HER ER FRUKT OG GRØNT BILLIGST: Rema er billigst uten rabatt, Kiwi er billigst med rabatt - og Extra er dyrest både med og uten medlemsbonus - mest på grunn av en ananas ... Foto: Ole Petter Baugerød Stokke
HER ER FRUKT OG GRØNT BILLIGST: Rema er billigst uten rabatt, Kiwi er billigst med rabatt - og Extra er dyrest både med og uten medlemsbonus - mest på grunn av en ananas ... Foto: Ole Petter Baugerød StokkeVis mer

Pristest frukt og grønt mars 2017

Her får du billigst frukt og grønt

Vi har sjekket prisene på frukt og grønt. Hvor det lønner seg å handle, avhenger av om du er medlem eller ikke ...

Det er mye du kan gjøre for å kutte matbudsjettet: Du kan velge butikkenes egne produkter i stedet for merkevarer, du kan velge riktig størrelse på forpakningen og du kan handle varer som snart går ut på dato.

Du kan også sjekke ut butikkene som har spesialisert seg på nettopp varer som snart går ut på dato eller som selger unna sesongvarer og annet som butikkene ikke lenger vil ha i butikkhyllene.

Og du kan være prisbevisst i forhold til hvilken butikkjede du handler i.

I januar lanserte Rema 1000 medlemsklubben Æ, som blant annet omfatter 10 prosent rabatt på frukt og grønt. Dinside prissjekket frukt og grønt hos de tre billigkjedene som kniver om å være billigst i januar, rett etter at Rema lanserte Æ. Da var Rema dyrest, både med og uten rabatt, mens Extra var billigst.

Nå har vi igjen sjekket prisene på frukt og grønt hos de tre lavpriskonkurrentene, og som du kan se av prisene nedenfor:

Nå er Rema billigst uten rabatt og Kiwi billigst med rabatt.

Extra er dyrest, både med og uten rabatt. Og det skyldes i hovedsak en ananas ...

KIWI VINNER MED RABATT: Kiwi er billigst når vi trekker fra bonus ved bruk av Trumf og Kiwi Pluss. Men uten rabatter er det Rema som er billigst. Foto: Hanna Sikkeland Vis mer

Kiwi er billigst: Her er prisene

Vi har sjekket prisene på frukt og grønt hos de tre billigkjedene som kniver om å være billigst: Rema 1000, Extra og Kiwi.

Her er prisene, og du kan se summen med og uten rabatt nederst i artikkelen.

Legg merke til prisen på ananas, som er det som i stor grad feller Extra i denne pristesten:

Mens Rema og Kiwi har stykk-pris på ananas, kjører Extra med kilospris, noe som resulteter i at vi må ut med 36 kroner for ananasen, mens vi betaler 21,90 per stykk hos Kiwi og 24,90 per stykk hos Rema.

Vare Rema Extra Kiwi
Agurk, stk16,9016,9016,90
Isbergsalat, stk17,9017,9017,90
Tomat, kg29,9029,9029,90
Lilla druer, 500g19,9019,9019,40
Pink Lady epler 6-pk34,9034,9034,90
Ananas*24,9035,7421,90
Champignon, kg38,7038,7038,70
Bananer, kg22,9021,9023,90
Potet, løsvekt kg14,9014,9014,90
Appelsin i løsvekt, kg14,9014,9019,90
Paprika rød, kg44,9044,9044,90
Totalt, uten rabatt280,70290,54283,20
Totalt, med rabatt252,63255,68240,72

*Ananas: Ananas: Stk-pris hos Rema og Kiwi, kg-pris hos Extra (21,90/kg)

DIREKTE KASSARABATT: Rema gir deg rabatten som fratrekk direkte i kassa ved betaling, mens Coop og Trumf legger rabatten som en bonus på medlemskontoen din; penger du selv må sørge for å ta ut. Foto: Hanna Sikkeland Vis mer

Dette er rabattene: Fra 10 til 15 prosent

Alle tre kjedebutikkene har rabatter på frukt og grønt.

Rema har fått endel pepper etter innføringen av medlemsklubben Æ, som blant annet omfatter 10 prosent medlemsrabatt på all frukt og grønt.

Til å begynne med var det ikke all frukt og grønt som var omfattet av rabatten, noe som var mildt sagt forvirrende.

Men de endret vilkårene ganske raskt, og du får nå 10 prosent medlemsrabatt på all frukt og grønt hos Rema.

Extra (og Coop OBS!) gir 11 prosent medlemsbonus på frukt og grønt til Coop-medlemmer som bruker Coop-appen. I tillegg får du 1 prosent bonus på alle varer, som kommer i tillegg, slik at du totalt sett får 12 prosent medlemsbonus på frukt og grønt hos Extra.

Kiwi gir også medlemsbonus på frukt og grønt til alle med Trumf-medlemskap OG Kiwi Pluss: Du får 15 prosent bonus på fersk frukt og grønt.

Direkte kassarabatt vs. medlemsbonus på konto

Det er også forskjell på hvordan meldemsrabattene eller -bonusene fungerer:

Mens Rema gir en direkte rabatt som trekkes fra før du skal betale i kassen, er rabatten en bonus som settes inn på din medlemskonto hos Trumf/Kiwi og Coop. Denne bonusen kan du så overføre til din egen konto fra din konto-side hos Trumf eller Coop.

Les også:

4 ting du må vite om hva kundeklubbene vet om deg

Frukt og grønt er også billig i Sverige

Derfor får du norske matvarer til under halv pris i Sverige