GODT, MEN: Popcorn, bananchips og Long Island Ice Tea er ikke noe for deg som passer på linjene. Foto: Panther Media
GODT, MEN: Popcorn, bananchips og Long Island Ice Tea er ikke noe for deg som passer på linjene. Foto: Panther MediaVis mer

Disse matvarene lurer deg

Dette er ikke sunt, dessverre.

Dersom du prøver å gå ned et par kilo før den o' store sommerferien, kan det være greit å ha dette i minne.

Selv om noe høres sunt ut, for eksempel matvarer som begynner med «light» eller har et tilsynelatene magert navn, trenger innholdet nødvendigvis ikke å være det. Her er åtte ting du bør være klar over:

1. Long Island Ice tea

Du står i baren og skal finne noe lett å drikke i sommervarmen. En Long Island Icetea høres jo sunt og forfriskende ut?

Styr unna, i hvert fall hvis du vil spare kalorier. Den inneholder nemlig 520 kalorier per drink. Så da er det bare å spørre seg selv, er den virkelig verdt det?

LES OGSÅ: Fetende drinker

2. Bananchips

Frukt er alltid sunt, eller? Dessverre er ikke bananchips, altså tørket banan, noe som kan dekke de berømte « 5 om dagen». Cirka 30 gram med bananchips inneholder nemlig 145 kalorier, 9 gram fett og 8 gram mettet fett. Nesten det samme som en hamburger, skriver WebMD. Spis heller en vanlig banan i stedet.

LES OGSÅ: Unngå kalorismellen

3. Lettmelk

Næringsinnhold i melk per 100 gram
MelkKcalProteinFettKarbohydrater
Helmelk663,23,94,6
Lettmelk 1,5%463,31,54,7
Skummet melk333,30,14,8
Lettmelk, ekstra lett383,30.74,6
Opplysningene er hentet fra Matvareguiden.no og Kalorier-i.no

Lettmelk høres jo sunnere ut enn skummet melk med tanke på at den har ordet «lett» foran seg, men faktummet er at du sparer 13 kalorier per 100 gram dersom du velger skummet melk. Lettmelk inneholder også 1,4 gram mer fett enn skummet melk.

LES OGSÅ: Du blir feit på jobben

4. Cæsar salat

Det heter jo salat, og da må det vel være sunt? Feil. Bare en liten bolle med Cæsar salat inneholder mellom 300-400 kalorier og 30 gram fett takket være dressingen, ifølge WebMD.

LES OGSÅ: Big Mac sunnere enn salat

5. Grillpølser av kalkun

Tror du at kalkun er det magreste du kan spise av grillpølser? Vel, der tok du feil. Dersom du vil spare på både kalorier og fett bør du heller velge de magre pølsevariantene.

KalkunpølseKcalFettProteinKarbohydrater
Prior grillpølse, kylling og kalkun17612116
Grillpølse, kalkun og kylling19313,412,74,9
Grillpølse2351910,65,4
Gilde Grillpølse22518106
Gilde Go og mager Grillpølse uten melk145910,56
Grillpølse med mindre fett15910,911,24
Vita hjertego' grillpølser1506116
Opplysningene er hentet fra Matvareguiden.no


LES OGSÅ: Pølser er ikke bra for hjertet

6. Lettmajones

Lettmajones inneholder 30 prosent mindre fett enn vanlig majones, men det er likevel et produkt som inneholder svært mye fett.

MajonesKcalFettProteinKarbohydrater
Majones, lett, 50% fett47049.000,76,1
Majones, lett, 40% fett40141.20.76,9
Majones, ekte735801.22,5
Opplysningene er hentet fra Matvareguiden.no


LES OGSÅ: Sliter du med søthunger?l

7. Mikropopcorn

Er du saltsyk, men velger mikropopcorn i stedet for vanlig popkorn fordi det er mye sunnere? Vær klar over at det inneholder nesten 500 kalorier per 100 gram, i tillegg til at fettinnholdet er mye høyere.

Mikro popcornKcalFettProteinKarbohydrater
Popcorn, poppet i mikroovn47122.39.450.7
Popcorn, poppet i soyaolje42614.710.755.9
Popcorn, poppet, kjøpt412151251.7
Popcorn, poppet, uten fett3674.21262.8
Opplysningene er hentet fra Matvareguiden.no


LES OGSÅ: Denne drinken inneholder 2010 kcal

8. Kaffe latte

Mens en kopp svart kaffe inneholder null kalorier, kan en stor kaffe latte med H-melk inneholde hele 195 kcal (og 12 gram fett). Det er faktisk mer kalorier enn i en New Energy bar, som gir 190 kcal per sjokolade (og 7,1 gram fett).

Kalori- og fettinnhold: Forholdet er én del kaffe til fem deler melk.
* Enkel latte med helmelk: 195 kcal, 12 gram fett.
* Enkel latte med lettmelk: 135 kcal, 6 gram fett.
* Dobbel latte med helmelk: 175 kcal, 11 gram fett.
* Dobbel latte med lettmelk: 120 kcal, 5,5 gram fett.

Alle beregningene er gjort uten tilsatt sukker. Har du med en teskje sukker i kaffen (fem gram) gir det 20 kcal i tillegg. Les mer om kaffeverstingene i denne artikkelen på KK.no.