Tre nykommere, men bare én klarte å slå seg inn på topp 10-listen over de mest solgte bilene i vinter - Volvo V40 Foto: Fred Magne Skillebæk
Tre nykommere, men bare én klarte å slå seg inn på topp 10-listen over de mest solgte bilene i vinter - Volvo V40 Foto: Fred Magne SkillebækVis mer

Vinterens vinnere

Bak Golf er det Mazda CX-5 som har prestert årets beste vintersesong.

I blant er det morsomt å titte litt nøyere på salgstallene for å avsløre trendene som gjør seg gjeldende over litt lengre perioder. Nå som vintersesongen er i ferd med å avsluttes, er det naturlig å se litt på hvilke bilmodeller som har gjort det best gjennom den kalde årstiden.

Bilsalget 2012

Med basis i statistikken fra Opplysningsrådet for Veitrafikken (OFV) har vi samlet vintermånedene og laget en liste over de mest solgte i desember, januar og februar. Noen av bilene har kommet som nye eller fornyede modeller i perioden.

Dette er det ikke tatt hensyn til her, slik at tallene kan være en blanding av ny og gammel generasjon på enkelte modeller.

PlasseringModellSalg totalt des-febSalg desemberSalg januarsalg februar
1.VW Golf1.863452733678
2.Mazda CX-51.213226490497
3.Toyota Yaris927134403390
4.Volvo V70923454269200
5.Ford Focus879309317253
6.Mitsubishi Outlander851192392267
7.VW Tiguan785278274233
8.Toyota Auris741162169410
9.Volvo V40723220243260
10.Nissan Leaf690138265287


CX-5 (nest) best

Ikke overraskende er det Volkswagen Golf som vinner også denne konkurransen, til tross for at den nok har vært noe påvirket av et generasjonsskifte. Men bak der er det spesielt én bil som peker seg ut. Mazda CX-5 har gjort det skarpt etter at den kom i fjor, også hos bilkjøperne. Vi ga bilen terningkast 6. Bilsalget i Norge handler for tiden om å være bestemann bak Golf.

Videre nedover på listen er det tett og en blanding av nyheter og gamle travere. Toyota Yaris er ikke lenger sprellfersk, men bekrefter god vinterform. Volvo V70 er blant veteranene, og kommer med spesielt på grunn av en imponerende avslutning på fjoråret.

TEST: Golf mot Auris og Focus

Outlander kommer sigende

Ford Focus henger alltid med i toppen og presterer jevnt gjennom vinteren uten de helt store toppene. Mitsubishi Outlander er blant modellene som nok har vært påvirket av et generasjonsskifte, og til tross for en ganske svak desember-måned, karrer den til seg en god plassering. Outlander vil nok klatre ytterligere de neste månedene etter hvert som det har blitt flyt i registreringen av den nye modellen.

Volkswagen Golf
Toyota Auris Foto: CATO STEINSVÅG
Nissan Leaf Foto: NISSAN
Ford Focus
Mazda CX-5 har hatt en svært god vintersesong, best etter Golf Foto: Mazda
Volvo V70
Volkswagen Tiguan Foto: Cato Steinsvåg
Toyota Yaris
Volvo V40
Mitsubishi Outlander


Ny Auris populær

Volkswagen Tiguan er en annen bil som har utnyttet SUVenes høysesong, til tross for at den for alvor begynner å dra på årene. Toyota Auris er på sin side helt fersk, og kommer i likhet med Outlander litt uheldig ut med timingen på modellskiftet i forhold til vår periode her. Men takket være en svært sterk februar-måned kommer den seg likevel med på listen.

TEST: Volvo V40 mot Audi A3 og Mercedes A-klasse

Volvo V40 havner rett bak og ble passert på oppløpet av Auris. En 9.-plass er likevel godkjent for den nest beste Volvoen i denne vinterøvelsen. Imponerende er det også at Nissan holder oppe trykket på elbilen Leaf gjennom vinteren. 10-plass står det respekt av, ettersom bilen ikke lenger er spesielt ny. Nå kommer det også en oppgradert utgave.