KOREA-KRIG: Koreanerne drar lasset, men i år er det Kia som vokser mest. I november lå de foran konsernrival Hyundai på det norske markedet. Her ser vi suksess-SUV-en Kia Sportage. Foto: Knut Moberg
KOREA-KRIG: Koreanerne drar lasset, men i år er det Kia som vokser mest. I november lå de foran konsernrival Hyundai på det norske markedet. Her ser vi suksess-SUV-en Kia Sportage. Foto: Knut MobergVis mer

Bilsalget: Er vi forbi toppen?

Tre prosent tilbakegang i november? Ingen dramatikk i det. Men det finnes andre signaler...

Statistikken over nyregistrerte biler fra Opplysningsrådet for Veitrafikken (OFV) er nå tilgjengelig for november og dermed årets første 11 måneder. Den viser at, om ikke kjøpefesten er over, så roer den seg.

Reell nedgang

Men tallene fortsetter å ligge på et høyt nivå: I november 2012 ble det registrert 11.986 nye personbiler. Det er altså akkurat tre prosent (- 371 biler) færre enn i november 2011.

Men i forhold til gjennomsnittet for november måned de 10 foregående årene er årets novembertall 26,9 prosent høyere eller 2.540 biler mer enn snittet. Hittil i år er det registrert 128.598 nye personbiler. Det er 1.803 flere enn i fjor. Dermed ligger årets bilsalg fortsatt an til å ligge hårfint over fjorårets; så langt er det registrert 1,4 prosent flere biler enn i samme periode i fjor.

Men det er alvorligere tegn på at noe er i ferd med å skrubbe der ute.

Stor nedgang i varebilsalget

Det ble nemlig bare registrert 2.685 nye varebiler i november, og det er 855 færre enn i samme måned 2011. Det betyr en nedgang på 24,2 prosent. Nedgang i varebilsalget kan være et tegn på generelt svekket økonomisk aktivitet, men det er selvsagt for raskt å konkludere på grunnlag av en måneds fall, selv om det er kraftig.

Ikke desto mindre kan det være en idé å holde øye med denne indikatoren fremover.

Diesel faller ytterligere

Nye Mitsubishi Outlander er på plass og kommer, sammen med sin utgående navnebror, på 11. plass på registreringsstatistikken i november. Foto: Knut Moberg Vis mer


Av de nye bilene som blir registrert fortsetter tendensen som ble initiert tidlig på året: Altså at andelen kjøpere av biler med bensin- el- eller hybriddrift øker kraftig i forhold til dieselkundene.

Dieselandelen går nemlig fortsatt ned, og det er kraftige endringer vi snakker om.

I november var den nede i 56,6 prosent, mens den i november 2011 lå på 76,6 prosent. Dieselandelen hittil i år er 64,3 prosent, mens den i samme periode i fjor var 75,3 prosent.

Spar 18.000 kr: Bilene du bør kjøpe før nyttår

Lavere utslipp

Gjennomsnittlig CO2-utslipp for alle førstegangsregistrerte nye personbiler i november var 129 gram per kilometer - 2 g/km lavere enn i november 2011. Tallet for nye biler med bensinmotor er 126 g/km, mens det for dieseldrevne biler er 138 g/km. I november i 2011 hadde bensindrevne personbiler 128 g/km i CO2-utslipp, mens dieseldrevne personbiler hadde 136 g/km.

CO2-utslipp for nye personbiler i november 2012 (januar-november i parentes):

Alle personbiler 129 g/km (130 g/km)
Bensinbiler 126 g/km (129 g/km)
Dieselbiler 138 g/km (136 g/km)

Hva skjedde med disse merkene?

Elbiler: Stabilt høyt

Elbilene selger fortsatt bra og de har 2,6 prosent markedsandel i november. Nissan Leaf er blitt historisk: En elbil ligger på 13. plass på salgsstatistikken etter et år på markedet, og er blitt solgt i 2.160 eksemplarer så langt i år!

I november ble det totalt registrert 314 nye personbiler med elmotor (hvorav 206 Leaf), det er faktisk 24 færre enn i samme måned i fjor - måneden da Leaf kom for fullt. Det betyr altså en nedgang på 7,1 prosent.

Norge skal eksportere bilrevolusjon

Hybridbilene fortsetter fremgangen

Det ble registrert 788 nye personbiler med hybriddrift i november, dette er en markedsandel på hele 6,6 prosent og det er 449 flere enn i november i fjor (+132,4 prosent). Det er i hovedsak Toyota Yaris og Prius som står for denne veksten. Hittil i år er det registrert 5.852 nye biler med hybriddrift, dette er 56,3 prosent flere enn i samme periode i fjor.

Nesten én av tre velger 4x4

I november ble det registrert 3863 nye personbiler med firehjulsdrift, en andel på 32,2 %. I samme måned i 2011 var firehjulsdriftandelen 27,5 %. Hittil i år er firehjulsdriftandelen 29,1 %, mens den i samme periode i fjor var 26,4 %.

Nå ligger det an til en spennende innspurt mot slutten av året, men det skal svært mye til at ikke 2012 totalt blir et enda bedre år enn 2011.

Status om en drøy måned!

BILSALGET: 30 mest solgte modeller i november
 Kilde: OFV ASAntall%Hittil i år%
 TOTALT11.986100128.598100
1Volkswagen Golf6645,558614,6
2Volkswagen Passat3763,138963
3Volkswagen Tiguan3713,136012,8
4Toyota Yaris3663,135812,8
5Volvo V703372,834062,6
6Ford Focus3012,539523,1
7Toyota Prius2792,320601,6
8Volvo V602782,325942
9Nissan Qashqai2722,327752,2
10Volvo V402301,95470,4
11Mitsubishi Outlander2241,911940,9
12Kia Sportage2231,917781,4
13Audi A42161,817881,4
14Volkswagen up!2081,78410,7
15Volkswagen Polo2071,719101,5
16Volvo XC602071,717751,4
17Nissan Leaf2061,721601,7
18Toyota Auris1991,723931,9
19Peugeot 2081951,612701
20Skoda Octavia1901,625742
21Toyota Avensis1871,635882,8
22Subaru XV1681,421111,6
23BMW 3-serie1581,312951
24Mercedes-Benz B-klasse1491,212671
25Kia cee'd1461,29350,7
26BMW X31401,219911,5
27Honda CR-V1381,26740,5
28Mazda CX-51371,112501
29Ford Mondeo1331,123201,8
30Citroen C4 Aircross1291,14560,4