<b>BENSINPRISER:</b> Sjekk drivstoffprisene før ferien, det er penger å spare.
BENSINPRISER: Sjekk drivstoffprisene før ferien, det er penger å spare.Vis mer

Sjekk drivstoffprisene

Bilferie i sommer? Se hvor du bør tanke, og hvor du bør tenke litt ekstra.

Med bensinpriser på opptil 16 kroner literen, skal det kanskje mye til for å få en nordboer til å fnyse av drivstoffprisene. I DinSides bensinprisliste kan du selv sjekke hvordan prisene i Norge ser ut akkurat nå - og i skrivende stund er en liter bensin priset til mellom 14 og 15 kroner.

Om du kan velge

Skal du på bilferie, kan det være penger å spare på å huske hvor det lønner seg å tanke opp bilen. Må du tanke, så må du tanke, det er selvsagt - og går du tom for drivstoff på motorveien kan det koste deg dyrt.

Men dersom du har muligheten til å velge, kan det lønne seg å fortsette videre noen kilometer over landegrensene før du tanker. Eller kanskje du bør fylle opp tanken før grenseovergangen, selv om du strengt tatt ikke må?

Prisbildet fra 15 land

Her kan du se prisene på diesel og bensin i 15 land på kontinentet. Som du kan se av tabellen, har Nederland den høyeste literprisen på bensin. Danmark er tredje dyrest på bensin, og literprisen der er nesten en krone høyere enn i Tyskland. Er du på vei gjennom Danmark til Tyskland, vil det som regel lønne seg å tanke i Tyskland.

Prisene er samlet inn av den tyske bilinteresseorganisasjonen ADAC (tyske NAF). Prisene er oppgitt i euro, men vi har også regnet dem om til norske kroner for deg.

Du kan sortere tabellen etter billigste og dyreste bensinpris, ved å klikke på kolonneoverskriftene.

(Drivstoffpriser per liter)
LandBensinpris euroBensinpris nokDieselpris euroDieselpris nok
Belgia1,6813,181,4411,30
Danmark1,6713,101,4611,45
Frankrike1,6112,631,4111,06
Italia1,5412,081,4010,98
Kroatia1,3310,431,269,88
Luxemburg1,3310,431,169,10
Nederland1,7313,571,3810,83
Østerrike1,3810,831,3110,28
Polen1,2910,121,269,88
Sveits1,4711,531,5612,24
Slovenia1,2810,041,229,57
Spania1,3510,591,269,88
Tsjekkia1,4411,301,4111,06
Tyskland1)1,5512,161,4111,06
Ungarn1,4411,301,3710,75
Bensinprisen er for 95 oktan.
1) Bensinprisen i Tyskland er for det de kaller E10
Prisene er omregnet fra euro til norske kroner etter en kurs på 1 euro = 7,844 norske kroner