Slik får du billigst påskebensin

Tank der det er billigst, og på rett dag. Så kan du heller bruke pengene på påskeegg.

Påsken står for døren. Men tross påskestemningen er det absolutt ingen grunn til å la bensinselskapene tjene ekstra godt på deg - selv om du skal ut og kjøre langt.

Hjelp oss å presse prisene: Bli bensinrapportør

Dyre utfartsdager

Statistikk fra DinSides bensindesk, der informasjon om alle innrapporterte priser er lagret, viser at det absolutt også er billigere og dyrere dager i påske - som på alle andre tidspunkter.

Vi har sett på statistikken for innrapporterte priser fra de siste tre påskeferiene, altså i påsken 2005, 2006 og 2007:

De verste dagene er markert med rødt. Hver dag representerer en gjennomsnittspris av alle innrapporterte priser.

Bensinprisene i påsken 2005-2007
DagPåsken 2005Påsken 2006Påsken 2007
Fredag før påske9,7711,6211,02
Lørdag før påske9,6011,5410,81
Palmesøndag9,4711,4311,10
Mandag9,7011,2611,12
Tirsdag10,1811,6211,63
Onsdag10,0111,4911,44
Skjærtorsdag9,7311,5911,20
Langfredag9,7411,3411,15
Påskelørdag9,4211,3811,07
1. påskedag (søndag)9,3711,1110,95
2. påskedag (mandag)9,6711,1710,78
Kilde: DinSides bensindesk.




Dieselprisene i påsken 2005-2007
DagPåsken 2005Påsken 2006Påsken 2007
Fredag før påske8,9910,429,59
Lørdag før påske8,7710,459,81
Palmesøndag8,6310,209,48
Mandag9,1110,129,68
Tirsdag9,5510,4310,23
Onsdag9,3110,3310,10
Skjærtorsdag9,0610,499,91
Langfredag9,1110,139,77
Påskelørdag8,7010,069,56
1. påskedag (søndag)-9,969,48
2. påskedag (mandag)8,869,919,35
Kilde: DinSides dieseldesk.




Nå er det selvsagt ingen garanti for at prisene i påsken i år vil gå opp og ned på de samme tidspunktene som de har gjort de foregående tre årene. Likevel, om man tror at tendensen vil fortsette, kan man i alle fall forsøke å unngå de verste dagene, som altså vanligvis ligger rundt tirsdag-onsdag før selve påskedagene. Det er ikke helt umulig å forestille seg at det henger sammen med den store utfartsdagen, onsdag før påske.

At prisene er høye tirsdag og onsdag, er imidlertid ikke bare et påskefenomen. Også i vanlige uker er tirsdag den dyreste dagen. Det kan du lese mer om her: Fyll tanken søndag.

Uansett: Om de høye prisene skyldes påsken, eller den spesielle ukedagen, så kan det selvsagt være lurt å sørge for å ha full tank før dette tidspunktet.

Bensinrekord i USA

Billigste og dyreste kjede

Sammenholder man påskeprisene med snittprisene per kjede hittil i 2008, kan man kanskje også få et inntrykk av hvor man bør fylle påsketanken:

Snittpriser per kjede hittil i 2008
KjedeSnitt bensinprisSnitt dieselpris
Jet11,4610,80
Smart11,5210,91
Uno-X11,6311,02
1-2-311,7111,15
Hydro-Texaco11,8211,36
Esso11,8711,34
Statoil11,9211,40
Shell11,9311,37
Kilde: DinSides bensin- og dieseldesk.




Skal man tro tallene, er det lureste du som bilist kan gjøre, å fylle tanken godt opp i dag, Palmesøndag, og gjerne på en Jet-stasjon. Klarer bilen så å holde seg mett og god frem til neste helg, har du i alle fall sluppet unna de verste drivstoffdagene.

Her er drivstoff dyrest

Diesel blir dyrere

For dieselbilister er situasjonen blitt enda litt vanskeligere i det siste.

Ifølge NTB og DN.no, har dieselprisene vært høyere enn bensinprisene flere ganger de siste månedene.

Eksempelvis skal den veiledende literprisen på diesel fra Shell ha vært 12,60 kroner i mandags. Tilsvarende veiledende bensinpris skal ha vært 12,50 kroner.

Hos en rekke andre store kjeder skal bensinprisen ha vært ett øre dyrere enn diesel, men prisene varierer også fra sted til sted.

Informasjonsdirektør i Esso, Eirik Hauge, sier til NTB at det ikke er uvanlig at dieselprisen stiger på vinteren. Dette skyldes at diesel har et nært slektskap med fyringsolje, og at etterspørselen og dermed prisen på dette vanligvis øker om vinteren. Videre har avgiftene økt, samtidig som oljeprisen er historisk høy.

At dieselprisen i snitt skal være høyere enn bensinprisen, kan imidlertid ikke bekreftes ut fra DinSides prisstatistikk. Denne viser nemlig en gjennomsnittlig dieselpris på 11,59 kroner per liter den siste måneden. I samme periode har bensinprisen i gjennomsnitt vært 12,06 kroner per liter.

Også for den siste uken gjør det samme seg gjeldende: Diesel har i snitt kostet 11,48 kroner per liter, og bensin 11,98 kroner per liter.

Men helt korrekt er det, også ut fra våre observasjoner, at diesel- og bensinprisene har nærmet seg hverandre. Tidligere var det ofte rundt én krone i forskjell på en liter bensin og diesel, nå er den nærmere 0,50 kroner.

Les mer om bensin: