BILLIG OG DYR: Å kutte utgifter i matbutikken er mulig - se hvordan vi gjorde handlekurven til venstre 200 kroner rimeligere enn den til høyre, med tilsvarende innhold. Foto: Berit B. Njarga
BILLIG OG DYR: Å kutte utgifter i matbutikken er mulig - se hvordan vi gjorde handlekurven til venstre 200 kroner rimeligere enn den til høyre, med tilsvarende innhold. Foto: Berit B. NjargaVis mer

Billig mat

Slik kuttet vi prisen på handlekurven med 200 kroner

Enkle grep kan gjøre matutgiftene mye lavere. På våre ni matvarer kuttet vi prisen med nesten 200 kroner.

At matbutikkene kriger om prisene er en kjent sak, og nå er også krigen om bonusprogrammer og prosenter på frukt og grønt et faktum.

Men visste du også med enkle grep kan kutte prisen på handlekurven - i én og samme butikk?

Her kan du se hvordan vi sparte nesten 200 kroner ved kjøp av de samme matvarene.

194,3 kroner billigere

Har du behov for å handle mat til en litt rimeligere penge, fins det smarte måter å kutte kostnader på. Men da gjelder det å følge med på prismerkingen i butikken, ikke ha datoskrekk - og gi slipp på noen av merkevarene du kanskje «alltid» har sverget til.

Da vi forsøkte nettopp dette, klarte vi å få ned prisen på ni varer med hele 194,3 kroner!

To av varene vi la i den rimelige handlekurven, kylling og wienerpølser, var satt ned i pris med 50 prosent siden den innen kort tid skulle gå ut på dato.

Kjøper man stort, fikk vi i vårt tilfelle en pakke med Lipton-te med 50 poser, langt rimeligere enn to pakker med 25 teposer i hver, eller en stor pakke knekkebrød framfor to små, som i det dyreste priseksempelet. Og litersprisen på solbærsaft er langt lavere ved kjøp av en flaske på 1,5 liter framfor to flasker på 0,75 liter.

Til slutt erstattet vi følgende fire varer med butikkenes egne merkevarer, hvitost, kaviar, gulrøtter og bananer, noe vi sparte 55 kroner på.

Matvare Dyreste handlevogn Billigste handlevogn
Hel kylling13869
Solbærsirup, 1,5 l61,831,6
Wasa Husman knekkebrød, 520 g19,413,2
Lipton te, 50 poser53,844,9
Gilde go´ og mager wienerpølser5025
Hvitost**94,773,9
Kaviar**18,97,3*
Banan, kg22,914,9
Gulrot 1 kg25,811,2
485,3283,7

*Pga. 5 gram forskjell i innhold er prisen regnet om til pris for 180 gram **Norvegia og Rema 1000-hvitost, Mills og Rema 1000-kaviar.
Kilospris for bananer, mens gulrot selges i pakker på 1 kilo. Priser innhentet på Rema 1000-butikk i Akershus 18. januar.

Her ser du hvordan vi klarte å få ned prisen:

Velg butikkenes egne merkevarer

Selv om nordmenn gjerne sverger til enkelte merkevarer, er det verdt et forsøk å prøve ut butikkenes egne merkevarer. Ikke bare er de jevnt over mye rimeligere, mange av dem er også produsert av de samme produsentene som de tradisjonelle merkevarene. Eksempelvis er Rema 1000s egen hvitost, som er med i vårt priseksempel, produsert av Synnøve Finden.

Og når vi har testet disse varene på smak tidligere, har flere av varene kommet veldig godt ut av det.

I vårt priseksempel er bananer, gulrøtter, hvitost og kaviar med på å trekke ned prisen, ikke minst sistnevnte vare, som koster rundt en tredjedel av merkevaren.

Kjøp store pakker av matvaren

Ikke alle matvarer er rimeligere om du kjøper en stor pakke, men dette gjelder likevel mange av dagligvarene. Dinside har tidligere vist hvordan én pose bernaisesaus er like dyrt som en stor pakke med fire sausposer inni.

LIK PRIS: 1,5 liter solbærsirup koster faktisk det samme som en flaske med bare 0,75 liter. Foto: Berit B. Njarga Vis mer

Som i vårt priseksempel, der en stor flaske solbærsirup har tilnærmet identisk pris med den som har halvparten av innholdet.

Å kjøpe to små pakker fremfor en stor, lønner seg derfor sjelden. Men - ingen regel uten unntak, så sjekk alltid hylleprisen før du velger hvilken vare du går for.

Kjøp mat som skal gå ut på dato

I de aller fleste butikker priser de ned matvarer som skal gå ut på dato i løpet av kort tid. Her kan du ofte gjøre et kupp - som monner.

Vil du kutte i hverdagsutgiftene er dette en måte å spare mye på, i tillegg til å bidra til å minske matsvinnet - bra for lommeboka og miljøet der, altså.

Husk og at mange varer ikke er merket siste forbruksdag, men Best før. Erfaringsmessig vil slike matvarer, ikke minst meieriprodukter, holde mange dager over holdbarhetsdatoen.