<b>Julaften om sommeren: </b>Det er en stor dag for gadgetfolket når det Netcom tirsdag offentliggjorde prisene på den nye iPhone 3GS.
Julaften om sommeren: Det er en stor dag for gadgetfolket når det Netcom tirsdag offentliggjorde prisene på den nye iPhone 3GS.Vis mer

Billigst med opplåsing

Du kjøper iPhone 3GS, betaler månedsavgiften men bruker et annet abonnement.

Det er ikke så lett å si hva den nye iPhone 3GS egentlig koster. Riktignok oppgir operatørene også minste kostnad det første året, inkludert abonnement. Men denne minste kostnaden forutsetter i mange tilfeller at du overhodet ikke bruker telefonen.

Så hva blir kostnaden om du også har et normalt forbruksmønster? Vi har sett på mobilkalkulatorene til Telepriser.no og DinSide.no og lagt inn et forbruk som ser slik ut:

  • Ti minutters samtaletid hver dag, med en gjennomsnittslengde på tre minutter
  • 70 prosent av samtalene til mobiltelefoner
  • Ti sms hver dag
  • 500 kb (1/2 mb) data nedlastet hver dag



De tre operatørene som så langt har avslørt prisene for de nye iPhonene på 16GB og 32GB er Netcom, Telenor og Chess. Alle operatørene tilbyr bare telefonen koblet til abonnementer med ett års bindingstid.

Prisen med overnevnte bruk for disse blir:

Pris inkludert bruk

Operatør Abonnement 16GB 3GS 32GB 3GS Bruk 16GB+bruk 32G+bruk
NetComFlexiTalk 1992.9993.8998.39811.39712.297
NetComiTalk Small1.7492.5499.01210.76111.561
NetComiTalk Medium6491.4499.43210.08110.881
NetComiTalk Large179011.98811.98912.778
NetComiConnect1.8992.9999.07210.97112.071
TelenorFriPrat2.2903.2908.31610.60611.606
TelenorFrihet2.2903.2907.1649.45410.454
TelenorFriTid2.69036.9010.45213.14214.142
Telenordjuice nonstop2.2903.2909.74412.03413.034
Telenordjuice complete2.6903.6909.15911.84912.849
Telenordjuice control3.5904.39011.06414.65415.454
TelenorSurfPrat XL179013.90913.91014.699
TelenorSurfPrat L6901.4909.72510.41511.215
TelenorSurfPrat M1.3902.1908.73510.12510.925
TelenorSuperPluss2.6903.69010.41613.10614.106
TelenorSuperKontroll3.5904.3909.98413.57414.374
ChessiTouch1.9492.6497.5249.47310.173


La oss si at vi i stedet sier opp avtalen den samme dagen som vi overtar telefonen, og skifter til abonnementet OneCall Faktura. Om kalkulatorer og regneark står oss bi, skulle dette abonnementet med bruksmønsteret ovenfor koste oss 3.351 kroner i året.

Vi har jo en tolvmånedersavtale med operatøren, og bryter vi denne må vi betale et avbruddsgebyr. Avbruddsgebyrene finnes på Netcoms nettsted og etter mye leting oså hos Telenor.

Avbruddsgebyrene for Netcoms iTalk-abonnementer er inkludert én måneds bruk, da Netcom visstnok krever kundene for "påbegynte måneder", selv om måneden er påbegynt bare med de minuttene det tar å si opp abonnementet (det spørs hva Forbrukerombudet mener om en slik praksis).

Pris med avbruddsgebyr og billigste operatør

Operatør Abonnement 16GB 32GB Avbrudd Billigste abo 16GB+brudd
+abo
32GB+brudd
+abo
NetComFlexiTalk 1992.99938993.2003.3519.55010.450
NetComiTalk Small1.74925494.1993.3519.29910.099
NetComiTalk Medium64914494.8993.3518.8999.699
NetComiTalk Large17905.5993.3518.9519.740
NetComiConnect1.89929993.9003.3519.15010.250
TelenorFriPrat2.2903.2902.4003.3518.0419.041
TelenorFrihet2.2903.2902.4003.3518.0419.041
TelenorFriTid2.6903.6902.4003.3518.4419.441
Telenordjuice nonstop2.2903.2902.4003.3518.0419.041
Telenordjuice complete2.6903.6902.4003.3518.4419.441
Telenordjuice control3.5904.3901.6003.3518.5419.341
TelenorSurfPrat XL17904.8003.3518.1528.941
TelenorSurfPrat L6901.4904.5003.3518.5419.341
TelenorSurfPrat M1.3902.1904.1003.3518.8419.641
TelenorSuperPluss2.6903.6902.4003.3518.4419.441
TelenorSuperKontroll3.5904.3902.4003.3519.34110.141
ChessiTouch1.9492.6493.2883.3518.5889.288


Konklusjonen er at det lønner seg å avbryte samtlige abonnementer. For et abonnement som dJuice control er det over 6.000 kroner å spare på å betale avbruddsgebyret med overnevnte bruksmønster. Også for flere andre abonnementer er det flere tusen kroner billigere å betale avbruddsgebyret.

Siden ditt bruksmønster kan avvike fra det vi har lagt inn i eksemplet, kan du jo se om du selv ville spare på bare å si opp avtalen med en gang du har telefonen i hånden og betale avbruddsgebyret.

Pris for telefon uten abonnement

OperatørAbonnement16GB 3GS32GB 3GSAvbrudd16GB+avbrudd32G+avbrudd
NetComFlexiTalk 1992.9993.8993.2006.1997.099
NetComiTalk Small1.7492.5494.1995.9486.748
NetComiTalk Medium6491.4494.8995.5486.348
NetComiTalk Large17905.5995.6006.389
NetComiConnect1.8992.9993.9005.7996.899
TelenorFriPrat2.2903.2902.4004.6905.690
TelenorFrihet2.2903.2902.4004.6905.690
TelenorFriTid2.6903.6902.4005.0906.090
Telenordjuice nonstop2.2903.2902.4004.6905.690
Telenordjuice complete2.6903.6902.4005.0906.090
Telenordjuice control3.5904.3901.6005.1905.990
TelenorSurfPrat XL17904.8004.8015.590
TelenorSurfPrat L6901.4904.5005.1905.990
TelenorSurfPrat M1.3902.1904.1005.4906.290
TelenorSuperPluss2.6903.6902.4005.0906.090
TelenorSuperKontroll3.5904.3902.4005.9906.790
ChessiTouch1.9492.6493.2885.2375.937


Mange har blitt forvirret av Telenors forretningsvilkår der de skriver at man kan få åpnet operatørlåsen for 600 kroner, fratrukket 40 kroner for hver måned som har gått av låsningstiden.

DinSide har vært i kontakt med Telenor og Netcom, og Telenor bekrefter at man slipper gebyr for opplåsning når man har kjøpt en subsidiert telefon med 12 måneders binding. Da låses telefonen opp gratis. Men man må stadig betale månedsgebyrene ut 12-månedersperioden eller betale avbruddsgebyret.

Men man kan altså bruke telefonen med en annen operatør.

DinSide beklager at vi tidligere har misforstått dette, uten at konklusjonen endres mye. Med unntak av et par produkter, er det stadig ikke lønnsomt å ha to abonnementer til telefonen.

Pris for iPhone 3GS med to abonnementer

Operatør Abonnement 16GB 32GB Måneds
-avgifter
Billigste
abo *)
16GB
32GB
NetComFlexiTalk 1992.9993.8998.3983.35114.74815.648
NetComiTalk Small1.7492.5499.0123.35114.11214.912
NetComiTalk Medium6491.4499.4323.35113.43214.232
NetComiTalk Large179011.9883.35115.34016.129
NetComiConnect1.89929999.0723.35114.32215.422
TelenorFriPrat2.2903.2904.7883.35110.42911.429
TelenorFrihet2.2903.2902.3883.3518.0299.029
TelenorFriTid2.6903.6903.5883.3519.62910.629
Telenordjuice nonstop2.2903.2903.5883.3519.22910.229
Telenordjuice complete2.6903.6901.5483.3517.5898.589
Telenordjuice control3.5904.3902.4003.3519.34110.141
TelenorSurfPrat XL179013.1883.35116.54017.329
TelenorSurfPrat L6901.4908.3883.35112.42913.229
TelenorSurfPrat M1.3902.1904.6683.3519.40910.209
TelenorSuperPluss2.6903.6901.5483.3517.5898.589
TelenorSuperKontroll3.5904.3903.6003.35110.54111.341
ChessiTouch1.9492.6492.3883.3517.6888.388


Konklusjon

Alle operatører bruker enten Telenors eller Netcoms nett. Begge disse nettene er gode nok for de fleste av oss, så det er derfor ingen tekniske grunner til ikke å velge billigste tilbyder.

Generelt sett er det billigst å betale avbruddsgebyret straks du får telefonen, og tegne et abonnement hos den operatøren hvor ditt bruksmønster blir billigst. For det bruksmønsteret vi benyttet i denne artikkelen, var OneCall Faktura billigst.

Men i de tilfellene der avbruddsgebyret er høyere enn summen av månedsavgiftene, er det bedre å beholde abonnementet, få låst opp telefonen og benytte et billigere abonnement på telefonen, gjerne fra en annen operatør.

Her er nyhetene i iPhone 3GS