Etter 10,5 timer har en gjennomsnittsarbeider i Oslo råd til en slik iPod nano, ifølge den sveitsiske banken USB. Foto: Apple
Etter 10,5 timer har en gjennomsnittsarbeider i Oslo råd til en slik iPod nano, ifølge den sveitsiske banken USB. Foto: AppleVis mer

Noen må jobbe 177 timer for denne

Andre slipper unna med ni timer ...

Mens en en gjennomsnittsarbeider på en gjennomsnittslønn i Zürich kan kjøpe en iPod nano etter en arbeidsdag (ni timer), må en arbeider i Mumbai jobbe 20 nitimers-dager før de kan unne seg den samme mp3-spilleren.

Jobber du i Oslo, slipper du også ganske billig unna, sammenliknet med inderne. Det tar oss bare 10,5 timer å tjene opp nok penger til å kjøpe den samme iPoden.

Dette viser en sammenlikning av lønninger og kjøpekraft i 73 byer verden over, gjort av den sveitsiske banken UBS.

Prisnivået hos våre skandinaviske naboer er noenlunde det samme som her hjemme: Både stockholmere og københavnere må jobbe 11 timer for å ha råd til denne mp3-spilleren - altså en halvtime mer enn oslofolk.

Les test av Apple iPod Nano

Vi må jobbe 21 minutter for å kunne kjøpe en BigMac, 15 minutter for å kunne kjøpe 1 kilo brød, og 12 minutter for å kunne kjøpe 1 kilo ris. Gjennomsnittet på verdensbasis er 37 minutter for en Big Mac, 25 minutter for 1 kilo brød og 22 minutter for 1 kilo ris.

Du kan se utdrag av prisoversikten i tabellen nedenfor.

Oslo dyrest


Ifølge denne ferskeste statistikken, er (kanskje ikke overraskende) Oslo en av verdens dyreste byer. Oslo ligger faktisk på topp som den dyreste byen av alle, når det kommer til prisnivå generelt, fulgt av København og Zürich. Når utgifter til bolig og strøm er kalkulert med, havner Oslo på en andreplass - slått av New York. Geneve er tredje dyreste by, med husleie og strøm medberegnet.

- Men da har vi også de høyeste lønningene, tenker du kanskje? Men den gang ei; på lønnsfronten er vi ikke helt i tet - selv om vi ligger godt oppe på listene der også. Arbeiderne med de høyeste lønningene, er de som jobber i København, Zürich og Geneve. Etter skatt, sitter arbeidstakerne i Zürich og Geneve igjen med den største lønningsposen, fulgt av newyorkerne.

Her er det dyrest å bo

Sjekk listen

Her kan du se hvor mange timer eller minutter arbeidere i de ulike byene må jobbe for å tjene nok til å kunne kjøpe disse samme produktene verden over.

Disse jobber minst for iPoden
By1 Big Mac
i minutter
1 kg. brødd
i minutter
1 kg. ris
i minutter
1 iPod nano 8GB
i timer
Zürich151299
New York141289
Los Angeles1318119,5
Sydney1416119,5
Miami13271010
Luxembourg1512910
Geneve17131010
Dublin1591110
Montreal15171610,5
Oslo21151210,5
Toronto1215810,5
Stockholm20251711
London1310811
København17121111
Chicago1222911,5
Kilde: Prices and Earnings 2009, USB
Her må de jobbe mest for iPoden
By1 Big Mac
i minutter
1 kj. brød
i minutter
1 kg. ris
i minutter
En iPod nano 8GB
i timer
Mumbai611737177
Nairobi1583949160
Manila888438128,5
Delhi492058122,5
Kairo824820105
Buenos Aires57363499
Caracas126701497
Mexico City129774195
Jakarta136804793
Lima58312386,5