ELEKTRISK STEMNING: Bilsalget fosser frem, elbilene slår alle rekorder og hybrid-klassen kommer også til å gjøre det bra en stund, tør vi spå. Dette etter nylig å ha blitt imponert over hva Mitsubishi har fått til med denne Outlanderen - nå i salg i Norge - med en elmotor foran og en bak. Foto: Knut Moberg
ELEKTRISK STEMNING: Bilsalget fosser frem, elbilene slår alle rekorder og hybrid-klassen kommer også til å gjøre det bra en stund, tør vi spå. Dette etter nylig å ha blitt imponert over hva Mitsubishi har fått til med denne Outlanderen - nå i salg i Norge - med en elmotor foran og en bak. Foto: Knut MobergVis mer

Bilsalget i november: En av fem kjøper bil med elmotor

De store endringene i norske bilkunders kjøpevaner bekreftes.

Opplysningsrådet for Veitrafikken, OFV, har sluppet årets nest siste månedslister over nyregistrerte biler, som vi for enkelhets skyld ofte kaller salgstall.

Tallene viser fortsatt høyt nivå en anelse over fjoråret - som i likhet med året før var et knallbra år for bilsalget her til lands.

Adrian van Hooydonk, BMWs sjefsdesigner, fremhever elbilens fortreffelighet. I Norge preker han for en allerede omvendt menighet, ser det ut til... Foto: Fred Magne Skillebæk Vis mer


Det mest oppsiktsvekkende som skjedde i november var at elbilsalget slo alle tidligere rekorder med nesten 12 prosent av markedet og tre elektriske bilmodeller inne på topp-ti-listen (Nissan Leaf, Tesla Model S og VW e-up!).

Et av tidenes beste år

I november 2013 ble det totalt registrert 12.079 nye personbiler, hvilket er 0,8 prosent flere biler enn i november 2012. Dette til tross for at det var en registreringsdag mindre enn i november i fjor.

PUH! Noe som er som før: VW Golf igjen på topp. Men tre elbiler er på topp-ti-listen... Foto: Fred Magne Skillebæk Vis mer


I forhold til gjennomsnittet for november måned de 10 foregående årene, er årets novembertall 21,2 prosent høyere, og tendensen holder seg dermed i forhold til foregående måneder: Unntatt total kolllaps i desember (svært lite sannsynlig), kommer dermed 2013 til å bli et av tidenes beste år for bilsalget her til lands.

Slik var bilsalget i 2012

Elbil: En av åtte!

Elbilene oppnådde en fabelaktig markedsandel på 11,9 prosent blant personbilene i november i år, mens den i november i fjor var 2,6 prosent. I november ble det registrert utrolige 1.434 nye elbiler. Det er altså fire ganger flere enn i november 2012. Så langt i år er det totalt registrert 6.609 nye personbiler med bare elmotor. Oppgangen fra i fjor er på nesten 80 prosent.

Det ble i tillegg bruktimportert 249 elbiler i november. Det er også en firedobling fra i fjor. Totalt ble det førstegangsregistrert (nye og bruktimporterte) 1.683 elbiler i november i år.

Hittil i år er det dessuten registrert 165 varebiler med elmotor - i fjor var tallet på samme tid under 30.

Les mer om elbiler på DinSide

Hybrider også frem

Det ble i november registrert 849 nye personbiler med hybriddrift - altså elmotor i kombinasjon med bensin- eller dieselmotor. Det er 61 prosent flere enn i november i fjor. Hybridbilene har dermed en markedsandel på 8,9 prosent. Hittil i år er det registrert 9.275 nye personbiler med hybriddrift - 57 prosent flere enn i samme periode i fjor.

Dette betyr at biler med elmotor, enten alene eller i kombinasjon med forbrenningsmotor, nå står for over 20 prosent av nybilsalget.

En av fem velger altså ny bil med elmotor.

Under halvparten diesel

MENS VI VENTER PÅ...: Elbilbølgen tiltar og hundrevis av nordmenn står i kø for å kjøpe BMWs elbil - i3. Foto: BMW Vis mer


Elektrifiseringen går på bekostning av salget av dieselbiler i stor grad. I november hadde 48,6 prosent av alle nyregistrerte personbiler dieselmotor, i november 2012 var fortsett andelen 56,6 prosent - og tendensen var allerede da sterkt fallende.

Stadig lavere utslipp

Den høye andelen elbiler og hybrider har stadig økende konsekvenser for CO2-utslippet. Gjennomsnittlig CO2-utslipp for alle førstegangsregistrerte nye personbiler i november var 113 gram per kilometer, ned fra 118 i oktober. Det er hele 16 gram mindre enn i november 2012.

Hittil i år er CO2-utslippet for nyregistrerte personbiler 124 gram per kilometer, seks gram lavere enn i samme periode i fjor. For personbilene med bensinmotor er utslippet redusert med fem gram per kilometer til 124 gram i perioden. Utslippet fra diesl er redusert med ett gram - 135 gram per kilometer.

CO2-utslipp for nye personbiler i november 2013 (endring i forhold til november 2012):

  • Alle personbiler 113 gram per kilometer. (- 16 )
  • Bensinbiler 121 gram per kilometer. (- 5)
  • Dieselbiler 134 gram per kilometer. (- 4)

Bilmerkene - rangering i november 2013
Kilde: OFV AS NovemberAndelHittil iAndel
  2013i prosent2013i prosent
 TOTALT12.079100130.756100
1Volkswagen1.73514,417.64913,5
2Toyota1.4541217.00313,0
3Volvo1.0538,79.9797,6
4Skoda7896,56.1624,7
5Ford7336,19.2417,1
6Nissan72967.6905,9
7BMW5864,96.4394,9
8Tesla5274,41.4331,1
9Audi4954,17.0365,4
10Mercedes-Benz4944,15.4284,2
11Kia47844.6593,6
12Mazda4553,85.8214,5
13Peugeot4363,65.0083,8
14Mitsubishi3783,15.3594,1
15Suzuki2722,32.0491,6
16Subaru23622.9932,3
17Hyundai2111,74.0433,1
18Opel2081,73.2802,5
19Honda1891,62.4341,9
20Citroen1811,52.3321,8
21MINI1080,99260,7
22Renault930,88160,6
23Lexus540,45120,4
24Land Rover520,45060,4
25Chevrolet480,45070,4