PLayStation 3 kostet rundt 6.000 kroner da den ble lansert i 2007. Nå får du den i oppgradert versjon, for en tredel av prisen. Foto: Colourbox.com
PLayStation 3 kostet rundt 6.000 kroner da den ble lansert i 2007. Nå får du den i oppgradert versjon, for en tredel av prisen. Foto: Colourbox.comVis mer

Spillkonsoller på billigsalg

Stor pristest viser at du kan spare tusenlapper på spillkonsoller.

Sommeren er kanskje ikke tiden for å sitte foran tv-skjermen og spille tv-spill. Men med høsten rundt hjørnet er det kanskje ikke dumt å investere i litt moro som kan hjelpe deg gjennom mørke og regnfulle høstkvelder.

Den gode nyheten er at nå koster moroa mindre enn noen gang. De siste månedene har flere av konsollene fått drastiske priskutt, og du må ikke lenger punge ut dyre dommer for spillkonsollene.

Vær likevel oppmerksom: Det er tusenlapper å spare om du kjøper varene der de er billigst.

Hver enkelt butikk i landet kan bestemme hvilken pris de vil selge varene for. Hverken Microsoft, Sony eller Nintendo kan diktere hvor mye konsollene skal selges for i Norden. Uten en forhåndsbestemt pris betyr det at prisen du må betale, vil sprike mye fra butikk til butikk, noe som bekreftes i denne pristesten, utført av DinSide.

Spar 1.121 kroner på PlayStation 3

Tidligere denne uken annonserte Sony et priskutt på PlayStation 3 (PS3) i hele verden.

Her i Norge er prisen blitt kuttet kraftig de siste årene. Spillkonsollen (160 GB-versjonen), som kostet rundt 6.000 kroner da den kom i butikk i 2007, får du nå for en tredel av prisen på Lefdal.com. Nettbutikken sender fraktfritt, så totalprisen blir ikke mer enn 1.995 kroner.

Dyrest er konsollen på Platekompaniets nettbutikk. Der må du ut med hele 3.029 kroner, når frakt er inkludert. Det gir en prisforskjell på 1.034 kroner.

Sony Playstation 3 (160GB)
ButikkPrisFraktTotalt
Lefdal.com199501995
Elkjop.no1995602055
MPX.no1999942093
Komplett.no1999942093
Spaceworld.no1998992097
Euronics.no18992162115
Cdon.com2090292119
Expert.no2095902185
Game.no249002490
Siba.no25951192714
Platekompaniet.no2999303029


Om du først skal kjøpe PS3, kan du like gjerne gå for 320 GB-versjonen, den koster på det billigste bare en hundrelapp mer enn lillebroren. Spillbutikken Game.no serverer konsollen for 2.099 kroner. Best av alt; de sender gratis!

Platekompaniet.no er nok en gang dyrest, og igjen snakker vi om en betydelig prisforskjell. Du må nemlig punge ut 3.220 kroner, inkludert frakt i denne butikken.

Prisforskjellen mellom billigste og dyreste butikk i denne testen er på hele 1.121 kroner.

Sony Playstation 3 (320 GB)
ButikkPrisFraktTotalt
Game.no209902099
Lefdal.com222202222
Elkjop.no2222602282
Komplett.no2190942284
Cdon.com2299292328
MPX.no2390942484
Euronics.no23492162565
Siba.no26951192814
Platekompaniet.no3190303220


Mye å spare på Xbox 360 og Wii

Alle konsollene på markedet i dag, finnes i flere utgaver. Noen av dem er pakket med utvalgte spill, andre har forskjellig størrelse på harddisken.

Vi har valgt ut én utgave hver av de populære konsollene Xbox 360 og Wii, og sjekket hvor mye du kan spare på disse konsollene.

Microsofts spillkonsoll Xbox 360, kom i fjor i ny og sortglanset versjon. Modellen som rommer 4 GB får du på Game.no for 1.299 kroner, fraktfritt. Den høyeste prisen av de store nettbutikkene fant vi på Euronics.no, som tilbyr samme konsoll for 1.815 kroner, frakt inkludert. Handler du på Game.no, sparer du altså 516 kroner.

Microsoft XBOX 360 (4GB)
ButikkPrisFraktTotalt
Game.no129901299
Cdon.com1549291578
Elkjop.no1549851634
MPX.no1549941643
Komplett.no1549941643
Siba.no*14951491644
Spaceworld.no1598791677
Euronics.no15992161815


Nintendos Wii har solgt i underkant av 90 millioner eksemplarer verden over, ifølge Nintendo. Har du ennå ikke kjøpt deg den hvite (og nå både sorte og røde) boksen, kan du få den til superpris om dagen.

CDon.no selger maskinen for 1.228 kroner, inkludert frakt. Igjen er det Euronics som kommer dårligst ut - der må du nemlig legge på nesten 700 kroner og betale 1.915 kroner, inkludert frakt. Med konsollen følger spillene Wii Sports og Wii Sports Resort.

Nintendo Wii (inkl. to spill*)
ButikkPrisFraktTotalt
Cdon.com1199291228
Lefdal.com129501295
Game.no129901299
Platekompaniet.no1290301320
Elkjop.no1295601355
Expert.no1295631358
MPX.no1290941384
Komplett.no1390941484
Siba.no13751191494
Euronics.no16992161915


Voldsomt priskutt på bærbar underholdning

Nintendo sjokkerte alle i sommer ved å kutte prisen på sin nye konsoll 3DS med en tredel, bare noen få måneder etter at den ble lansert. Salget av den nye håndholdte konsollen har ikke vært som forventet, noe som har presset spillgiganten til å tilby konsollen til lavpris.

Også her i landet har vi kunnet glede oss priskuttet. Da 3DS-en ble lansert i mars lå konsollen på rundt 2.500 kroner. Enkelte butikker la seg til og med høyere i pris. I dag kan du få konsollen for under 1.500 kroner.

Game.no selger 3DS-en for 1.499, og du trenger heller ikke her bekymre deg over frakttillegg. Dyrest er Euronics.no, som fortsatt selger konsollen til «gammel» pris. Der må du betale 2.515 kroner, inkludert frakt.

Nintendo 3DS
ButikkPrisFraktTotalt
Game.no149901499
Cdon.com1499291528
Siba.no1595591654
Lefdal.com169001690
Platekompaniet.no1690301720
Elkjop.no1695601755
MPX.no1790941884
Komplett.no1790941884
Euronics.no22992162515


Om pristesten

Prisene i denne testen ble hentet inn formiddagen 18. august 2011. DinSide tar forbehold om endrede priser og utsolgte varer.

Vi har tatt utgangspunkt i prisene til noen av de største nettbutikkene som selger denne typen varer i landet. Vi har utelukket inkludert varer som har vært tilgjengelige på lager. Priser på utsolgte varer er altså ikke inkludert. Her tar vi forbehold om feilopplysning på nettstedene til de enkelte butikkene.

Prissammenlikningstjenesten Prisjakt.no er brukt som et utgangspunkt for pristesten, men alle prisene er sjekket i hver enkelt nettbutikk.

Fraktkostnadene er beregnet etter lavest mulig fraktkostnad når du sender pakken i Posten. Ordninger der du henter i butikk er ikke tatt med.

Finner du bedre priser enn oppgitt i denne testen, må du gjerne dele dette med andre lesere i kommentarfeltet under. Andre spørsmål vedrørende pristesten kan stilles på e-post til journalisten.