Dyrere bilferie enn i fjor, men om du velger riktig land slipper du likevel grisebillig. Her er drivstoffprisene. Foto: colourbox.com
Dyrere bilferie enn i fjor, men om du velger riktig land slipper du likevel grisebillig. Her er drivstoffprisene. Foto: colourbox.comVis mer

Her tanker du billigst i sommer

Norsk drivstoff er dyrt, men ikke dyrest.

Kjøre på bilferie i Europa i sommer? Da skal du vite at du slipper billigst unna om legger ut på veien i skatteparadiser som Jersey og Guernsey (under 4 per liter diesel!), og flere av landene i den tidligere Østblokken. (under 9 kroner for diesel og enkelte også for bensin).

Kjøre i Norge? Her fyller du før helgen, prisoversikter på bensin og diesel fra norske stasjoner.

Norge ikke dyrest

Men om du tror at alle land i Europa kan supplere billigere drivstoff enn du får på norske stasjoner, viser tallene fra NAF en annen virkelighet. Nederland er for eksempel dyrere på bensin, mens både Danmark og Finland er på nivå med norske priser. Svenske bensinstasjoner er imidlertid godt under norsk prisnivå i snitt.

(Drivstoffpriser fra aktuelle ferieland, omregnet til norske kroner)
Land95 oktan98 oktanDiesel
Bulgaria9,2610,098,52
Danmark12,3312,7410,57
Estland8,048,337,72
Finland12,3412,649,17
Frankrike11,6611,959,36
Hellas9,4511,239,12
Italia11,7912,6410,71
Kroatia8,758,998,17
Nederland13,1313,659,78
Polen8,859,337,42
Portugal11,5112,319,00
Spania9,2310,238,69
Storbritannia11,0511,7411,22
Jersey4,74-3,88
Sverige10,7611,1010,08
Tyskland11,7812,469,82
Norge12,6512,9511,50
Kilde: NAF, sist oppdatert 2.7.09


Her er hele prislisten fra NAF

Avgiftsforskjeller

Hovedårsaken til prisforskjellene er store variasjoner i avgiftsnivå, i tillegg til levekostnader og inntektsnivå forøvrig i de ulike landene. Dyrere euro, gir deg dessuten høyere drivstoffutgifter på årets Europa-ferie, sammenlignet med fjorårets.

Ta høyde for at bensinen kan bli dyr i sommer