Hvor mye får du egentlig for pengene når du handler? Det er lett å la seg lure. Foto: Per Ervland
Hvor mye får du egentlig for pengene når du handler? Det er lett å la seg lure. Foto: Per ErvlandVis mer

Kaviar dobbelt så dyrt som indrefilet

Å kjøpe smått koster flesk.

Dagligvareprodusentene pakker inn varene i små og store forpakninger for å tilfredsstille flest mulig kunder. At smått er dyrere, er ingen overraskelse, men Forbrukerrådet har også avdekket det motsatte. I noen tilfeller betaler du mer per kilo om du kjøper stort.

Det er kjent for de fleste at store pakninger som regel gir mer for pengene, mens små praktiske forpakninger gjerne ikke er like lønnsomt. Men er du klar over at kiloprisen på de minste kaviartubene er like høy som prisen for to kilo indrefilet av svin?

Forbrukerrådet har avdekket at de små dagligvarene ikke bare var litt dyrere, men i mange tilfeller var ekstremt mye dyrere. Samtidig kan du bli lurt til å tro du handler billig hvis du handler i store kvanta.

Her bryter matbutikkene loven

Her blir smått veldig dyrt:

Stabburet Leverpostei (gul boks):
PakningPrisKilopris
200 gram14,5072,50
100 gram8,9089
22 gram (porsjonspakning x6)20,90158,33
Prisene er fra ICA Supermarked
Tine skogsbæryoghurt
PakningPrisLiterpris
1/2-litersbeger13,9027,80
157 ml porsjonsboks7,9045,14
Prisene er fra ICA Supermarked
Mills kaviar
PakningPrisKilopris
Kaviartube 190 gram22,50118,42
12 gram (porsjonstuber x 6)18,90315
Prisene er fra ICA Supermarked












Handler du porsjonspakninger med kaviar, betaler du altså 315 kroner per kilo. For den prisen får du to kilo indrefilet av svin i den samme butikken.

Vi bruker 13.286 kroner på brus og godteri - per person!

Bakvendtland?

Men så kommer kanskje de mest interessante funnene, nemlig pakningene der store kvanta viser seg å koste mer - per kilo. Hvis du for eksempel skal kjøpe Idun ketsjup på ICA, bør du holde tunga rett i munnen. Den lille flasken på 540 gram koster 22,04 kroner per kilo. Den store familieflasken på 870 gram koster derimot 28,16 kroner per kilo.

Du betaler altså seks kroner mer per kilo, du får en mer upraktisk flaske, og butikken har fått solgt deg mer ketsjup.

ICA-ansatte Forbruker-rapporten har snakket med, bekrefter at dette er et fenomen de stadig ser. Bjørnar Mickelson i informasjonsavdelingen til ICA kunne, etter å ha sjekket internt, forklare den ulogiske prisen.

– Vi selger tre ganger mer av den lille Idun-ketsjupen, og på denne varen er det hard konkurranse, forklarer han.

– Men dere er jo klar over at folk tror størst innpakning gir lavest kilopris?

– Det er vi klar over, og derfor oppgir vi også kiloprisen, sier Mickelson.

Kvantumsbløff på SmartClub

Her blir store pakninger dyrest:

Idun ketsjup
PakningPrisKilopris
Flaske, 540 gram11,9022,04
Familieflaske, 870 gram24,5028,16
Prisene er fra ICA Supermarked


Blenda Sensitive vaskemiddel
PakningPrisKilopris
Vanlig pakning, 1,4 kg47,9034,90
Familiepakning, 2 kg78,9039,45
Priser fra ICA Supermarked




Kjøper du en stor flaske ketjsup, betaler du altså seks kroner mer per kilo, og du betaler fem kroner mer per kilo dersom du går for familiepakningen med vaskemiddel.

DinSide følger nøye med på dagligvarebransjen. Nordmenn bruker stadig mer penger på mat og drikke, men butikkene er langt fra flinke nok med å prise varene sine

Her kan du til en hver tid følge med på hva vi skriver om dagligvarer.

DinSide testet nylig First Price-produktene mot originalproduktene: Smaker du forskjell?

Er det noe du irriterer deg over med dagligvarebransjen? Tips oss på [email protected]