<b>DRA TIL SJØS:</b> Det er selvsagt billigere å handle alkohol og tobakk i taxfreebutikkene på utenlandsfergene, enn på butikken hjemme. Men vår pristest viser at det også er noen båter som er billigere enn andre. Foto: COLOURBOX
DRA TIL SJØS: Det er selvsagt billigere å handle alkohol og tobakk i taxfreebutikkene på utenlandsfergene, enn på butikken hjemme. Men vår pristest viser at det også er noen båter som er billigere enn andre. Foto: COLOURBOXVis mer

Pristest av ferge-taxfree

Av danskebåtene handler du billigst hos Color Line og Fjord Line.

Vi har sjekket taxfreeprisene på noen populære taxfreevarer på utenlandsfergene.

I denne omgang har vi sjekket prisene på Danmarks-fergene - og Kiel-båten.

Fjord Line starer sine sesong-seilinger mellom Kristiansand og Hirtshals torsdag 16. mai, og 20. juni starter de i tillegg opp en ny rute mellom Sandefjord og Strömstad.

Prisene på svenskebåtene er ennå ikke klare. Det som imidlertid er klart, er at det vil være snakk om to selskaper som skal trafikkere den samme ruten. For i tillegg til den nye Fjord Line-ruten, stevner også Color Line videre på strekningen som tidligere. Vi vil komme tilbake med priser på akkurat denne strekningen, når dette er klart.

KIEL-BÅTEN ER BILLIGST: Kiel-båten er billigst på alle varene i vår pristest, med unntak av tobakksvarene. Foto: Per Ervland Vis mer


Her handler du billigst

Som du kan se av pristabellen nedenfor, er det Color Line og til dels Fjord Line som seiler opp som de store pris-vinnerene:

  • Du får den billigste taxfreen på strekningen Kristiansand-Hirtshals, eller også Larvik-Hirtshals: Color Lines ruter fra Larvik eller Kristiansand til Hirtshals er nemlig billigst totalt sett - men dette er når vi summerer alle produktene i kurven.

  • Fjord Lines rute fra Kristiansand til Hirtshals mangler to av varene i sortimentet, men dersom vi trekker ut disse to varene fra Color Lines Kristiansand/Larvik-Hirtshals-rute, er det faktisk Fjord Line som er billigst: Ved summering av de gjenværende produktene, er Fjord Line 60 kroner billigere totalt sett, enn Color Line.

  • Color Lines Kiel-båt og Fjord Lines Kristiansand-Hirtshals-rute har begge fem produkter som de er billigst på.

    DFDS' København-båt er dyrest totalt sett, mens Stena Lines Fredrikshavn-seiling fra Oslo er dyrest når det kommer til antall produkter de har høyeste priser på.

    Du kan se alle prisene og prisforskjellene i tabellen:

    Taxfree på utenlandsfergene
     Stena LineDFDSFjord LineFjord LineColor LineColor Line
     Oslo-Fredriks-
    havn
    Oslo-Køben*Kristian-
    sand- Hirtshals
    Bergen/ Stavanger/ Langesund-HirtshalsKristian-
    sand/ Larvik- Hirtshals
    Oslo-Kiel
           
    Prince (200 stk)385391359389389399
    Petterøes 3 (250 g)324413379399419449
    Braastad XO439435Har ikke479459459
    Aalborg jubilæums akvavit229206199199199199
    Baileys Original199173179179179159
    Absolut Vodka189195179199199189
    Bacardi Razz229206199199199199
    Jägermeister269217189149149145
    Bombay Sapphire Gin219217189199199199
    Moët & Chandon Brut Imperial (0,75 l)299337Har ikke319299299
    TOTALT278127901872271026902696
    Prisene er innhentet på rederienes nettsider eller via direkte kontakt med rederiene der priser ikke er tilgjengelige på nett. * DFDS-prisene er oppgitt i danske kroner i prislistene. Vi har regnet om til norske kroner med en kurs på 109.


    Vi har som sagt kun sett på taxfreeprisene, men hvilken seiling det lønner seg for deg å velge, vil selvsagt også avhenge av hva som er målet med turen.

    Dersom du skal til Danmark, kan det være smart å stikke innom en fornøyelsespark ...

    Husk kvoten!

    Husk at du ikke kan handle taxfreevarer dersom du har vært ute av landet i mindre enn 24 timer. Og enn så lenge må du forholde deg til disse kvotene - selv om Regjeringen har foreslått at du skal få bytte til deg større alkohol- eller tobakkskvote.


    Husk at du må forholde deg til verdigrensen: Har du vært i utlandet i over 24 timer, kan du ta med deg varer til en verdi av inntil 6.000 kroner. Kortere opphold har en grense på 3.000 kroner.

    Les også: Regjeringen åpner for nettsalg av taxfree-varer

    Her kan du seile

    Din favoritt

    Hvilken ferge velger du helst? (Avsluttet)
    Color Line Oslo-Kiel(39%) 514
    Color Line Kristiansand-Hirtshals(13%) 175
    Fjord Line Bergen/Stavanger-Hirtshals (12%) 155
    DFDS Oslo-København(10%) 132
    Color Line Larvik-Hirtshals(9%) 113
    Fjord Line Langesund-Hirtshals(8%) 99
    Stena Line Oslo-Fredrikshavn(5%) 71
    Fjord Line Kristiansand-Hirtshals(4%) 56
    Avstvemningen er ikke styrt og reflekterer kun lesernes egne meninger.


    Vi har sjekket prisene på taxfreevarer på danskebåtene, det vil si de fergene som seiler mellom Norge og Danmark. I tillegg har vi sjekket prisene på Kiel-båten.

    Med avgang fra OSLO:

  • DFDS til København
  • Stena Line til Fredrikshavn
  • ColorLine til Kiel
  • Avgang fra SØR- og VEST-landet:

  • Fjord Line: Langesund-Hirtshals, Kristiansand-Hirtshals og Bergen/ Stavanger-Hirtshals (20. juni starter de som nevnt også opp seilinger fra Sandefjord til Strömstad).
  • ColorLine: Kristiansand-Hirtshals og Larvik-Hirtshals (seiler også Sandefjord-Strömstad).