Gule priser i påsken

Vi sparte 447 kroner på å velge billigste matbutikk. Av Kim Jansson, Hanne Maria Breivik og Karoline Brubæk

Påsken er rett rundt hjørnet, og det er på tide å pakke sekken med Kvikk Lunsj, Solo, pølser og pils, og rette snuta mot påskeferien.

Men ferie og moro kan koste dyrt, i hvert fall om du handler i en dyr matvarebutikk. DinSide Økonomi har tatt prisjekken for deg, og funnet ut hvor mye det koster å handle typiske påskeferievarer i ni butikker fra de store matvarekjedene. Resultatet var like gult som påskekyllingen selv.

Hvilken matbutikk foretrekker du? Si din mening nederst!

Gult er billigst

Mulig det er fordi det er påske, men testen vår avslører i hvert fall at de gule prisene til Coop Prix er de aller laveste. Handlekurven på Coop Prix var 447 kroner billigere enn den dyreste handlekurven, og 99 kroner billigere enn gjennomsnittet.

Coop Prix slår Rema 1000 på målstreken. Bare to kroner skiller de to butikkene fra hverandre. Deretter er det cirka 40 kroner opp til Bunnpris, som er den tredje billigste butikken i vår test.

Dyrest i klassen er Rett Hjem, en butikk hvor du kan bestille matvarer hjem til deg. Hadde vi tatt vekk prisen på frakt, drøyt hundre kroner, ville Rett Hjem fortsatt vært betydelig dyrere enn de andre matvarekjedene. Så med mindre du absolutt ikke har mulighet til å gå i butikken selv, er nok nett-matbutikken sistevalg om denne prissammenlikningen er representativ for det generelle prisnivået.

Søylediagrammet viser totalprisen for utvalgte varer i DinSides påske-handlekurv. Coop Prix og Rema 1000 er billigst, mens Joker og Rett Hjem er dyrest. Klikk på grafikken for spesifisert pristabell.
Foto: Colourbox.com / Grafikk: Kim Jansson
Vis mer



Hvis vi tar vekk nettbutikken Rett Hjem fra sammenlikningen, og bare konsentrerer oss om de vanlige matbutikkene, er Joker den desidert dyreste. Vår handlekurv kostet 186 kroner mer på Joker enn den gjorde på Coop Prix. Joker var dyrest på veldig mange av matvarene, og hele 130 kroner dyrere enn gjennomsnittet.

 Toro VaffelmixFreia FruktnøttRingnes Solo
Rett hjem20,2232,4819,90
Ica Nær15,9016,9010,14
Meny15,5024,9016,90
Joker17,9026,9020,50
Coop Prix14,5024,0014,50
Rema 100015,0023,9013,00
Rimi13,5023,5015,00
Bunnpris15,9019,907,90
Kiwi14,4024,9013,90


Dyr bordekning

Skal du ha et ordentlig påskemåltid, trenger du gule servietter. Og disse varierer kraftig i pris. I den billigste butikken (Coop Prix) koster en 50-pakning med servietter bare 11,93 kroner. På Joker betaler du nesten fem ganger den prisen, 47,50 kroner, for tilsvarende produkt.

Serviettene er bare ett eksempel på prisforskjellene i dagligvarebutikkene. Og som du kan se av tabellen til venstre finnes det flere.

Vaffelmiks fra Toro koster 13,50 kroner på Rimi, mens du må ut med 20,22 kroner hvis du bestiller gjennom Rett Hjem. En sjokoladeplate type Freia Fruktnøtt koster på tilbud bare 16,90 på Ica, noe som en tier dyrere på Joker. En flaske Solo får du for 7,90 på Bunnpris, mens du må ut med 20,50 kroner på Joker.

Se fullstendig pristabell her.

Prisene er hentet inn uke 10 og 11 i 2008. Så langt det er mulig har vi valgt varer av samme merke og samme størrelse. I de få tilfellene butikken har manglet et merke som de andre butikkene har hatt, har vi funnet et tilsvarende produkt.

De produktene som har forskjellige størrelsesforhold er priskorrigert, slik at de kan sammenliknes med hverandre, men det kan være at "kvantumsrabatter" for store pakker ikke gir et helt rettferdig bilde for enkelte av produktene.

DinSide tar forbehold butikkens eventuelle feilmerking eller endring av priser. Det kan også være lokale variasjoner fra butikk til butikk i en kjede - det er det ikke tatt høyde for i denne pristesten, som er utført i butikker i Oslo-området.

Foto: Kim Jansson Vis mer


Billigmerker

I denne pristesten har vi i størst mulig grad valgt å prissjekke merkevarer. Det vil si at billigmerker som FirstPrice og EuroShopper ikke er tatt med i regnestykkene. Hadde vi gjort det, hadde antagelig totalsummen vært betydelig lavere, selv om vi har valgt å plukke billigst mulig vare der det er mulig (for eksempel når det gjelder poteter, servietter og kjøttdeig.)

For da DinSide sjekket prisene på billigvarer og merkevarer i fjor, fant vi ut at billigvarene kostet i snitt halvparten av merkevarene.

Pristest: Billigvarer mot merkevarer

Vi gjorde også en smakstest av forskjellige produkter, og kom fram til at billigmerkene er bedre enn sitt rykte.

Smakstest: Billigmerker mot merkevarer

AKTUELT: