når du egentlig er klar til å ta første heis til toppen - og for det andre så kan det være penger å spare.

Kjøper du for eksempel dagskortet til en dag i bakkene på Hafjell via nett, kan du spare 15 kroner per kort. Enda mer å spare er det om du skal ha for eksempel weekendkort eller ukeskort: Hos Skeikampen sparer du 10 prosent på å bestille heiskortet (ikke dagskort) via nett. For eksempel betyr dette at du slipper 155 kroner billigere om du kjøper ukeskortet for en voksen via nett - helller enn i skibakken. For en familie på fire, bestående av to voksne og to betalende barn, betyr dette 530 kroner spart ved nettbestilling av ukeskort for alle.

Det kan altså være penger å spare på å sjekke mulighetene for nettbestilling av heiskort på nettsidene til skisenteret du planlegger å besøke.

Vi prissjekker skikroa

Sjekk hva du får

For deg som skal reise bort og stå på ski en helg, kan det være verdt å sjekke hva weekendkortet hos de ulike mulige skistedene omfatter. Her er det nemlig mange ulike varianter: Noen gir deg fredag ettermiddag med på kjøpet - og dette til en rimeligere penge enn for et starndard 2-dagers kort. Andre gir deg kun tilgang til bakkene lørdag og søndag - og selger dette billigere enn et standard 2-dagers kort, mens andre ikke selger weekendkort overhodet: Det er altså ingen mulighet for rabattert kjøring i helgene. Andre igjen har en hel meny med ulike varianter wekendkort.

I tabellen nedenfor har vi oppgitt det rimeligste weekendkort-alternativet, for deg som i utgangspunktet vil stå på ski lørdag og søndag. i noen tilfeller er dette ordinære 2-dagerskort, og i andre tilfeller omfatter det ettermiddagsskjøring også fredager.

Heiskortpriser ungdom
AlpinanleggDagskortWeekend (2 dagers)Ukeskort
Trysil2855501350
Hemsedal2955101385
Hafjell2704401110
Geilo2604801250
Oppdal2804601160
Norefjell2805201200
Hovden2654651190
Beitostølen2504501100
Tryvann2604651030
Skaikampen*2754301115
Kongsberg2705001260
Kvitfjell2754551135
Voss2554501100
Bjorli2704601290
Eikedalen240410790
Røldal2253901030
Sauda2354101090
Narvik220405960
Vassfjellet2403901190
Valdres240420960
Rauland2504651190
Strandafjellet2153901190
Nesbyen235405990
Gaustablikk2654901200
Tyin-Filefjell2404001000
Prisene er innhentet fra skisentrenes nettsider. Vi tar forbehold om feil og endringer. Weekend/2-dagers: Det billigste alternativet.
Heiskortpriser voksen
AlpinanleggDagskortWeekend (2 dagers)Ukeskort  
Trysil3506101690  
Hemsedal3556301660  
Hafjell3405501520  
Geilo3456401660  
Oppdal3505701530  
Norefjell3456301570  
Hovden3456051590  
Beitostølen3306051510  
Tryvann3255701290  
Skeikampen*3305551540  
Kongsberg3306001490  
Kvitfjell3455951555  
Voss3406201545  
Bjorli3305801550  
Eikedalen280500990  
Røldal2905551530  
Sauda3105901625  
Narvik3155701365  
Vassfjellet3005401440  
Valdres2955001170  
Rauland3306151570  
Strandafjellet2855201645  
Nesbyen3005501260  
Gaustablikk3406201520  
Tyin-Filefjell2955201300  
Prisene er innhentet fra skisentrenes nettsider. Vi tar forbehold om feil og endringer. Weekend/2-dagers: Det billigste alternativet.