Hundrelappene flyr fort hvis du tar ut penger i minibank i utlandet. Foto: Colourbox.com
Hundrelappene flyr fort hvis du tar ut penger i minibank i utlandet. Foto: Colourbox.comVis mer

Beste bank i sommer

Velger du de beste banktilbudene, får du maksimalt ut av feriebudsjettet.

Hvor mye tar banken seg betalt mens du er på ferie? Og hvor mye tar banken seg betalt der du er på ferie? Vi har sett på hvilke banker som tilbyr de beste betingelsene akkurat nå.

Flere under 3 prosent

Da Norges Bank satte ned renta ved forrige rentemøte, var det en del banker som avventet situasjonen, men nå ser vi at flere banker har kommet etter og justert ned boliglånsrentene ytterligere.

På boliglånsrenter innenfor 80 prosent av boligens verdi ser vi at det er de lokale og regionale bankene som nå leder an med beste rente. Flere tilbyr nå renter på 2-tallet. I våre eksempler nedenfor har vi denne gang sett på hvilke renter du får på lån til en bolig til 3 millioner kroner.

Dette er de beste i markedet akkurat nå:

Topp 5 - 60% belåningsgad (Prisene er på standardlån uten produktpakke.)
LeverandørProduktnavnNominell renteEffektiv rente
Din Bank (Sparebanken Øst)Boliglån 70%2,952,991
SkagerakDirektebank.noBoliglån inntil 70%2,942,998
Hjardal og Gransherad Sparebank60% - flytende rente2,953,033
Eiendomskreditt AS60% - flytende3,053,068
Strømmen Sparebank1 pr. innefor 60% over 1 mill3,003,092
Kilde: Finansportalen.no


Topp 5 - 70% belåningsgrad (Prisene er på standardlån uten produktpakke.)
LeverandørProduktnavnNominell renteEffektiv rente
Postbanken75% - flytende rente2,852,918
Fana Sparebank75%-lån2,852,925
Din Bank (Sparebanken Øst)Boliglån 70%2,952,991
SkagerakDirektebank.noBoliglån inntil 70%2,942,996
Halden SpareBank 1Ordinært boliglån3,003,085
Kilde: Finansportalen.no


Topp 5 - 80% belåningsgrad (Prisene er på standardlån uten produktpakke)
LeverandørProduktnavnNominell renteEffektiv rente
Halden SpareBank 1Ordinært boliglån3,003,080
Sparebanken ØstBoliglån 80%3,103,180
Sparebanken Narvik80% flytende rente3,103,184
Haugesund SparebankBoliglån innefor 80%3,103,184
KLP80% flytende med gjeldsforsikring3,253,304
Kilde: Finansportalen.no


Topp 5 Førstehjemslån - 100% belåningsgrad
LeverandørProduktnavnNominell renteEffektiv rente
Sparebank 1 TelemarkFørstehjemslån2,742,782
Sparebanken NarvikFørstehjemslån2,952,994
SpareBank 1 SMNFørstehjemslån3,003,069
Sauda SparebankFørstehjemslån, f.o.m 2 millioner3,053,119
Sparebanken HedmarkBoliglån til unge3,103,169
Kilde: Finansportalen.no


Unngå kortkrise i ferien

Beste kort i utlandet

Men selv om boliglånsrentene utgjør større beløp for de fleste, er det også irriterende å betale unødvendig mye for selvfølgelige tjenester som uttak av kontanter i minibank. I de verste tilfellene koster det 101 kroner å ta ut 200 euro i en minibank i utlandet. Gjennom en ferieuke kan forskjellen på dyreste og billigste kort utgjøre en natt på hotell eller en brukbar middag.

I tabellene under har vi summert opp prisene for uttak med Visa og MasterCard i utlandet. Legg merke til at vi ikke har tatt hensyn til årsgebyret (det blir vanskelig å beregne hvor mye det utgjør per minibankuttak i utlandet), men dette kommer altså i tillegg.

Billigste Visa-kort

Visa

    Års-
gebyr
Valuta-
påslag
Kr-
gebyr
%-
gebyr
Ett
uttak * )
Syv
uttak
BNbank Visa 250 1,5% 0 0 26.37 185
Skandiabanken Bankkort 250 1,75% 0 0 30.77 215
Bank2 Visa Classic 0 1,75% 0 0 30.77 215
Terra Visa Gold 0 1,75% 0 1% 48.35 338
BankNorwegian kredittkort 0 1,75% 0 1% 48.35 338
Postbanken Postbankkort Visa 0 1,75% 25 0 55.77 390
DnbNor DnB NOR Visa 275 1,75% 30 0 60.77 425
Fokus Fokus Visa 250 1,75% 30 0 60.77 425
SEB VISA Classic 200 1,75% 30 0 60.77 425
Handelsbanken Classic 250 1,75% 35 0 65.77 460
Sparebank 1 Midt-Norge VISA 250 1,75% 35 0 65.77 460
Nordea Visa Personkort 250 1,75% 30 0,5% 69.56 487
Sparebanken Vest VISA 200 1,75% 30 0,5% 69.56 487
Sparebank 1 Nord-Norge SpareBank 1 Visa 290 1,75% 30 0,5% 69.56 487
BNP Paribas VISA-kort Standard 250 1,75% 40 0,5% 79.56 557
Vegårdshei sparebank VISA-kort 200 1,75% 35 1% 83.35 583
Sparebank 1 SR-bank Visa Gold 0 1,75% 35 1% 83.35 583
*) Uttakssummen omfatter vekslingsgebyret, kronegebyr og prosentgebyr, regnet av en summ på 200 Euro - 1.758 kroner på beregningsdagen.


Billigste MasterCard

MasterCard

    Års-
gebyr
Valuta-
påslag
Kr-
gebyr
%-
gebyr
Ett
uttak * )
Syv
uttak
Skandiabankenkredittkort501,75%00,0%30,77215
TerraMasterCard Gold01,75%01,0%48,35338
PostbankenPostbanken Leve2501,75%250,0%55,77390
Sparebanken VestMasterCard Standard2501,75%300,5%69,56487
DnBNorDnB NOR MasterCard2501,75%301,0%78,35548
NordeaPrivat Mastercard01,75%400,5%79,56557
Sparebank 1 SR-bankMasterCard01,75%351,0%83,35583
Sparebank 1 Midt-NorgeMasterCard Gold01,75%351,0%83,35583
Sparebank 1 Nord-NorgeSparebank 1 MasterCard2251,75%351,0%83,35583
FokusMasterCard Goldt Total01,75%351,5%92,14645


Se også: Her er det beste kredittkortet