<b>ALPEFERIE:</b> Oberstaufen i Tyskland er det billigste skistedet i Alpene, for to voksne på tur.  Foto: oberstaufen.de
ALPEFERIE: Oberstaufen i Tyskland er det billigste skistedet i Alpene, for to voksne på tur. Foto: oberstaufen.deVis mer

Billigst i Alpene

Dyreste skisted er fire ganger så dyrt som billigste.

Tyske ADAC har pristestet 50 av de mest populære skiområdene i Alpene, ti i hvert av landene Tyskland, Italia, Frankrike, Sveits og Østerrike.

De har sjekket prisene for ukesferie for to voksne på hotell, og for familien på fire med overnatting i ferieleilighet. Seksdagers heiskort er inkludert i prisen.

Dette koster heiskortet i norske skibakker

Den billigste Alpe-ferien får du i tyske skianlegg, mens du må ut med desidert mest penger i Sveits og Frankrike.

Du kan se listen med de fem billigste og dyreste av skiområdene for paret og for familien lenger ned på siden.

Husk hjelm: I Italia og mange skianlegg i Østerrike er det hjelmpåbud for barn og ungdommer. Her kan du se en fersk test av 14 skihjelmer.

Store prisforskjeller

Som du kan se av tabellen nedenfor, er det store prisforskjeller mellom de billigste og de dyreste skistedene i Alpene. Det er også store forskjeller i gjennomsnittsprisene de ulike landene imellom. Som tidligere nevnt, har Tyskland den rimeligste gjennomsnittsprisen, mens Sveits og Frankrike har de dyreste. Og her er det ikke småpenger vi snakker om:

Din mening

Hva er viktigst for deg, når du skal bestemme deg for skidestinasjon? (Avsluttet)
Skibakkene(54%)
Prisen(22%)
Familievennligheten(10%)
Utelivet(9%)
Maten(5%)
Avstvemningen er ikke styrt og reflekterer kun lesernes egne meninger.


En ukes skiferie på hotell i Tyskland koster i gjennomsnitt 929 euro (7.626 norske kroner) for to voksne med skipass inkludert. I Sveits er gjennomsnittsprisen for paret 1.727 euro (14.177 kroner), og i Frankrike 1.702 euro (13.972 kroner). Det er altså en gjennomsnittlig prisforskjell på 6.551 kroner mellom alpeskiferien i Tyskland og i Sveits.

Her er de mest snøsikre skistedene i Alpene

Ser vi på prisforskjellene mellom de absolutt billigste og dyreste skistedene i prisundersøkelsen, er det enda mer å spare:

For to voksne:
Billigst: Oberstaufen i Tyskland: 5.528 kroner for en uke, skipass inkludert.
Dyrest: Gstaad i Sveits: 23.683 kroner for en uke, skipass inkludert.
Differansen er på 18.155 kroner - dere kan altså reise på drøye fire vinterferieturer til Oberstaufen for prisen av én tur til Gstaad. Reisekostnader er ikke inkludert.

For familien på fire:
Billigst: Bolsterlang i Tyrkland: 5.512 kroner for en uke, skipass inkludert.
Dyrest: L'Alpe d'Huez i Frankrike: 22.984 kroner for en uke, skipass inkludert.
Differansen er på 17.472 kroner - dere kan altså reise på drøye fire vinterferieturer til Bonsterlang, for prisen av én tur til L'Alpe d'Huez. Reisekostnader er ikke inkludert.

For to voksne: Her er det billigst og dyrest

For to voksne
RangeringSkiområdeRegionLandPris i euroPris i nok
1OberstaufenAllgäuTyskland6725528
2LenggriesOberbayernTyskland7946540
3BayrischzellOberbayernTyskland8496984
4BolsterlangAllgäuTyskland8797231
5KronplatzSyd-TyrolItalia8947354
46IschglTyrolØsterrike200216469
47St. GervaisHochsavoyenFrankrike203216716
48Les ArcsSavoyenFrankrike230818986
49L'Alpe d'HuezIséreFrankrike242219924
50GstaadBerner OberlandSveits287923683
Kilde: ADAC. Gunstigste pris i uka 13. til 20. februar på trestjerners hotell for to voksne, inkludert seksdagers skipass.


For familie på fire: Her er det billigst og dyrest

For familien på fire
RangeringSkiområdeRegionLandPris i euroPris i NOK
1BolsterlangAllgäuTyskland6705512
2LenggriesOberbayernTyskland6755553
3Neustift in StubaitalTyrolØsterrike7786400
4MittenwaldOberbayernTyskland7866466
5BalderschwangAllgäuTyskland8396902
46DavosGraubündenSveits197616276
47Lech am ArlbergVorarlbergØsterrike203116708
48IschglTyrolØsterrike205416897
49ZermattWallisSveits206516987
50L'Alpe d'HuezIséreFrankrike279422984
Kilde: ADAC. Gunstigste pris i uka 13. til 20. februar i ferieleilighet for to voksne og to barn inkludert seksdagers skipass (for to voksne og to barn).