Foto: Per Ervland
Foto: Per ErvlandVis mer

Boligprisene der du bor

Hvor mye har prisene sunket i ditt fylke?

Fredag la eiendomsmeglerbransjen frem boligprisstatistikken for juli. For boligeiere var det ikke særlig hyggelig lesning. I snitt har boligprisene sunket 2,2 prosent den siste måneden. Korrigert for sesongvariasjoner gikk prisene ned 0,7 prosent.

Hva er boligen din verdt?

Og det er ingen som slipper unna bolignedturen denne måneden. Samtlige områder som dekkes av statistikken fra Norges Eiendomsmeglerforbund (NEF) og Eiendomsmeglerforetakenes Forening (EFF) viser prisnedgang.

Til og med oljebyen Stavanger, som i snitt har hatt en prisoppgang på 4 prosent i år, har fått seg en liten nedtur. Der gikk prisene ned drøyt 1 prosent fra juni til juli i år.

I de tre største byene har nedgangen den siste måneden vært større. I Oslo, Bergen og Trondheim har prisene falt med cirka 2 prosent den siste måneden.

Dyre kvadratmeter

De dyreste kvadratmeterne bolig finner du ikke så overraskende i hovedstaden. Der er kvadratmeterprisen på boliger nå 32.900 kroner. Det er en nedgang fra 33.500 kroner i juni. Nest dyrest er Bærum, med en kvadratmeterpris på 31.700 kroner.

På landsbasis koster en kvadratmeter bolig i snitt 23.700 kroner. For en måned siden var prisen 24.300.

Bør du eie eller leie?

Prisen i ditt fylke

I tabellen under kan du se hvor mye prisene har endret seg, både fra i fjor til i år, og den siste måneden i år. Du vil ikke finne mange positive tall. Eneste høydepunkt for dem som liker at boligprisene stiger, er at prisene i Rogaland har steget i snitt med 5 prosent fra 2007 til 2008.

FylkeSnittpris per kmv 2007Snittpris per kmv 2008Årlig prosentvis endringSnittpris per kvm juli 2008Prosentvis endring fra juni til juli 08
Snitt Østfold1710016900-116400-3
Snitt Akershus2610026200125600-2
Snitt Oslo3410033700-132900-2
Snitt Hedmark1630015800-315400-3
Snitt Oppland1720016600-316100-2
Snitt Buskerud1810018000-117500-3
Snitt Vestfold1840018200-117700-2
Snitt Agderfylkene2070021300321000-2
Snitt Rogaland2500026200525800-2
Snitt Hordaland2660025300-524200-2
Snitt Møre og Romsdal1730017500117000-2
Snitt Trøndelagsfylkene2220021600-320900-3
Snitt Nord-Norge2110020500-319600-3
Landsgjennomsnitt2460024500-123700-2


NEFs nettsider finner du detaljert oversikt over boligprisutviklingen i juli.