Nei, kilosprisen for stjernebacon på Ica Supermarked er ikke 186 kroner. Prisen du betaler i kassen er 229 kroner per kilo.
Nei, kilosprisen for stjernebacon på Ica Supermarked er ikke 186 kroner. Prisen du betaler i kassen er 229 kroner per kilo.Vis mer

Ikke la deg lure av prislappen

Dårlig prismerking er fortsatt et problem i butikkene.

Denne uken publiserte DinSide en ny matvarepristest. Gjennom våre omfattende pristester ser vi gang på gang at prisene på merkelappene ikke stemmer overens med prisen en betaler i kassen. Dette var også tilfelle denne gangen.

23 prosent dyrere enn på prislappen

Det verste eksemplet vi fant var på Ica Supermarked. Der annonserer de Gilde Stjernebacon for 186 kroner per kilo. Denne prisen virker mistenkelig lav, med tanke på at konkurrerende butikker selger den samme type bacon for mellom 210-230 kroner kiloen.

Og prisen er for god til å være sann. For dersom en tar en titt på pakken ser en at den virkelige kiloprisen er 229 kroner kiloen - altså over 23 prosent mer enn det som er opplyst på merkelappen.


Vi har sjekket to forskjellige Ica Supermarked, og begge butikkene annonserer Stjernebacon til 186 kroner per kilo, mens begge butikkene selger produktet for 229 kroner kiloen. Vi har dessuten sjekket prisen i kassen, for å dobbeltsjekke at det er prisen på pakken og ikke prislappen som er gjeldende.

- Beklagelig glipp

Informasjonsrådgiver Bjørnar Mickelson i Ica Norge beklager at kundene har betalt for mye for varen i butikkene.

- Dette er rett og slett en glipp, der vi har vært for dårlige til å skifte priser. Det er beklagelig, sier Mickelson, som forteller at butikkene nå har fått beskjed om å oppdatere prisene.

Bjørnar Mickelson, Ica Norge Foto: Jeanette Landfald Bækkevold Vis mer


Mickelson forsikrer også at det ikke skal være noe problem å melde fra om mangelfull prismerking.

- Si fra til butikken med en gang, ta med kvittering, så rydder vi opp på best mulig måte.

Michelson forklarer at det enkelte ganger kan være utfordrende å oppdatere prisene på alle produktene i butikken.

- Dette er noe alle kjedene sliter med, det er ofte 700-800 priser som byttes hver uke, og da er det fort gjort å overse et par priser. Det vil vi beklage overfor kundene. det skal ikke være sånn, og vi jobber hele tiden med å bli bedre, sier Mickelson til DinSide.

LES OGSÅ: Denne dingsen kan løse problemet med prismerking

Send klage

Juridisk seniorrådgiver Bernhard Vigen i Forbrukerombudet har tidligere uttalt at butikkenes prismerking er et problem.

- Vi får inn en del klager, og vi har inntrykk av at bransjens prismerking er for dårlig. Vi ser alvorlig på det, for mangelfull prismerking er ikke i tråd med regelverket. Sånn skal det ikke være, sa Vigen til DinSide tidligere i vår.

Det klare rådet fra Forbrukerombudet er å ikke godta dårlig prismerking. Først bør du ta opp prismerkingen med butikken. Hvis dette ikke skulle lede frem, kan du sende en klage til Forbrukerombudet.

- Mange ganger handler det om små beløp, og da vegrer folk seg for å klage. Om det dreier seg om et par kroner er det nok en høy terskel for å si fra. Men forbrukerne bør klage. Enten rett til butikken, til kjeden eller til oss, slik at de kan bidra til at bransjen skjerper seg, sier Vigen.

Småpenger

Vigen i Forbrukerrådet har rett. Vår gjennomgang av prismerkingen i de forskjellige butikkene, viser at avvikene stort sett dreier seg om småpenger. Men små og gjentatte prisavvik kan bli dyrt for deg som forbruker.

I tabellen under kan du se noen av prisavvikene DinSide fant på vår gjennomgang av syv store butikker i osloområdet. Prisdifferanser som ikke kommer kunden til gode er merket med rød skrift.

ButikkVareKvitteringHylleprisDifferanse
Rema 1000Poteter13,5012,001,50
Rema 1000Maarud potetgull22,0018,503,50
RimiPoteter11,907,504,40
Coop PrixMaarud potetgull21,9019,902,00
Coop MegaCola Zero 0,5 liter13,9012,901,00
Ica SupermarkedStjernebacon229,00186,0043,00
Ica SupermarkedKneippbrød5,904,901,00
MenyJarlsbergost46,9044,902,00
MenyPizzaost34,9033,901,00
KiwiSopps spaghetti11,4011,90-0,50
RimiGrønne epler9,9017,90-8,00
MenyMeierienes appelsinjuice18,9019,90-1,00
MenyKyllingfilet54,9059,00-4,10


Men - hvor er prisen?

Alle varer skal merkes med pris, automatkortene inkludert. Likevel har butikkene lenge syndet på dette området. Foto: Kim Jansson Vis mer


Feilprising er bare ett problem som vi stadig ser i butikkene. Et annet relativt stort problem er at prisopplysningene mangler helt.

Forbrukerombudet har gang på gang gått ut og sagt at alle varer i butikk skal merkes med pris, alt annet er et klart brudd på markedsføringsloven.

Tidligere har det blant annet vært oppsiktsvekkende dårlig prismerking av sigaretter og snus, og andre varer som typisk blir plassert nær kassene. Etter at DinSide rettet søkelyset mot problematikken før jul i fjor, har flere butikker lovet å skjerpe rutinene. Etter dette har flere butikker satt opp plakater med prisinformasjon for produktene.

Fra nyttår skal riktignok alle tobakksvarer plasseres under disk. Hvordan de forskjellige kjedene løser dette, og hvordan de vil informere om pris, gjenstår å se.

Matbutikker

Hvilken butikk foretrekker du? (Avsluttet)
Rema 1000(41%) 4001
Kiwi(16%) 1592
Meny(11%) 1048
Coop Mega(5%) 511
Coop Prix(5%) 478
Ultra(5%) 439
Andre(4%) 403
Ica Supermarked(4%) 397
Spar(3%) 300
Rimi(3%) 269
Bunnpris(2%) 195
Joker(1%) 92
Avstvemningen er ikke styrt og reflekterer kun lesernes egne meninger.