Vis mer

Luksus under vann

Det er selskapet US.Submarines som lager og selger u-båter til både privatpersoner og bedrifter.

Selskapet lager luksusubåter, turistubåter og selger brukte ubåter. Selskapet holder til i Florida, men har kontorer i tre amerikanske byer og i Paris og Dubai.

Når det gjelder deres luksusubåter som selges til privatpersoner så har de fem forskjellige varianter. Den råeste varianten kaller de Phoenix 1000.

Phoenix 1000 ser ut som en vanlig luksus-yacht, men det er i realiteten også en luksus-ubåt. Phoenix 1000 er 65 meter lang med et totalt innvendig areal på ca 460 kvadratmeter. Da bør den russiske oligarken eller den styrtrike araberen som kjøper denne har rikelig med plass. Kombinert med store akrylvinduer gjør dette at man kan få en spesiell opplevelse av livet under vann.

Slik ser Phoenix 1000 ut hvis man ribber vekk skroget. Foto: Produsenten Vis mer


Båten, som ved første øyekast ser ut som en vanlig yacht, er bygget med materialer som tåler nedsenking i vann. Den er også bygd som en atlanterhavskrysser slik at man kan krysse atlanteren i 16 knop, men underveis kan den også dykke ned slik at man kan unngå de verste stormene, men heller ligge langt under overflaten og rolig kjøre mot destinasjonen mens man utforsker livet under vann.

Som produsenten sier på sine hjemmesider; - Phoenix 1000 gir muligheten til å utforske dypet av verdenshavene på en komfortabel og sikker måte.

Har tenkt på alt

Produsentene har ikke overlatt noe til tilfeldighetene. Under dekk, helt bakerst i båten vil det være mulig for fremtidig eier å ha med sin egen bil. For alle oss bilentusiaster er det hyggelig at produsenten tenker på oss. I tilllegg vil det være en mini-ubåt, som huser 2-10 personer avhengig av kjøperens preferanser.

Denne mini-ubåten kan brukes til en liten oppdagelsesferd under vann, den kan også frakte personer fra u-båten i nedsenket tilstand til overflaten og motsatt, slik at man kan la feriefølget komme og reise som de ønsker. Eventuelt bruke mini-ubåten som et redningsfartøy hvis noe uforutsett skulle skje 300 meter under vann.

Dyr moro

Båten ble i utgangspunktet bygget for en kjøper, men fordi, av grunner ikke DinSide kjenner til, kjøperen ikke gjennomførte handelen er denne nå til salgs til rette vedkommende. Prisen som produsenten oppgir er pene 78 millioner dollar. Eller ca 457 millioner norske kroner. Så for de fleste av oss vil dette forbli en drøm.

Allikevel kan du tjene på dette. Produsenten utlover en dusør på 50.000 amerikanske dollar til den som finner en reell kjøper. På hjemmesiden til produsenten er det gitt instrukser om hvordan dette gjøres.

Mange modeller

Slik kan en Triton oppbevares. Foto: Produsenten Vis mer


Under avsnittet kan du se fakta om ubåtene som selges til privatpersonene. Som nevnt ovenfor er det fire andre båter i luksusubåt-segmentet. Disse heter The Triton 1000, The Discovery 1000, The Nomad 1000 og The Seattle 1000. På produsentens hjemmeside ligger all informasjon om alle båtene.

Triton er den minste modellen. Den er designet for to personer, og lages for å ha ombord på yachter. Triton kan dykke 300 meter og er bygget som en katamaran. Startpris for herligheten er 1.69 millioner dollar, ca 10 millioner norske kroner.

Les også: Verdens største yacht med ubåt

Les også: De lager hotell under vann

Fakta om ubåtene
 Små ubåter på yacther Store luksus ubåter
 
BåterThe Triton 1000The Discovery 1000The Nomad 1000The Seattle 1000The Phoenix 1000
 
Antall passasjerer22 til 1010VariabeltVariabelt
 
Lengde38,4203665
 
Maks utfartstid i timer628120240360
 
Maks fart knop36121518
 
Maks fart i km/t5,5511,1122,2227,7833,33
 
Mulig dykkevne i meter305305305305305
 
Maks driftsrekkevidde i nautiske mil65060160240
 
Pris fra, i amerkanske dollar1 690 000ikke oppgittikke oppgittikke oppgitt78 000 000
 
Pris fra, eks mva i norske kroner 17.1.119 910 000ikke oppgittikke oppgittikke oppgitt457 000 000