Antall vinmonopol

Her er en oversikt over antall vinmonopol i 14 utvalgte byer, sammenliknet med antall innbyggere


Hittil i år er det solgt 43.239.000 liter drikke på Vinmonopolet i Norge. Under 0,2% av dette er alkoholfrie varer. DinSide har funnet ut hvilke steder innbyggerne tar med seg flest liter hjem fra polet, og hvor mange Vinmonopol hver enkelt by har å velge mellom.

Mest edru i Fredrikstad?

I de fleste byene drikker hver innbygger drøyt 20 liter i året av varer fra polet. Dette tallet er ikke justert for innbyggernes alder, og det er heller ikke regnet med inntak av importerte varer, for eksempel taxfree-varer, eller inntak av alkohol solgt i dagligvarehandelen, for eksempel rusbrus og øl.

Skal vi tro vår lille uhøytidelige sammenlikning, så drikker folk i Fredrikstad 'bare' 12 liter polvare i året, mens man i Ålesund drikker hele 25 liter polvare i året. Drammen ligger helt på gjennomsnittet, med 19 liter per innbygger i løpet av året.

Men nok en gang må det understrekes at her er det flere kilder til konsum, og at ikke alle innbyggerne faktisk konsumerer.

Her er oversikten

Her følger oversikten over hvor mange Vinmonopol som finnes i de 14 byene vi har valgt ut, og hvor mange liter polvare som ble solgt i løpet av 2005 i de samme byene.

ByInnbyggereAntall pol*Liter solgt i 2005**Liter per innb.
Bergen242.15894.413.00018
Bodø44.9922888.00020
Drammen57.75921.070.00019
Fredrikstad70.7912823.00012
Hammerfest9.3611187.00020
Kristiansand76.91721.227.00016
Kristiansund17.0671398.00023
Lillehammer25.3141578.00023
Oslo538.4112311.553.00021
Stavanger115.15731.828.00016
Tromsø63.59621.320.00021
Trondheim158.61363.247.00020
Tønsberg36.9191618.00017
Ålesund40.80121.038.00025


>>Tilbake til hovedartikkel