Boligprisutviklingen følger ikke gradestokken i feriemåneden juli. Foto: Per Ervland
Boligprisutviklingen følger ikke gradestokken i feriemåneden juli. Foto: Per ErvlandVis mer

Her var det kjøligst i sommer

Se hvor boligprisene faller mest.

Juli er sjelden en god måned på boligmarkedet. Og også i år falt prisene, med 1,5 prosent, i fellesferiemåneden, viser eiendomsmeglerbransjens månedlige boligprisstatistikk.

Den underliggende prisutviklingen er imidlertid hakket bedre. Korrigert for sesongvariasjoner steg nemlig prisene med 0,1 prosent, noe som indikerer at prisutviklingen er noe sterkere enn ventet.

– Juli følger trenden fra tidligere år med lavere aktivitet og noe lavere priser enn juni. Det legges normalt ut færre nye objekter i juli, og en høyere andel av det som selges i denne måneden er eiendommer som er lagt ut i tidligere måneder, sa styreleder Terje Buraas i Eiendomsmeglerforetakenes Forening (Eff), i en pressemelding.

Les mer: Slutt på boligoppturen?

Faller mest i distriktene

Se hvor boligprisene faller mest
RegionPris pr m2 juli 2010Endring i prosent juni-juli 2010Endring i prosent 2009-2010
Østfold17.700-35
Akershus27.400-16
Oslo35.800-17
Hedmark16.900-26
Oppland17.900-27
Buskerud19.700-27
Vestfold19.900-26
Telemark15.700-37
Agderfylkene23.000-26
Rogaland28.000-18
Hordaland25.900-18
Møre- og Romsdal19.500-27
Trøndelagsfylkene23.100-28
Nord-Norge20.400-26
Landsgjennomsnitt25.500-1,57
Kilde: Eiendomsmeglerbransjens boligprisstatistikk


Ikke en eneste av de områdene som måles i boligprisstatistikken kunne vise til vekst i prisene i juli i år. Prisfallet varierer fra minus en til minus tre prosent, og det er i Østfold og Telemark vi ser det største prisfallet. Her falt prisene med hele tre prosent i juli.

Heller ikke landets største byer kom seg umerket fra fellesferien. I Oslo, Bergen, Trondheim, Tromsø og Stavanger falt prisene med en prosent, mens boligprisene i Kristiansand og Moss falt to prosent i juli. Sarpsborg og Fredrikstad bidro til å trekke snittet i Østfold ned, der var kvadratmeterprisen 3 prosent lavere enn i juni.

Det er likevel liten grunn til å rope boligpriskrakk. Kvadratmeterprisene holder seg stabilt høye, og er fortsatt over 25.000 kroner kvadratmeteren i snitt. Og ser vi på prisutviklingen det siste året, er trenden fortsatt sterk. Prisene er mellom fem og åtte prosent høyere enn i fjor. Sterkest har prisutviklingen vært i Trøndelagsfylkene, Hordaland og Rogaland, drevet av landets tre største byer - dersom vi ser bort fra hovedstaden - og områdene rundt disse. Her er prisene nå hele åtte prosent høyere enn i fjor.

Hvor mye er din bolig verdt - akkurat nå?

Finn ut med vår boligpriskalkulator