<b>SPAR PENGER PÅ BUTIKKENES EGNE MERKEVARER:</b> Velger du butikkenes egne og billigere merker, kan du spare mye.  Foto: KRISTIN SØRDAL
SPAR PENGER PÅ BUTIKKENES EGNE MERKEVARER: Velger du butikkenes egne og billigere merker, kan du spare mye. Foto: KRISTIN SØRDALVis mer

Spar stort på butikkenes egne merkevarer

Så mye billigere er det å kjøpe butikkenes egne merkevarer.

Det er mye å spare på å ligge unna de dyreste matvarebutikkene - selv om det også er greit å vite at lavprisbutikkene i veldig mange tilfeller har identiske priser.

Du kan også spare mye på å velge riktig forpakning i butikken:

I vår seneste pristest av større versus mindre og «smartere» forpakningsstørrelser, kunne vi avsløre prisforskjeller på opptil 172 kroner per kilo på helt vanlige påleggsprodukter!

I denne pristesten har vi sjekket prisene på kjente merkevarer og sammenlikner dem med dagligvarekjedenes egne merker.

Det er mye å spare på å velge billigere kjedevarer - men pass på: Det er ikke alltid billigere!

Smaken er ikke alltid bedre selv om merkevaren er kjent

Vi vil bemerke at dette er en ren pristest. Vi har ikke sett hverken på smak eller ingredienser i produktene.

Tidligere tester på Dinside og Dagbladet viser at det ikke er slik at merkevarene nødvendigvis er bedre enn kjedenes egne merkevarer.

Mange av våre smakstester på mat viser at det like gjerne er billigvarene som vinner - som for eksempel i disse testene av flintstek, yoghurter, makrell i tomat og kaviar.

Du kan finne alle våre smakstester av mat her

Pass på: Ikke alltid billigere!

Vi har sjekket prisene på merkevarer kontra butikkenes egne merkevarer - såkalte EMV - på til sammen ni vanlige påleggsprodukter.

Du kan se alle prisene hos alle de ulike butikkjedene nederst i artikkelen.

Merkevaren er aldri det billigste valget i de ni produktgruppene vi har sjekket.

På åtte av ni produkter vi har prissjekket er det alltid billigere å velge butikkenes egne merkevarer kontra de kjente merkevarene, i alle butikkene.

Men i ett tilfelle er det ikke alltid billigere å velge butikkenes egne merkevarer: For kokt skinke kan du faktisk ende opp med et dyrere produkt om du går for butikkenes merkevarer kontra Gilde. Men mange butikker har billigere varianter også der - det avhenger bare av hvor du handler.

Konklusjonen: Så mye billigere er det

Kokt skinke: 75,20 vs. 179,10 per kilo

  • First Price og Coop X-tra er billigst, du sparer 103,9 kroner per kilo sammenliknet med Gildes kokte skinke i billigste butikk.
  • Pass på: Mange er dyrere, blant annet Nordfjord, Folkets og flere Coop-produkter.
  • Salami: 163,30 vs. 314,30 per kilo

  • Grilstad Jubelsalami er aller dyrest, og Coop X-tra salami er billigst: Du sparer 150,67 kroner per kilo på å velge den billigste kontra merkevaren.
  • Kaviar: 41,10 vs. 107,60 per kilo

  • Mills kaviar er desidert dyrest, og Coop X-tra, Rema 1000 og First Price er billigst: Du sparer hele 66,50 kroner kiloen på å velge billigvariantene.
  • Leverpostei: 65,40 vs. 166,10 per kilo

  • Gilde ovnsbakt er nest dyrest, men Coop ovnsbakt er faktisk aller dyrest, og er 31,90 kroner dyrere enn merkevaren per kilo.
  • Remas Best Pris leverpostei er aller billigst: Du sparer 68,80 kroner per kilo sammenliknet med merkevareposteien fra Gilde.
  • Jordbærsyltetøy: 14,90 vs. 48,66 kroner per kilo

  • Her er merkevaren Lerum dyrest.
  • X-tra, Rema og First Price sine 1-kilosbøtter med syltetøy er billigst: Du kan spare 33,76 kroner per kilo kontra merkevaresyltetøyet.
  • Gulost: 67,70 vs. 94,90 per kilo

  • Merkevaren Norvegia er dyrest per kilo.
  • Coop X-tra er billigst, og du sparer 27,20 kroner per kilo.
  • Servelat: 40,80 vs. 208 kroner per kilo

  • First Price og X-tra er billigst, mens merkevaren fra Gilde er desidert dyrest: Du kan spare 167,20 kroner per kilo.
  • Makrell i tomat: 45 vs. 150 kroner per kilo

  • Stabburets merkevaremakrell er dyrest, og Rema, First Price og Coop X-tra er billigst: Du kan altså spare 105 kroner per kilo på å velge en av de billigste.
  • Majones: 56,60 vs. 157,70 kroner per kilo

  • Mills ekte majones er dyrest, mens X-tra er billigst: Du kan spare 101,10 kroner per kilo.
  • Her er alle prisene:

    Kokt skinke
    VareButikkPrisStørrelse (g.) Pris per kilo
    GildeKiwi19,70110179,10
    CoopCoop OBS19,20100192
    NordfjordRema19100190
    First PriceKiwi18,8025075,2
    FolketsKiwi28,50150190
    CoopCoop Xtra19100190
    X-traCoop Xtra18,8025075,20
    First PriceMeny21,9025087,60
    CoopCoop Mega22,20100222
    X-traCoop Mega19,9025079,60
    Salami
    VareButikkPrisStørrelse (g.)Pris per kilo
    Grilstad JubelsalamiKiwi55175314,29
    Coop salamiCoop OBS25150166,70
    NordfjordRema19100190
    CoopCoop Xtra24,50150163,33
    First PriceMeny41,90250167,60
    CoopCoop Mega28,40150189,33
    Kaviar
    VareButikkPrisStørrelse (g.)Pris per kilo
    Mills kaviar blåKiwi26,90250107,60
    X-traCoop OBS7,9019041,60
    Rema 1000Rema7,6018541,10
    EldoradoKiwi16,9018591,35
    First PriceKiwi7,8019041,10
    Coop X-traCoop Xtra7,8019041,10
    CoopCoop Xtra13,5019071,10
    EldoradoMeny17,5018594,60
    First PriceMeny8,9019046,80
    CoopCoop Mega15,5019081,60
    X-traCoop Mega8,3019043,70
    Fersk leverpostei
    VareButikkPrisStørrelse (g.)Pris per kilo
    Gilde original ovnsbaktKiwi25,50190134,21
    Coop ovnsbaktCoop OBS29,90185166,11
    Best PrisRema12,1018565,41
    FolketsKiwi23,60185127,56
    CoopCoop Xtra18,3018598,90
    X-traCoop Xtra9,9015066
    FolketsMeny20185108,10
    First PriceMeny18,5024077
    CoopCoop Mega21,20185114,60
    X-traCoop Mega11,2015074,70
    Jordbærsyltetøy
    VareButikkPrisStørrelse (g.)Pris per kilo
    LerumKiwi39,9082048,66
    Coop X-traCoop OBS15100015
    Coop/RøraCoop OBS28,9080036,10
    Rema 1000Rema14,90100014,90
    First PriceKiwi14,90100014,90
    EldoradoKiwi22,9057040,20
    X-traCoop Xtra14,90100014,90
    CoopCoop Xtra28,9080036,10
    First PriceMeny15,90100015,90
    EldoradoMeny2057035,10
    X-traCoop Mega15,90100015,90
    CoopCoop Mega24,9080031,10
    Gulost
    VareButikkPris per kilo
    NorvegiaKiwi94,90
    X-traCoop OBS71,90
    Rema 1000Rema71,90
    First PriceKiwi71,90
    CoopCoop Xtra90,14
    X-traCoop Xtra67,70
    First PriceMeny73,90
    Servelat
    VareButikkPrisStørrelse (g.)Pris per kilo
    GildeCoop Xtra31,20150208
    X-traCoop OBS20,3025041,20
    NordfjordRema2930096,70
    First PriceKiwi10,2025040,8
    X-traCoop Xtra10,2025040,80
    First PriceMeny11,9025047,60
    X-traCoop Mega10,9025043,60
    Makrell i tomat
    VareButikkPrisStørrelse (g.)Pris per kilo
    Stabburet makrell i tomat, grovhakketKiwi16,50110150
    CoopCoop OBS12,2017071,80
    X-traCoop OBS7,9017046,50
    Rema 1000Rema9,902x11045
    First PriceKiwi9,902x11045
    X-traCoop Xtra7,7017045,30
    First PriceMeny10,502X11047,73
    X-traCoop Mega7,9017046,50
    Majones på tube
    VareButikkPrisStørrelse (g.)Pris per kilo
    Mills ekte majonesKiwi33,70220157,73
    X-traCoop OBS9,9017556,57
    EldoradoKiwi12,9017075,90
    X-traCoop Xtra9,9017556,60
    EldoradoMeny1017058,82

    Prisene er innhentet i butikker i Akershus 17. august 2016. Husk at matvarepriser er ferskvare og i stadig endring. Vi tar forbehold om feilmerking og prisendringer.

















    LES OGSÅ:

  • Ikke velg den dyreste forpakningen: Ligg unna skiver, småpakker og tuber!
  • Se pristesten: Her er pålegget billigst