TEST AV MERKELAPPER: Vi har testet seks forskjellige merkelapper for bruk på både klær og gjenstander - og som skal tåle oppvaskmaskin og vaskemaskin. Det er store forskjeller både i pris og hvor godt de sitter - i alle fall når det kommer til merking av klær. Foto: Kristin Sørdal
TEST AV MERKELAPPER: Vi har testet seks forskjellige merkelapper for bruk på både klær og gjenstander - og som skal tåle oppvaskmaskin og vaskemaskin. Det er store forskjeller både i pris og hvor godt de sitter - i alle fall når det kommer til merking av klær. Foto: Kristin SørdalVis mer

Test av merkelapper

Her er de beste merkelappene

Merkelapper er kjekt både for å merke eiendeler og klær. Vi har testet seks forskjellige: Se hvilke som er best.

Det er mange eiendeler det er greit å kunne merke med navn og telefonnummer – og som samtidig bør tåle å vaskes i vaskemaskin og oppvaskmaskin (om det er ting som kan vaskes i oppvaskmaskin og vaskemaskin, da): Både klær, sko, vannflasker, matbokser, bager og andre ting du tar med deg steder hvor det lett kan komme bort.

Vi har testet seks forskjellige merkelapper som skal kunne brukes både på klær og ting – og som samtidig skal tåle å vaskes i oppvaskmaskin og vaskemaskin.

Du kan lese mer om hvordan vi har gjort testen, nederst i artikkelen.

Her er prisene – som du kan se, er det også store prisforskjeller:

Merke Antall Pris Pris/stk
Navnelapper/ Sandvik120990,83
Smartlapper1681490,89
Din merkelapp1501791,19
Askeladden1201791,49
Merk alt1261851,47
Nordic print1401891,35

Smartlapper

  • Pris: 0,89 kr/stk. (149 kroner for 168 stk.)
  • Leveringstid: 1 dag. Bestilte torsdag, kom i posten dagen derpå (fredag).
SMARTLAPPER: De er billige men de sitter også dårligst på klær. De er også de kjedeligste. Foto: Kristin Sørdal Vis mer

Smartlapper er de nest billigste i testen. Og de kjappeste til å levere: Vi hadde dem i postkassa dagen etter at vi bestilte. Men guri malla så kjedelige: Her er det kun mulig med svart/hvitt-lapper. Dette er også de lappene som har løsnet mest på kleslappene. På plastgjenstandene sitter de som støpt, som alle de andre.

Terningkast: 3

Sandvik/Navnelapper

  • Pris: 0,83 kr/stk. (99 kroner for 120 stk.)
  • Leveringstid: 2 virkedager. Bestilte en torsdag, kom i posten påfølgende mandag
SANDVIK/NAVNELAPPER: De er billigst, men også ganske kjedelige. Og de løsner i kantene på kleslappene. Foto: Kristin Sørdal Vis mer

De billigste navnelappene i testen og er i godt selskap med kort leveringstid, men få og ganske kjedelige figurer. Sitter som støpt på plastgjenstandene, men er blant dem som begynner å vise tegn til å løsne i kantene, på kleslappene.

Terningkast: 4: Billig og bra – men blant dem som viser tydeligst tegn på løse «ører».

Din merkelapp

  • Pris: 1,19 kr/stk. (179 kroner for 150 stk.)
  • Leveringstid: 4 virkedager. Bestilte torsdag, kom i posten påfølgende onsdag.
DIN MERKELAPP: Midt på treet når det kommer til pris - og litt kjedelige - men de sitter innmari bra! Foto: Kristin Sørdal Vis mer

Lengst leveringstid av alle og tredje billigst. Her kan du velge blant ulike farger og mønstre på bakgrunn, og det er mange ulike figurer. Lappene sitter 100 prosent på plastgjenstandene, og sitter også godt på klærne.

Terningkast: 5. Litt dyrere enn de billigste, men sitter også litt bedre enn for eksempel lappene fra Sandvik, som veier opp for litt lengre leveringstid og litt kjedeligere lapper.

Askeladden

  • Pris: 1,49 kr/stk. (179 kroner for 120 stk.)
  • Leveringstid: 2 virkedager. Bestilte torsdag, kom i posten påfølgende mandag.
ASKELADDEN: Sitter veldig godt, selv om selve lappene kan sprekke/krakelere ved vask i vaskemaskin. Og så er de såååå fine! Foto: Kristin Sørdal Vis mer

Her er det veldig mye gøy å velge i: Dette er navnelapper vi kan bli glad av å se på, så hurra for det! Leveringstida er rask, og som med alle produktene sitter også disse lappene som støpt på plastgjenstandene våre. Det som er (litt) rart er at disse lappene ser ut til å krakelere litt som kleslapper – selve lappene sprekker litt opp – og de er litt løsere i hjørnene enn de beste – men dette er blant de lappene som sitter desidert best fast!

Det er faktisk de eneste lappene som sitter igjen på første runde med testmerker på klær, når vi har vasket merkelappene på utsiden – og ikke inni plagget, som vi gjorde på andre test.

DE ENESTE SOM SITTER IGJEN: Etter å ha vasket lappene med innsiden ut - altså på utsiden av plagget - er det kun lappene fra Askeladden som sitter. Alle de andre har ramlet av. Foto: Kristin Sørdal Vis mer

Men disse er dyre: 1,49 kroner per stykk – mot 0,89 kroner per stykk som den billigste koster – det er ikke langt unna dobbel pris.

Terningkast: 5. Blant de beste når det kommer til å sitte – men også dyrest.

Merk alt

  • Pris: 1,47 kr/stk. (179 kroner for 120 stk.)
  • Leveringstid: 2 virkedager. Bestilte torsdag, kom i posten påfølgende mandag.
MERK ALT: Ganske kjedelige, og akkurat disse som vi bestilte ble ganske vanskelige å lese. Men de er blant de som sitter aller best. Foto: Kristin Sørdal Vis mer

Her kan du velge mellom ulike bakgrunner, også i ulike mønster, og det er mange figurer å velge blant – men de er dessverre litt kjedelige ... Lappene sitter godt på plast, som de andre – og er også blant dem som sitter aller best på klær: Her er det lite å se til hjørner som har blitt løse etter vask – som vi kan se tegn av både på lappene fra Sandvik og Smartlapper. Dessverre er også disse ganske dyre. Og som nevnt, ganske kjedelige.

Terningkast: 5. Kjedelige og blant de dyreste – men blant de beste til å sitte.

Nordic print

  • Pris: 1,35 kr/stk. (189 kroner for 140 stk.)
  • Leveringstid: 2 virkedager. Bestilte torsdag, kom i posten påfølgende mandag
NORDIC PRINT: Superkule merkelapper som sitter godt - men de viser noe tegn på ører noen steder. Foto: Kristin Sørdal Vis mer

Disse lappene er blant de aller kuleste og fineste, synes vi. Her er det mange forskjellige figurer å velge blant, og også ulike farger og mønster på bakgrunnen. Det er rask levering – som mange andre – og prisen er midt på treet. De sitter godt på plast, i likhet med alle de andre, og sitter godt også på klær – selv om det kan sees noen løse «ører» på kleslappene noen steder.

Terningkast: 5. Sitter godt – og er superkule!

SLIK HAR VI TESTET KLES-LAPPENE: Det anbefales å feste merkelappene på vaskelappen i plagget. For å unngå eventuelle forskjeller på vaskelappenes hefteevne, har vi tatt vaskelapper fra plagg fra samme produsent og festet dem på de samme genserene. Vi har testet lappene på vaskelapper fra flere klesprodusenter. Foto: Kristin Sørdal Vis mer

Om testen og hvordan feste lappene

Det finnes mange varianter av merkelapper, fra dem som kun skal settes på plast og gjenstander til de som må strykes på klær med strykejern – og de som er kombinerte merkelapper for klær og ting. Vi har valgt kombinertlappene, fordi det er kjekt og enkelt å ha liggende.

ALLE SITTER GODT PÅ PLAST: Vi har festet lapper flere steder på et lokk til en matboks og på en tur-kopp med en litt annen struktur enn matboksen. Men alle lappene sitter like godt på begge disse, og ingen viser noen tegn på å skulle løsne. Foto: Kristin Sørdal Vis mer

De fleste produsentene har anbefalinger for merking og behandling av ting med merkelapper: Du bør sette dem på et døgn før vask, og de skal kanskje bare vaskes på en spesiell temperatur.

Vi har latt alle lappene hvile et døgn før vi utsatte dem for vask.

Her er litt om testen vår:

Les også