STORE PRISFORSKJELLER PÅ FOTBALLTRENING FOR BARN OG UNGDOM: Fotball er den største barne- og ungdomsidretten i Norge. Vi har sjekket hva de ti største klubbene tar for barne- og ungdomstreninger, og det er store forskjeller: Mens den billigste klubben tar 1.075 kroner for barnefotball, tar den dyreste 4.100 kroner. Foto: Shutterstock/NTB Scanpix
STORE PRISFORSKJELLER PÅ FOTBALLTRENING FOR BARN OG UNGDOM: Fotball er den største barne- og ungdomsidretten i Norge. Vi har sjekket hva de ti største klubbene tar for barne- og ungdomstreninger, og det er store forskjeller: Mens den billigste klubben tar 1.075 kroner for barnefotball, tar den dyreste 4.100 kroner. Foto: Shutterstock/NTB ScanpixVis mer

Dette koster barneidrett

Den dyreste klubben tar 4.100 kroner for fotballtrening for barn, mens den billigste tar 1.075 kroner

Vi har sjekket hva det koster for barn og unge å spille fotball.

Barnetrygden er lik for alle, uansett hvilken kommune du bor i. Og maksprisen på barnehager er lik. Men det er store forskjeller på hvilke utgifter foreldre i ulike kommuner møter, når det gjelder veldig mange andre ting:

Det er store forskjeller på hva det koster å ha barna på SFO og mens noen kommuner gir barna gratis skolefrukt, må foreldre i andre kommuner betale for det selv.

Det er også store forskjeller når det kommer til kostnader for fritidsaktiviteter, og da snakker vi ikke om forskjeller mellom ulike aktiviteter - men forskjeller på hva samme aktivitet koster i ulike klubber.

Fra 1.075 kroner til 4.100 kroner: 281 prosent forskjell

Vi har sjekket hva det koster for barn å spille fotball, i klubber av ulik størrelse på forskjellige steder i Norge.

Vi har spurt de ti største klubbene i barne- og ungdomsfotballen hva det koster å spille fotball hos dem, både for barn og ungdom.

Bare blant de vi har sjekket, spenner den årlige utgiften fra 1.075 til 4.100 kroner - altså en prisforskjell på 281 prosent!

Dette betaler barn:

De årlige kostnadene består av en medlemskontingen pluss treningsavgift.

Mange har ulike treningsavgifter etter alder. Vi har tatt utgangspunkt i 9-åringer.

Fotballag Medlemskontingent/år Treningsavgift/år Totalt
Lyn50025003000
Øvrevoll Hosle IL80016502450
Gneist50014001900
Heming35020002350
Elverum fotball50016002100
Skeid50016002100
Skedsmo30018002100
KFUM-Kam Oslo160025004100
Asker Skiklubb Fotball2758001075

Dette betaler ungdommene:

Mange har ulike treningsavgifter etter alder og ambisjonsnivå/antall dager med trening. Vi har tatt utgangspunkt i 14-åringer, med middels ambisjonsnivå.

Fotballag Medlemskontingent/år Treningsavgift/år Totalt
Lyn50060006500
Øvrevoll Hosle IL80049505750
Gneist50018002300
Heming35035003850
Elverum fotball50036004100
Skeid50050005500
Skedsmo30028003100
KFUM-Kam Oslo160030004600
Asker Skiklubb Fotball35040004350

Barn under 13 år:

  • Billigst: Asker skiklubb fotball, 1.075 kroner per år
  • Dyrest: KFUM-Kam Oslo, 4.100 kroner per år
  • Prisforskjell per år: 3.025 kroner per år

Barn/ungdom over 13 år:

  • Billigst: Gneist, 2.300 kroner per år
  • Dyrest: Lyn, 6.500 kroner per år
  • Prisforskjell per år: 4.200 kroner

Hva betaler du i trenings- og medlemsavgifter for barna dine, fotball eller andre folkesporter? Noen billigere enn dette - eller dyrere? Del det gjerne i kommentarfeltet nedenfor.

Og ikke minst: Synes du det er greit å betale dette for at barna skal holde seg i aktivitet?

Dette betaler du for

Vi har innhentet prisene ved å kontakte de ulike klubbene og spurt hva det koster å spille fotball, for barn under 13 og for ungdom over 13.

For de fleste klubbene er det mange faktorer som spiller inn på treningsavgiftene:

Det være seg hvor ofte man trener, om det er hele året eller kun sommersesongen, om de spiller ute eller inne, på hvilket underlag de spiller og hvilke trenere de har.

De fleste klubbene differensierer også treningsavgiften med alderen på spillerne og ambisjonsnivå: Det er gjerne billigst for de helt unge, som førsteklassinger, og så blir det dyrere jo eldre de blir - gjerne med en økning i treningsavgiften per år - og noen klubber tar mer betalt for høyere ambisjonsnivå og flere treninger.

Det er også ulik grad av dugnadsarbeide, hos ulike klubber.

Fotballforbundet: - Fortsatt en billig idrett

Henrik Lunde, seksjonsleder for barn og ungdom i Norges Fotballforbund, sier til Dinside at prisforskjellene har mange årsaker, hvorav baneleie er den tyngste faktoren -som oppvarmet kunstgress om vinteren for eksempel.

Betalt eller utbetalt trener og deltakelse på turneringer og treningsleire kan være andre forklaringer på prisforskjellene.

Norges Fotballforbund har selv gjort undersøkelser av hva det koster med barne- og ungdomsfotball i 2011 og 2017, hvor de blant annet konkluderer med at fotball fremdeles er en rimelig idrett sammenliknet med andre idretter - men at det også har vært en markant dreining mot dyrere treningsavgifter de siste seks årene.

- Fotball har nok også hatt en prisutvikling som resten av samfunnet, men våre undersøkelser indikerer ikke at det generelt sett er dramatisk. Enkelte lag kan ha en høy kostnad, men fotball er fortsatt en billig idrett, uttaler Lunde til Dinside.

Klubbene bestemmer selv

Han understreker at klubbene står fritt til å fastsette medlemskontingenter og treningsavgifter uten innblanding fra nasjonale forbund.

- Klubbene er selvstendige og NFF har ingen mulighet til å gå inn i den enkelte klubbs økonomi for å påvirke i den ene eller andre retning. NFF arbeider for å holde klubbenes kostnader til krets så lave som mulig, men dette fastsettes av klubbene selv på kretstingene hvert år, sier Lunde.

Han påpeker også at NFF tilbyr aktiviteter som klubbene kan tjene penger på som for eksempel Tine Fotballskole og Telenor Xtra samt dugnadsmuligheter i form av loddsalg og liknende.

Hos de fleste idrettslagene består treningsavgiften av en medlemsavgift til klubben og en spesifikk treningsavgift. Det er opp til hver enkelt klubb hva medlemsavgiften skal dekke.

- Treningsavgiften vil variere fra klubb til klubb og fra lag til lag innad i klubben. Den skal dekke faktiske utgifter til laget som for eksempel lønn til trener, utstyr, baneleie, påmelding, dommerutgifter og så videre, forteller Lunde.

Flest gutter innen fotball, flest jenter innen håndball

Innen fotballen er det størst andel gutter, mens det er størst andel jenter innen håndballen.

Fotball Håndball
Jenter 0-51386467
Gutter 0-53200413
Jenter 6-125387941239
Gutter 6-1211481218318
Jenter 13-193240723768
Gutter 13-19694719745
Totalt27515593950

Les mer: