Du får i deg færre kalorier om du drikker pils fremfor juice ... Foto: Colourbox
Du får i deg færre kalorier om du drikker pils fremfor juice ... Foto: ColourboxVis mer

Hva blir du tjukkest av?

Juice eller øl?

Dersom pilsen har fått hedersplassen i kjøleskapet i påvente av helgen, vil du kanskje bli glade over å høre at det faktisk er juicen som vil gjøre deg fetest, i sammenlikningen juice versus øl.

Jenter får også ølmage

Mens pils med 4,7 volumprosent inneholder cirka 160 kilojoule (kJ) per 100 gram, inneholder appelsinjuice og eplemost cirka 180 kJ per 100 gram. Sett ut i fra et kalorisynspunkt, burde du dermed gi mer plass til pilsen og mindre plass til juicen i kjøleskapet ditt.

Pilsen er også det kalorifattigere valget enn brus, husholdningssaft, solbærsaft, eplenektar, hvitvin, hetvin, rødvin og brennevin ...

Du drikker ikke litervis med juice ...

Men det er ikke bare å bunkre opp med pils og føle seg som verdens sunneste - så enkelt er det selvsagt ikke.

Ifølge Anja Biltoft-Jensen, kostvaneforsker på DTU Fødevareinstituttet i Danmark, må man også ta mengden med i betraktningen.

- Dersom man åpner en øl med kullsyre i, drikker man som regel hele, det vil si 330 milliliter. Et typisk glass juice er på 180 milliliter, så du vil som regel ende med å få mere energi fra ølen enn juicen, uttaler forskeren til det danske magasinet Videnskab.dk.

Sjekk ditt kalorikonsum

Vi har sett på hvilke drikkevarer som gir deg flest og færrest kalorier. Sjekk selv hva helgedrikken din vil gi deg av ekstra kalorier. Kanskje kan du velge et annet og mindre kaloririkt alternativ?

(Næringsinnhold per 100 g.)
DrikkeEnergi kJVit B1 (mg)Vit B2 (mg)Vit C (mg)Kalium (mg)
Brus, kunstig søtet0000-
Vann mend kullsyre0000-
Kaffe, trakter/kokt200054
Te, svart500037
Øl, alkoholfritt7400,03020
Lettøl10600,03025
Vin, alkoholfri122000-
Appelsinsaft, drikkeferdig1440,010324
Pils, 4,7 %16300,05040
Solbærsirup, drikkeferdig170001839
Brus med sukker1700000
Eplenektar1790,010,02760
Eplemost1810,020,201119
Appelsinjuice1820,080,0230186
Druejuice19800,01055
Hvitvin, tørr, 12 %27900,01065
Rødvin, 12 %29200,010110
Hetvin, 15 %390000-
Brennevin, 40 %1008000-
Likør, 35 %1293000-
Brennevin, 60 %1511000-
Informasjonen er hentet fra Matvaretabellen hos Mattilsynet, matportalen.no. Dette er kun noen av vitaminene og mineralene for de ulike drikkene, for en mer utfyllende liste kan du gå til matportalen.no/matvaretabellen


Test deg selv: Drikker du deg fet?

Sunnere med juice

Det er også mer til drikke enn kalorier og konsumert mengde. Det er sunnhetsaspektet også. Ifølge Biltoft-Jensen bør du velge juicen fordi den har et høyere vitamin- og mineralinnhold, enn hva ølen har. Et annet pre med juicen fremfor ølen, er selvsagt også at den ikke inneholder de skadelige alkoholstoffene som pilsen gjør.

Alkohol krymper hjernen din

- Det er litt b-vitaminer i pilsen, men det er ingenting å skrive hjem om, uttaler Biltoft-Jensen til Videnskab.dk

Sjekk selv hva du får av vitaminer i tabellen ovenfor.