Står PC-en på konstant? Du sparer en del kroner på å slå den av. Foto: Colourbox.com
Står PC-en på konstant? Du sparer en del kroner på å slå den av. Foto: Colourbox.comVis mer

Slik kutter du strømutgiftene

Det er mye penger å spare.

Er du bekymret for boliglånsrentene? Hvorfor ikke kutte i strømutgiftene i stedet? Du kan kanskje spare noen kroner på å bytte strømleverandør, men vil du virkelig kutte strømregningen, bør du ta kontroll over energiforbruket på andre måter.

Her finner du den billigste strømmen

Hører du med til dem som har full varme i stua, åpen dør til entré og kjøkken, og dessuten har dørene til soverommene åpne? Dersom du senker temperaturen i huset ditt med én eneste grad, kan du redusere utgiftene til oppvarming med rundt 5 prosent.

Her flyr pengene

La oss se på følgende eksempel: En kraftig stasjonær PC bruker omtrent 250 watt. Hvis denne står på hele døgnet gjennom et helt år, vil dette utgjøre 1.095 kroner med en strømpris på 50 øre per kWh.

Guide til grønnere PC-bruk

Kanskje har du flere elektriske apparater som står og går hele døgnet? Trekk ut mobilladeren, klokkeradioen du ikke bruker, og slå av alle lys før du legger deg.

Lurer du på hvor mange kroner ett av dine elektriske apparater koster deg? Det er enkelt å regne ut.


Apparater som står på standby trekker også strøm, helt unødvendig.

Reis deg opp av sofaen og skru av TVen: Så mye koster latskapen deg

Hvor trekker det?

Alle monner drar. Vil du kutte strømregningen, så gå gjennom boligen din og finn ut hvor strømmen trekker. Her er noen tips til hvor du kan lete:

På badet:
- Kan du senke romtemperaturen/varmekablene?
- Står avtrekksvifta og går konstant?
- Kan du installere sparedusj?
- Står lyset på også når ingen bruker badet?

På kjøkkenet:
- Bruk mikrobølgeovnen oftere - den er langt mer effektiv enn den vanlige komfyren
- Bruker du sparepærer til belysningen?
- Står kjøkkenvifta alltid koblet inn, eller kan du slå den helt av?
- Er det unødvendig varmt i rommet? Et kjøkken varmes ofte opp av seg selv gjennom matlaging og andre elektriske apparater.

I stua:
- Har du termostat på ovnene?
- Har du brunevarer på stand by, kan det tilsammen dra strøm for flere tusen i året.

Det er ikke hårføneren som ruinerer deg. Foto: Colourbox.com Vis mer

Soverommet:

- Har du lyset på når du ikke bruker rommet?
- Har rommet unødvendig høy temperatur?
- Står det brunevarer tilkoblet som du ikke bruker?

Så mye koster det

Ikke alle apparater er like dyre i bruk. Under finner du en oversikt over vanlige apparater og hvor mye de normalt koster deg. Varierer din bruk kraftig fra eksempelet, kan du bruke regnestykket over til å regne på det selv.

Les også: DinSide-lesernes beste strømsparetips

Her bruker du penger
El.-utstyrEffektBrukstidForbrukKroner per år
Komfyr22007800400,-
Kjøkkenvifte752105,-
Kaffetrakter15003,5270140,-
Oppvaskmaskin20007730360,-
Kjøleskap16056470230,-
Fryseboks17570640320,-
Brødrister10000,2105,-
Vaskemaskin250040520260,-
Tørketrommel300030470230,-
Hårtørker75014020,-
Barbermaskin100,5~0~0,-
TV1002111050,-
Stereoanlegg25284020,-
Støvsuger100015025,-
Oppvarming (hele boligen)330084144007.700,-
Vannoppvarming (hele boligen)10007036001,800,-
Belysning (hele boligen)1080492.8001.400,-
Strømprisen brukt i eksemplet er 50 øre per kWh. (Kilde: Enøk)


(Kilder: Enøk, Norges vassdrags- og energidirektorat)