BILLIGST I BULGARIA: Sunny Beach er sommerens billigste badedestinasjon i en fersk prisundersøkelse fra britiske Post Office. Der kan du kutte kostnadene til mat og drikke med mer enn to tredjedeler, sammenliknet med dyreste destinasjon i prissjekken; Ibiza i Spania. Foto: Shutterstock/NTB Scanpix
BILLIGST I BULGARIA: Sunny Beach er sommerens billigste badedestinasjon i en fersk prisundersøkelse fra britiske Post Office. Der kan du kutte kostnadene til mat og drikke med mer enn to tredjedeler, sammenliknet med dyreste destinasjon i prissjekken; Ibiza i Spania. Foto: Shutterstock/NTB ScanpixVis mer

Billig sydentur 2017:

Her er ferien billigst

Bulgaria er det desidert rimeligste reisemålet i sommer.

Foretrekker du byferie til storbyer som London - eller er du mer badeferietypen som helst slanger deg på en sandstrand på Kanariøyene eller andre hyggelige steder?

Er du av sistnevnte type og ennå ikke har bestemt deg for hvor årets badeferie skal gå, bør du ta en kikk på denne prisundersøkelsen fra britiske Post Office. Det er nemlig ingen av de mest populære sommerferielandene for norske badeturister som er billigst - men et av de mest populære er faktisk dyrest!

De mest populære ferielandene for norske sommerturister er ifølge de siste statistikkene vi har fått fra reise- og charterbyråene Hellas, Spania og Kroatia.

Ifølge Post Office, har prisene i Bulgaria stupt - og de kårer Sunny Beach til det billigste badeferiestedet i Europa i sommer.

Kroatia er blant de dyreste ferielandene du kan velge - men der er det også store prisforskjeller - så du kan finne rimelige destinasjoner også der.

Her er det billigst

Sunny Beach i Bulgaria er stedet du ifølge prisundersøkelsen til Post Office får mest for pengene i sommer.

De har undersøkt prisene på typiske turisutgifter som mat, drikke og solkrem.

Med i handlekurven er 2-retters lunsj for to; 3-retters middag for to inkludert en flaske vin; 1,5-litersflaske vann, solkrem og insektsmiddel på supermarked; kaffekopp, lokalt øl, cola og et glass vin på café eller bar - samt en britisk avis.

Du kan se prisen for enkeltvarene samt totalprisen for den samme handlekurven på de ulike badestedene i tabellen nedenfor.

DYREST PÅ IBIZA: Her må du regne med ganske mye mer i lommepenger, enn på de rimeligste feriedestinasjonene. Bulgaria er billigst, men du kan halvere kostnadene til mat og drikke bare ved å se mot Portugal i stedet for hit, til Ibiza. Foto: Shutterstock/NTB Scanpix Vis mer

Her er høydepunktene:

#1: Billigst: Sunny Beach, Bulgaria: Totalprisen er 37 pund - 389 norske kroner

#2: Nest billigst: Algarve i Portugal: Totalpris 58 pund, som er 609 norske kroner

#3: Dyrest: Ibiza, Spania: Der må du ut med 131 pund for samme handlekurv

#4: Dyrt også i Nice, Frankrike: Totalpris er 117 pund - 1.229 norske kroner

#5: Prisforskjeller for norgesfavoritten Hellas: Totalpris fra 81 til 90 pund, som tilsvarer 851 til 945 kroner - her er det altså prisforskjeller ut fra hvilken øy du velger. Kreta er billigst og Korfu er dyrest, av de greske øyene i pristesten.

#6: Billigst i Spania: Ibiza er dyrest av de spanske destinasjonene, men du kan gjøre det billig på spansk også: Costa del Sol er billig, med totalpris på 61 pund - 641 norske kroner.

#7: Pass på prisforskjellene i Kroatia: Zadar er blant de dyreste destinasjonene i pristesten, med en totalpris på 109 pund, 1.145 kroner - men velger du Porec i stedet slipper du unna med en totalpris på 79 pund, eller 830 kroner.

Dette koster det å spise og drikke på ferien

Her kan du se prisene på hva det koster å spise og drikke på de ulike badestedene som er med i prisundersøkelsen til Post Office.

Vi har regnet om prisene til norske kroner etter en kurs på 1 pund = 10,5 norske kroner, som er månedsgjennomsnittet for mars 2017 ifølge Norges Bank.

Sted Land Sol-krem Cola Øl Lunsj Midd-ag Tot.
Sunny BeachBulgaria3910759205392
AlgarvePortugal821211138275613
Costa del SolSpania451118182300637
MarmarisTyrkia83172472429715
PaphosKypros651924183348780
Costa BlancaSpania1341523165339793
PorecKroatia772223180398830
LimassolKypros991828192354839
KretaHellas622023220431859
ZanteHellas831414110440865
KefaloniaHellas391837220449885
MallorcaSpania1092328202445934
KorfuHellas832332257404946
SliemaMalta11617232934491001
Lisboa/kystPortugal6418182755041043
ZadarKroatia9619192576031143
NiceFrankrike9232322846311225
SorrentoItalia9218232756881244
IbizaSpania16523323126881376

Om prisene: Prisene i tabellen er i norske kroner. Den fullstendige prisoversikten inneholder i tillegg priser på vin, vann, aviser og insektsmiddel. Det har vi ikke tatt med her - men dette inngår i totalprisen - så totalprisen vil ikke være kun de oppgitte prisene i denne tabellen.

Prisen for lunsj er 2-retters måltid for to personer. Prisen for middag er 3-reters måltid for to personer, inkludert en flaske husets vin. Prisen på øl er en flaske lokalbrygget øl, og prisen på Cola er en boks 0,33 Coca cola.