Flommer over av blokkleiligheter

Tiden da Tirilltoppen var en sjeldenhet er definitivt forbi. Nå satser utbyggere over hele landet på en helt ny trend blant oss nordmenn - de bygger i blokk.

- Totalt er det registrert igangsatt nær 14.000 blokkleiligheter i 2004. Det er nesten 58 prosent flere enn året før. Om lag halvparten av de igangsatte boligene i 2004 er blokkleiligheter, skriver Statistisk sentralbyrå i en pressemelding med tall for denne vinterens byggeaktivitet.

Tallene viser at andelen nyoppførte blokkleiligheter utgjør over halvparten av alle nye boliger som bygges i Nordland, begge Trøndelagsfylkene, Vest-Agder, Vestfold og Oslo.

Boliger bygget i vinter
FylkeAntall boliger
- alle typer
Antall blokk-
leiligheter
Andel i prosent
Hele landet8 9134 13346
Østfold47116735
Akershus90433337
Oslo1 2881 17191
Hedmark1844524
Oppland2253516
Buskerud3788723
Vestfold35519354
Telemark27912946
Aust-Agder1593824
Vest-Agder34020259
Rogaland84923728
Hordaland94732935
Sogn og Fjordane1662414
Møre og Romsdal49011423
Sør-Trøndelag83549459
Nord-Trøndelag30219565
Nordland29317560
Troms35114441
Finnmark972122
Kilde: SSB Bygg satt i gang i 4. kvartal 2004. Boliger og bruksareal til bolig, etter bygningstype og fylke


Men selv om utbyggingen av blokkleiligheter skjer over hele landet, har sjeføkonom Kjell Senneset i Prognosesenteret liten tro på at bygde-Norge er i ferd med å flytte i blokk.

- Den sterke veksten i nybygg i fjor kom i byene, blant annet fordi en del kommuner har forbedret saksbehandlingsrutinene, sier han til DinSide.

- Tallene avspeiler nok også at den tradisjonelle norske boligdrømmen om hus med hage ikke er så sterk som før. For eksempel er dagens pensjonister mer opptatt av å ha tid til å reise enn å stelle i hagen, sier han.